28 tydzień ciąży

Witamy w 28. tygodniu ciąży. Ten tydzień kończy II, a rozpoczyna III trymestr. Przed Tobą ostatni etap! Drugi trymestr był okresem olbrzymich zmian zarówno w organizmie Twoim, jak Twojego dziecka. Trzeci trymestr będzie pod tym względem znacznie spokojniejszy.


Za około trzy miesiące Twoje maleństwo przyjdzie na świat, a to wiąże się z ogromnymi zmianami – warto więc jak najlepiej wykorzystać ostatnie chwile „wolności”. Wraz z partnerem zafundujcie sobie wypad do kina czy restauracji, bowiem po narodzinach dziecka możecie nie mieć na to czasu.

Badania lekarskie pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży powinna odbyć się piąta wizyta kontrolna.

Podczas wizyty kontrolnej lekarz:

  • przeprowadzi wywiad;
  • wykona badanie we wzierniku i ręczne;
  • zmierzy ciśnienie tętnicze krwi;
  • skontroluje wagę ciała;
  • przeprowadzi kontrolę rąk i nóg pod kątem występowania żylaków i obrzęków;
  • przeprowadzi badanie ginekologiczne, określi wielkość i położenie macicy;
  • zaleci wykonanie morfologii krwi i badania ogólnego moczu, ocenę przeciwciał odpornościowych, jeśli istnieje niezgodność antygenowa w układzie Rh;
  • zleci wykonanie testu obciążenia glukozą – jeśli nie miałaś go wcześniej.

Kiedy kolejne badanie USG?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych niepokojących objawów, to kolejne badanie USG zostanie wykonane po 30. tygodniu ciąży. Pozwoli ono na oszacowanie wagi dziecka i objętości płynu owodniowego oraz ocenę stanu łożyska. Lekarz sprawdzi także, czy płód ma odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju i czy nie ma przesłanek do wcześniejszego zakończenia ciąży.

Są jednak sytuacje, w których lekarz przeprowadza badanie USG częściej niż 3 razy (standardowo przyjęte jako normę).

Dzieje się tak, gdy:

  • stwierdzono u Ciebie cukrzycę;
  • stwierdzono u Ciebie nadciśnienie;
  • w przypadku ciąży mnogiej;
  • występowały u Ciebie krwawienia;
  • łożysko znajduje się nisko (łożysko przodujące), co mogłoby powodować komplikacje podczas porodu. Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie łożysko przodujące, to na pewno będzie chciał tę sytuację monitorować. Często zdarza się, że łożysko w miarę jak rozciąga się i rośnie dolna część macicy, przemieszcza się w „bezpieczne” miejsce i wszystko wraca do normy.

Konflikt serologiczny

Jeśli masz grupę krwi Rh-, to w 28. tygodniu ciąży lekarz zleci Ci przyjęcie jednej dawki immunoglobuliny anty-D (w zastrzyku). Wszystko po to, by Twój organizm nie wytworzył przeciwciał zwalczających „obce” komórki dziecka, gdyby okazało się, że ma ono grupę krwi Rh+.

Przyszła mama w 28. tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już 8 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 28 cm. Od początku ciąży mogłaś przytyć od 7,5 do 11 kg.

Macica uciska przeponę, przez co może Ci się ciężko oddychać. Brzuch jest coraz większy i cięższy, możesz czuć się zmęczona, osłabiona, a chwilami nawet zrezygnowana i poirytowana.

Możesz czuć się jak słoń w składzie porcelany – Twoje ruchy są ograniczone, niezgrabne, pozbawione gracji i lekkości. Sytuacja wróci do normy dopiero po porodzie!

W 28. tygodniu ciąży mogą towarzyszyć Ci:

