Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 2 tydzień ciąży – przygotowanie do dni płodnych i czas zbliżającej się owulacji

2 tydzień ciąży – przygotowanie do dni płodnych i czas zbliżającej się owulacji

kobieca komórka podczas ciąży

komórka w kobiecym organizmie

Twoja miesiączka już się skończyła albo właśnie dobiega końca. Teoretycznie, gdyby podczas zbliżającej się owulacji doszło do zapłodnienia, to teraz rozpocząłby się „umowny”drugi tydzień ciąży. Dla wielu z nas jest to pewnego rodzaju nadużycie słowne, no ale cóż! Tak już jest i nie zmienimy tego.





W tym tygodniu komórka jajowa dojrzeje i zostanie uwolniona z pęcherzyka Graffa do jajowodu, a następnie trafi do macicy. Okres ten nazywa się owulacją. Właśnie w tym okresie masz największe szanse na poczęcie dziecka!

Test owulacyjny dla pewności czy twoje jajeczko jest gotowe do zapłodnienia

Jeśli Twoje cykle trwają 28 dni i są regularne, to około 14. dnia cyklu następuje owulacja. Jeśli Twoje cykle są dłuższe lub krótsze niż 28 dni, ale występują regularnie, to owulacja ma miejsce ok. 14 dni przed spodziewanym terminem miesiączki.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy Twoje cykle są nieregularne. Wówczas w celu określenia „tego” magicznego momentu możesz posłużyć się testami owulacyjnymi (dostępnymi w aptece bez recepty) lub skorzystać z metody opartej na wnikliwej obserwacji śluzu i wykresu temperatury mierzonej w pochwie.

Temperaturę powinnaś mierzyć codziennie rano przed wstaniem z łóżka (termometr musisz mieć obok łóżka – na wyciągnięcie ręki). Wyniki nanoś na odpowiednio przygotowany wykres – możesz przyjąć, że każdy stopień to 5 mm, czyli jedna krateczka na kartce.

W ten sposób łatwo wychwycisz każdy, choćby najmniejszy skok temperatury. Jeśli temperatura podniesie się o ok. 0,5 cm, to najprawdopodobniej nastąpił TEN moment. A więc do dzieła!

droga plemnika w organizmie kobiety

Twoje jajeczko jest już w pełni gotowe do zapłodnienia i czeka na zwycięzcę morderczego wyścigu, w jakim bierze udział nawet 300 mln plemników. Do celu dociera zaledwie kilkaset z nich, ale zwycięzca może być tylko jeden! Tylko jednemu uda się przeniknąć przez ochronny pancerz komórki jajowej.

Żywotność plemników to około 3-5 dni, co oznacza, że do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.

Akt zapłodnienia

akt zapłodnienia komórki jajowej

Gdy plemnik przeniknie do komórki jajowej, jego ogonek odpada. Następuje proces wymiany i integracji materiału genetycznego komórki jajowej i plemnika. Ciało plemnika rozpuszcza się, a jądro zawierające kod genetyczny łączy się z jądrem komórki jajowej. Zachodzące w tym momencie zmiany chemiczne uniemożliwiają wniknięcie innemu plemnikowi. Pozostała armia plemników tworzy wokół zapłodnionej komórki pierścień. Z czasem obumierają i są usuwane z Twojego organizmu.

Osesek w 2. tygodniu ciąży

Zapłodniona komórka niemal natychmiast (bo jeszcze w jajowodzie) zaczyna się dzielić i przemieszczać w kierunku macicy. Do macicy dociera po 3-4 dniach i jest wtedy podzielona na 8 lub więcej komórek. Około 6.-7. dnia od momentu zapłodnienia morula (zlepek wielu mniejszych komórek) zagnieżdża się w jamie macicy. Twój „cud stworzenia” wyglądem przypomina owoc morwy i na tym etapie jest mikroskopijnej wielkości (mniejszy od główki szpilki).

Synek czy córeczka?

śpiące niemowlaki

Losy nowego istnienia rozstrzygają się już na etapie połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Podczas wymiany materiału genetycznego określają się główne cechy dziecka, m.in. jego osobowość, talenty oraz wygląd – kolor skóry, kolor włosów, oczu itp.

Dziecko przejmuje część cech od matki i część od ojca. Efekt końcowy zależy od tego, czyja cecha była bardziej dominująca. Jedno jest pewne! Maluszek będzie niepowtarzalną i wyjątkową kombinacją Was obu.

Jeśli jednak chodzi o płeć dziecka, to decyduje o niej rodzaj plemnika. Dlaczego? Ponieważ komórka jajowa zawsze posiada chromosom X i to nigdy się nie zmienia. Plemnik natomiast może posiadać chromosom X lub Y. Jeśli do komórki jajowej przeniknie plemnik z chromosomem X, to urodzi się dziewczynka, jeśli Y – chłopiec.

