20 tydzień ciąży
Witamy w 20 tygodniu ciąży! Jesteś już na półmetku tej fascynującej drogi – za 20 tygodni będziesz tulić swoje maleństwo w ramionach. Prawda, że szybko minęło? Druga połowa minie równie szybko… albo jeszcze szybciej!
Dobrze wykorzystaj czas, który Ci pozostał. Zacznij powoli kompletować wyprawkę, pomyśl jak „przekształcić” mieszkanie, by po przyjściu na świat nowego członka rodziny było Wam nadal wygodnie. A co poza tym? Relaksuj się, odpoczywaj, czytaj książki, wykorzystaj ten okres jak najlepiej, bo gdy brzdąc pojawi się na świecie, czasu może Ci brakować.
Jakie badania lekarskie czekają cie w 20 tygodniu ciąży?
Pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży czas na kolejne badanie USG. Pozwoli ono na ocenę rozwoju i anatomii płodu, ocenę łożyska i wód płodowych.
To ostatni tydzień na trzecią wizytę kontrolną. Jeśli przypada ona właśnie teraz, to standardowo zostanie przeprowadzone:
- badanie ginekologiczne;
- badanie dopplerowskie;
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- kontrola rąk i nóg pod kątem występowania żylaków i obrzęków;
- kontrola masy ciała.
Nie zapomnij zabrać wszystkich wyników badań zleconych na poprzedniej wizycie – lekarz na pewno się o nie upomni. Zleci on także wykonanie nowych badań krwi i moczu.
Zobacz: Czy pobieranie krwi do badania boli?
Wizyta u dentysty w dwudziestym tygodniu
Wizyta u stomatologa jest nieunikniona w okresie ciąży. Istnieje spore ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego, co może zaszkodzić ciąży. Zapewne zauważyłaś już rozpulchnienie i krwawienie dziąseł – objawy te związane są ze zmianami hormonalnymi w Twoim organizmie. Twoje szyjki zębowe są teraz bardziej odsłonięte niż dotychczas, a wchłanianie wapnia zmniejszone, czego efektem jest nadwrażliwość, łatwiejsze psucie się zębów, ból i krwawienia dziąseł. Lepiej więc mieć się na baczności. Kontroluj uzębienie regularnie, a unikniesz przykrych niespodzianek.
Zmiany w ciebie kobiety
Dno macicy znajduje się aktualnie na wysokości pępka. Od teraz będzie się ono podnosić około 1 cm na tydzień. Twój brzuch sukcesywnie się powiększa, powinnaś więc zadbać o odpowiednią garderobę. Do 20. tygodnia ciąży powinnaś przytyć około 5 kg.
Zobacz: Ile przytyje w ciąży – prawidłowa waga ciała w ciąży
Ciąża to chyba jedyny okres w życiu kobiety, w którym można bezkarnie często wymieniać garderobę. Szkoda tylko, że większość Twoich nowych „nabytków” stanie się bezużyteczna krótko po porodzie.
Dlaczego puchną stopy w 20 tygodniu ciąży?
Winowajcą puchnięcia stóp i stawów skokowych jest zwiększona ilość krwi i zatrzymywanie wody w Twoim organizmie. Dodatkową przyczyną może być powiększająca się macica, która uciska żyłę główną dolną, a to właśnie ona odpowiedzialna jest za odprowadzanie krwi z dolnej części organizmu do serca. Nie bez znaczenia pozostaje również spowolnienie krążenia krwi za sprawą hormonów ciążowych.
Dopóki obrzęki nie pojawią się na rękach i twarzy nie musisz panikować. Zmniejsz spożycie soli, smaruj ciało żelami chłodzącymi, odpoczywaj z uniesionymi nogami i nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia.
Zobacz: Obrzęki w czasie ciąży
Jeśli jednak obrzęki pojawiają się na twarzy, rękach i nie znikają po całonocnym odpoczynku, zgłoś się do swojego lekarza – takie objawy mogą wskazywać na zatrucie ciążowe (gestozę).
Twój układ krwionośny pracuje teraz na najwyższych obrotach i właśnie dlatego mogą Ci towarzyszyć zawroty głowy i omdlenia.
Co jeszcze może mieć miejsce w 20. tygodniu ciąży?