  • stany zapalne pochwy – to dość częsta dolegliwość ciężarnych. Jeśli odczuwasz swędzenie, pieczenie, ból, a do tego zauważysz upławy o brzydkim zapachu, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Zapisze on maści lub czopki dopochwowe i przykre dolegliwości powinny szybko ustąpić.
  • obrzęki – to dość powszechna dolegliwość ciążowa. Obrzęki pojawiają się głównie na stopach, podudziach i dłoniach, ale mogą obejmować także twarz i całe nogi i ręce. Jeśli zauważysz u siebie obrzęki zaraz po wstaniu z łóżka (po długim wypoczynku), zgłoś to lekarzowi. Mogą one świadczyć o zatruciu ciążowym (gestozie).
  • zgaga – na tym etapie ciąży należy do „elity” ciążowych dolegliwości. Boryka się z nią większość ciężarnych. Dzieje się tak, ponieważ progesteron osłabia funkcje zwieracza (mięśnia oddzielającego żołądek od przełyku), w wyniku czego dochodzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku. I właśnie to wywołuje „palący problem”. Pamiętaj, aby się nie schylać ani nie kłaść się zaraz po posiłku, bo to nasila objawy.
  • skurcze Braxtona-Hicxa – są zupełnie normalne, a ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Jeśli skurcze Ci dokuczają, spróbuj zmienić pozycję i poświęć więcej czasu na odpoczynek.
  • wyciek żółtawej wydzieliny z sutków – to tzw. siara. U niektórych kobiet pojawia się już na początku II trymestru, a u niektórych dopiero po porodzie. Obie sytuacje są zupełnie normalne i nie są powodem do niepokoju.
  • bóle kręgosłupa – na tym etapie dolegliwości bólowe mogą się nasilić. Ma to związek z coraz większym obciążeniem, z jakim Twój kręgosłup musi sobie radzić.
  • zaparcia.
  • hemoroidy – ta wstydliwa dolegliwość dotyka wielu ciężarnych. Powiedz o problemie swojemu lekarzowi, a na pewno da Ci kilka wskazówek. Więcej na ten temat pisaliśmy w 27. tygodniu ciąży.
  • skurcze łydek – są wynikiem zmęczenia i ucisku nerwów przez rosnącą macicę.

Rady dla Ciebie:

Zapisz się do szkoły rodzenia

Co prawda nie jest to konieczne, ale taka szkoła naprawdę dużo daje. Na zajęciach poznasz wielu nowych ludzi, z niektórymi pewnie nawiąże się jakaś dłuższa znajomość. Łączy Was więcej niż myślisz: jesteście w podobnej sytuacji, macie podobne troski, radości, pragnienia, priorytety, macie teraz wiele wspólnych tematów, a to zbliża ludzi.

Na zajęciach zdobędziesz wiele cennych informacji i wskazówek na temat porodu, laktacji i opieki nad noworodkiem. Poznasz techniki oddychania i fazy porodu. Dowiesz się, jakie są techniki relaksacyjne i metody uśmierzania bólu. Będziesz miała okazję porozmawiać z położną i doradcą laktacyjnym.

Poza tym szkoła rodzenia dba nie tylko o Twoją wiedzę i komfort psychiczny – jej zadaniem jest także poprawa Twojej kondycji, wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz przećwiczenie na lalce technik pielęgnacyjnych – m.in. kąpieli, przewijania, przebierania, podnoszenia itp.

Zacznij gromadzić ubranka i niezbędne akcesoria dla maleństwa

Noworodek rodzi się mały i nagi, ale jego pojawienie się na świecie wiąże się z olbrzymimi zmianami i… wydatkami. Niestety ubranka i akcesoria dla maluszków są nieproporcjonalnie drogie. Maleńkie skarpetki, bluzeczki czy czapeczki niejednokrotnie przewyższają cenę garderoby dla dorosłych. Dlaczego, skoro do ich uszycia zużyto znacznie mniej materiału? Odpowiedź jest banalnie prosta: bo to świetny biznes!

Na szczęście wiele potrzebnych rzeczy można odkupić, wypożyczyć czy dostać od znajomych, sąsiadów lub internautów. Jeśli nie stać Cię na zakup nowych rzeczy, to rozejrzyj się za używanymi – na pewno uda Ci się skompletować wszystko na czas i to za niewielkie pieniądze. Niemowlak rośnie bardzo szybko i równie szybko wyrasta z ubranek, dlatego można je kupić w naprawdę dobrym stanie! Więcej na temat wyprawki dla noworodka piszemy tutaj.

Zrób wstępne przymiarki do szpitalnej wyprawki

Nie chodzi o to, abyś już teraz spakowała torbę, ale o to, byś zapoznała się z listą potrzebnych rzeczy do szpitala. Warto zadzwonić do placówki, w której zamierzasz rodzić, by dowiedzieć się, czego wymaga i co oferuje. W niektórych szpitalach nie trzeba mieć nic dla dziecka (ubranek, kosmetyków, pampersów). Wymogiem są tylko rzeczy dla Ciebie i ubranko na wyjście ze szpitala dla maleństwa.

Przygotuj sobie listę potrzebnych rzeczy i powieś na lodówce. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy Twoje maleństwo postanowi przyjść na świat nieco szybciej. Gotową listę do szpitala znajdziesz tutaj.