Plemniki z chromosomem X są większe i żyją dłużej, są za to wolniejsze. Natomiast plemniki z chromosomem Y żyją krótko i są mniejsze, ale przy tym szybsze i zwinniejsze. Na podstawie tej wiedzy opracowano teorię, mającą na celu zwiększenie prawdopodobieństwa poczęcia syna lub córki, dając przyszłym rodzicom możliwość zaplanowania płci ich dziecka. Mówi ona, że częste współżycie kilka dni przed owulacją zwiększa szansę poczęcia dziewczynki, natomiast jednorazowe współżycie w dniu owulacji – chłopca.

Jak jest w rzeczywistości? W wielu przypadkach teoria ta w ogóle się nie sprawdza. Jak pokazuje życie, natura rządzi się własnymi prawami, na które nie mamy większego wpływu.

Przyszła mama w 2. tygodniu ciąży

Twoje samopoczucie

Jak to zwykle bywa po zakończonej miesiączce czujesz przypływ pozytywnej energii. Nie jesteś już taka obolała i zmęczona. Wyglądasz bardziej atrakcyjnie, Twoje libido jest na najwyższym poziomie, przez co masz większą ochotę na seks. Wszystkie te zmiany (nie ma co ukrywać – na lepsze) to sprawka hormonów (estrogenów). Ich poziom osiągnął wysoki pułap, co natychmiast przełożyło się na Twoje lepsze samopoczucie.

Jeśli prowadzisz wykres temperatur, to zapewne zauważysz, że nastąpił skok temperatury (co oznacza owulację). Jeśli dojdzie do zapłodnienia, to temperatura utrzyma się na podwyższonym poziomie. Jeśli nie – obniży się ok. 1-2 dni przed wystąpieniem krwawienia.

Jak się zmienia się ciało w 2 tygodniu ciąży?

W drugim tygodniu ciąży nie odczujesz ani nie zauważysz żadnych znaczących zmian, co nie oznacza oczywiście, że w Twoim organizmie nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie! Macica zaczyna się pogrubiać, by zapewnić jak najlepsze warunki do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki.

Poziom progesteronu wzrasta, by zapewnić utrzymanie ciąży i jej prawidłowy przebieg.

Możesz zauważyć ciemniejące brodawki sutkowe – nie martw się to normalne!

W badaniu krwi można wykryć podwyższoną obecność gonadotropiny kosmówkowej, która odpowiedzialna jest za podtrzymanie produkcji progesteronu. Jej podwyższony poziom jednoznacznie wskazuje na to, że w Twoim łonie pojawił się nowy lokator.

Wynik poniżej 5 mIU/ml uznawany jest za wynik negatywny (brak ciąży), natomiast powyżej 25 mIU/ml rozpatrywany jest jako wynik pozytywny (potwierdzający ciążę). Hormon hCG zaczyna być wydzielany po ok. 1-2 dniach od momentu zagnieżdżenia się embrionu w macicy – nie ma więc sensu wykonywać badania wcześniej niż 10 dni po jajeczkowaniu.

Najlepiej poczekaj z tym do daty spodziewanej miesiączki. Badanie możesz wykonać w każdym laboratorium. Jednak jest to badanie nierefundowane – będziesz musiała za nie zapłacić ok. 50 zł.

By potwierdzić swoje przypuszczenia, możesz także zrobić test ciążowy (do kupienia w każdej aptece, koszt ok. 10 zł). Są testy, które możesz wykonać już 2-3 dni po owulacji, ale wynik może nie być wiarygodny. Pozytywny wynik testu (wykonanego w dniu spodziewanej miesiączki lub po nim) zwykle daje 100% pewność – choć oczywiście błędy się zdarzają.

Rady dla kobiety w drugim tygodniu ciąży:

zdrowe jedzenie
  • kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego;
  • poinformuj swojego lekarza o towarzyszących Ci chorobach przewlekłych i przyjmowanych przez Ciebie lekach – być może trzeba będzie wprowadzić pewne modyfikacje;
  • zaprzyjaźnij się z zasadami zdrowego odżywiania i wprowadź je w życie – pamiętaj, że wszystkie niezbędne składniki odżywcze docierają do Twojego maleństwa za pośrednictwem krwi. Ważne jest więc, co i ile jesz!
  • odstaw wszelkie produkty zakazane w ciąży używki – alkohol (w tym również czerwone wino), papierosy, mocną kawę itp.

Ciekawostka

Okres, w którym możesz począć dziecko, jest stosunkowo krótki, bo trwa zaledwie 4 dni. Podczas stosunku do dróg rodnych kobiety trafia od 200-500 mln plemników. Wiele z nich ginie od razu w wyniku zetknięcia z kwasowym odczynem pochwy. Po 24 godzinach od stosunku ilość plemników ulega znacznemu zmniejszeniu. Tylko część z nich pozostaje w jajowodach, zachowując zdolność do zapłodnienia nawet przez ponad 48 godzin.

Zapłodnienie jest możliwe tylko w ciągu kilku godzin od momentu owulacji, ale samego momentu owulacji nie da się jednoznacznie określić. Gdyby plemniki nie posiadały zdolności tak długiego przeżywania w drogach rodnych kobiety, to zapłodnienie byłoby znacznie utrudnione, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.