- pogorszenie ostrości widzenia – nie martw się tym, wszystko wróci do normy po porodzie;
- suchość oczu – możesz ją odczuwać zwłaszcza gdy nosisz szkła kontaktowe. Na okres ciąży lepiej wrócić do okularów. Pamiętaj, że bez wiedzy lekarza nie wolno Ci stosować żadnych kropli;
- poszerzenie bioder – takie są uroki bycia w ciąży. Winowajcą jest hormon zwany relaksyną, który rozluźnia wiązadła stawowe, przyczyniając się do poszerzenia Twoich bioder. Ma to jednak także inne znaczenie – dzięki temu macica i kanał rodny przygotowują się do zbliżającego porodu;
- Twój pępek może się uwypuklić i wywinąć na zewnątrz;
- zwiększenie rozmiaru stopy – zmiana ta w większości przypadków jest trwała i nieodwracalna;
- problemy z oddychaniem – kłopoty ze złapaniem oddechu, utrata tchu, szybkie męczenie przy wykonywaniu prostych czynności – za te wszystkie objawy odpowiedzialny jest wzrost objętości krążącej krwi. Nie pozostaje Ci nic innego, jak po prostu zaakceptować taki stan rzeczy. Wszystko wróci do normy po porodzie;
- uczucie gorąca – związane jest z większym napływem krwi do skóry i wzrostem metabolizmu;
- wzmożona potliwość – pocieszeniem jest fakt, że zapach potu „ciążowego” jest prawie obojętny, bowiem akurat w tym czasie wydzielanie potu apokrynowego (drażniącego, nieprzyjemnego) jest zmniejszone;
- swędzenie skóry – spowodowane napinaniem i naciąganiem skóry. Aby złagodzić tę dokuczliwą dolegliwość, zadbaj o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry (wystarczy zwykła dziecięca oliwka);
- problemy ze snem – zwłaszcza jeśli do tej pory spałaś na wznak lub na brzuchu. Najlepszą pozycją w tej chwili jest pozycja na lewym boku. Możesz ją sobie udoskonalić (a przy okazji ułatwić przepływ krwi do Twojego maleństwa), wkładając poduszkę pomiędzy nogi;
- przyspieszona akcja serca – serce musi teraz przepompować więcej krwi w ciągu każdej minuty;
- ciemne przebarwienia w ciąży – zwykle występujące symetrycznie. Winowajcą jest zwiększona ilość melaniny (pigmentu chroniącego skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV). Zmiany znikną kilka tygodni po porodzie, ale póki co unikaj słońca i chroń skórę kremami z filtrem.
Jak wygląda płód w 20 tygodniu ciąży?
Waży: 230-260 g – tyle co kostka margaryny;
Ma długość: 140-160 mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 20. tygodnia ciąży) – tyle co średniej wielkości banan. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 23 cm.
W 20. tygodniu ciąży Twój maluszek jest niezwykle sprawny i aktywny, co zapewne możesz już poczuć. Płód wkracza w okres intensywnego rozwoju zmysłów – słuchu, dotyku, smaku, wzroku, powonienia.
Na co reaguje Twoje dziecko?
- na Twoje zachowanie – świetnie wyczuwa towarzyszący Ci nastrój, wie kiedy jesteś szczęśliwa i radosna, a kiedy smutna, przygnębiona lub zestresowana;
- na światło – odróżnia dzień od nocy;
- na dźwięki – rozpoznaje już Twój głos;
- na temperaturę otoczenia – zwiększa swą aktywność, gdy jest za zimno lub za ciepło (np. podczas chłodnej lub zbyt gorącej kąpieli).
W tym tygodniu intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, pokarmowy i immunologiczny. Maleńkie nerki pracują bez wytchnienia, wydalając ok. 15 ml moczu dziennie. Maluch ćwiczy oddychanie, połykając wody płodowe. Jego tętno jest na tyle silne, że można je czasem usłyszeć przy użyciu zwykłego stetoskopu.
Płód jest nadal szczupły i delikatny, ale z każdym dniem będzie wyglądać „coraz lepiej” – jego ciałko zaczyna obrastać w tłuszczyk. Nóżki są już całkowicie proporcjonalne względem reszty ciała. Rysy twarzy są coraz bardziej wyraźne. Oczy nadal są zamknięte, ale maluch może już poruszać gałkami ocznymi. Wokół oczu pojawiają się brwi i rzęsy. Nosek, uszy i usta są już dobrze widoczne. Na główce dziecka pojawiają się pierwsze prawdziwe włosy. Skóra pokryta jest cienkimi puszystymi włoskami (lanugo) oraz mazią płodową.
Co potrafi 20 tygodniowy płód?
20-tygodniowy płód ma jeszcze sporo miejsca na różnego rodzaju harce i wygibasy. Przemieszcza się swobodnie i w znacznie większym stopniu kontroluje swoje ruchy. Robi przewroty, obroty, macha rączkami i nóżkami, bawi się pępowiną, kopie, wierci, przekręca i kołysze się.
Uspokajającym maluszka odruchem jest ssanie kciuka, więc gdy tylko czuje się zagrożony lub zaniepokojony, bierze go do buzi. Maluch nieustannie ćwiczy zmysł równowagi, na co pozwala mu coraz lepiej rozwinięty układ nerwowy i mięśniowy.
Czy zdarza Ci się odczuwać rytmiczne, regularne i trwające kilka minut kuksańce? To czkawka, która jest doskonałym ćwiczeniem przepony, przygotowującym mięśnie do oddychania. Wbrew krążącej opinii czkawka nie jest dla dziecka ani bolesna, ani uciążliwa.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.