Oszczędzaj się w pracy

Wiele ciężarnych pozostaje czynnych zawodowo aż do rozwiązania, ale mogą sobie na to pozwolić tylko te kobiety, których praca jest lekka, pozwala na zmianę pozycji i chwilę odpoczynku. Jeśli Twoja praca jest stresująca, męcząca lub wiąże się z dużymi obciążeniami, lepiej nie ryzykuj! Poproś lekarza o zwolnienie. Pamiętaj, że wcześniejszy urlop macierzyński możesz wziąć dopiero 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Przeciwdziałaj obrzękom

  • staraj się jak najmniej czasu spędzać w jednej pozycji;
  • śpij i odpoczywaj leżąc na lewym boku;
  • trzymaj stopy uniesione nieco powyżej linii ciała;
  • nie ograniczaj ilości przyjmowanych napojów – to może jedynie pogorszyć sprawę;
  • noś specjalne rajstopy uciskowe.

Dużo odpoczywaj

Twój organizm jest teraz bardzo obciążony, masz więc prawo czuć się senna, zmęczona czy poirytowana. Nie próbuj zgrywać bohaterki! Rób sobie przerwy w pracy, zdrzemnij się w ciągu dnia, wykonuj płynne ruchy i zrezygnuj z nadmiernego wysiłku. Pamiętaj, że teraz jesteś odpowiedzialna także za swoje dziecko!

Zadbaj o odpowiednią ilość DHA

DHA to kwas dekozaheksaenowy, jeden z kwasów tłuszczowych omega-3. Odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym rozwoju płodu i przebiegu ciąży. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i oczu. Badania dowodzą, że matki, które przyjmowały odpowiednią dawkę DHA w trakcie ciąży:

  • rzadziej doznawały huśtawek nastrojów i depresji poporodowej;
  • występowało u nich mniejsze ryzyko porodu przedwczesnego;
  • ich dzieci były spokojniejsze, lepiej spały i miały lepszą koordynację ruchową.

Maleństwo w 28. tygodniu ciąży

Rozpoczyna się okres, w którym Twoje maleństwo będzie głównie przybierać na wadze. Gdyby już teraz pojawiło się na świecie, miałoby całkiem spore szanse na przeżycie. Jego płuca już prawie osiągnęły dojrzałość – część małych oskrzeli i pęcherzyków płucnych jest już rozwinięta. Zaczyna wytwarzać się również surfaktant – substancja, która zapobiega zapadaniu się płuc.

Mózg dziecka szybko rośnie i przybiera bardziej pofałdowaną formę – tworzą się bruzdy i zwoje. Na tym etapie ciąży nie powstają już nowe komórki nerwowe, ale zachodzą zmiany w już istniejących. Głowa dziecka jest coraz bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Brwi i rzęsy są już wyraźnie zarysowane. Ciało malca pokryte jest mazią płodową – jego skóra jest lśniąca, wilgotna i coraz mniej pomarszczona.

Co dzieje się w 28. tygodniu ciąży?

  • u chłopców następuje ostateczne zejście jąder do moszny;
  • tęczówka oka jest już rozwinięta, ale ostrość widzenia jeszcze długo będzie pozostawiać wiele do życzenia;
  • stopniowo zaczyna zanikać meszek płodowy;
  • na główce cały czas rosną włoski – są już dłuższe, ale nadal bardzo cienkie;
  • maluch nabiera masy – robi zapasy tłuszczyku. Tłuszczyk ten po narodzinach ochroni dziecko przed zimnem i będzie dostarczał energii.

Co potrafi 28-tygodniowy płód?

Maluszek zdolny jest do odczuwania bólu, nie lubi też hałasu ani jasnego światła (potrafi zakryć oczy rączkami lub odwrócić główkę od źródła światła). Reakcje te powodują przyspieszenie jego tętna i wzrost aktywności ruchowej.

W tym okresie możesz już wyodrębnić fazę snu i czuwania dziecka. Gdy maluch śpi, ma zamknięte oczy, natomiast gdy się budzi, otwiera je. Pojawia się także aktywna faza snu, czyli tzw. faza REM (rapid eye movement). Aktywność fal mózgowych mierzona w rozwijającym się płodzie wskazuje na to, że Twoje maleństwo miewa sny.

Co robi maluch, gdy nie śpi?

  • bawi się;
  • chwyta rączkami pępowinę;
  • bada otoczenie – naciska i wypycha różne części Twojego brzucha;
  • macha rączkami i nóżkami;
  • ssie kciuk;
  • klaszcze;
  • kopie i boksuje;
  • uwielbia się rozpychać;
  • reaguje mrużeniem oczu na jasne światło – odróżnia jasność od ciemności;
  • reaguje gwałtownymi ruchami na głośne dźwięki i strach;
  • reaguje na Twój głos i Twoje zaczepki – gdy pogłaszczesz lub zapukasz w brzuch, na pewno odpowie.

Dziecko w 28 tygodniu ciąży:

Waży 1100 g – więcej niż torebka cukru.

Ma długość 26 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 28. tygodnia ciąży) – tyle co długość wkładki buta rozmiar 40. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 36 cm.