Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 3 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie

3 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie

brzuszek w ciąży

brzuch w ciąży

No i stało się! Maleństwo zostało poczęte! Trzeci tydzień ciąży to w rzeczywistości – licząc od momentu zapłodnienia – dopiero pierwszy. W tym tygodniu zapłodniona morula zagnieżdża się w wyściółce macicy, gdzie w przypadku pomyślnej implantacji nastąpi jej dalszy rozwój.





Warto jednak pamiętać, że na tym etapie ciąży dość często dochodzi do straty zapłodnionego jajeczka; dzieje się tak z 30 – 50% zarodków, które w wyniku nieprawidłowej implantacji ulegają obumarciu. Większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z utraty ciąży, gdyż wszystko dzieje się jeszcze przed spodziewaną datą miesiączki.

Przypadki ciąży przedklinicznej, czyli takiej, której jeszcze nie zasygnalizowało opóźnienie miesiączki, można wykryć za pomocą standardowych testów ciążowych. Wykrywają one bowiem hormon hCG, który jest specyficzny niemal wyłącznie dla ciąży.

Możesz wykonać test ciążowy już teraz, ale lepiej poczekać z tym jeszcze trochę (przynajmniej do spodziewanego terminu miesiączki) – wówczas wynik testu będzie bardziej wiarygodny.

Przyszła mama w 3. tygodniu ciąży

Jak zmienia się Twoje ciało w trzecim tygodniu ciąży ?

Twój cykl menstruacyjny właśnie dobiega końca. Zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w wyściółce macicy, w wyniku czego może dojść do niewielkiego krwawienia. Nie jest ono groźne i nie powinno być powodem do niepokoju. Wiele kobiet myli to plamienie z przyspieszoną miesiączką.

W trzecim tygodniu ciąży Twój organizm zaczyna produkować immunosupresant – białko, zwane wczesnym czynnikiem ciążowym EPF (Early Pregnancy Factor). Dzięki niemu Twój świeżo poczęty osesek nie będzie uznawany za intruza.

Rozpoczyna się również wzmożona produkcja gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon hCG (tzw. hormon ciąży) na kilkanaście kolejnych miesięcy zablokuje wytwarzanie jajeczek, a także pobudzi wytwarzanie estrogenu i progesteronu, które zapobiegną złuszczeniu błony śluzowej macicy. Stymuluje on także wzrost blastocysty i łożyska.

Zobacz: Czy jestem w ciąży? – normy hormonu HCG

Część blastocysty zmieni się w worek owodniowy, który będzie wypełniony specjalnym płynem. Płyn ten ma za zadanie ochraniać rozwijające się w Twoim łonie dziecko (m. in. amortyzować urazy i pochłaniać energię mechaniczną sił uderzenia). A, gdy nadejdzie odpowiedni czas jego sączenie i końcowe odejście wód płodowych będzie oznaczało zbliżający się poród i narodziny dzidziusia.

Twoje samopoczucie

śpiąca kobieta

Na tym etapie wszystkie Twoje objawy i dolegliwości mogą być przypisywane zarówno ciąży, jak i zbliżającej się miesiączce. Wszystko bowiem zależy od kobiety i tego, jak przebiega u niej cykl menstruacyjny. Jeśli dobrze znasz swój organizm, a do tego starasz się zajść w ciążę, to w miarę szybko wychwycisz jej pierwsze objawy.

Możesz zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny w pochwie i lekki ból w podbrzuszu (przypominający delikatne skurcze). Możesz być bardziej zmęczona, drażliwa i spięta, ale objawy te często występują także przed miesiączką.

Kiedy zaczynają boleć piesi w ciąży

Piersi kobiety w ciąży mogą zaczynać boleć już w okresie od 3-8 tygodnia ciąży, 3-8 tygodniem oraz te nieprzyjemne objawy mogą towarzyszyć już do końca ciąży.

Ból i tkliwość piersi to kolejny objaw mogący być zapowiedzią ciąży (ale menstruacji również). U niektórych kobiet można zaobserwować zaciemnienie brodawek i uwypuklenie gruczołów Montgomery’ego (to niewielkie zgrubienia na otoczce brodawkim wyglądające jak „gęsia skórka”). Jednak u większości kobiet objaw ten pojawia się nieco później.

Rady dla kobiety w 3 tygodniu ciąży:

kobieta jedząca zdrowa marchewkę
  • dbaj o siebie, wypoczywaj i relaksuj się;
  • wyeliminuj ze swojej diety alkohol, papierosy, mocną kawę i herbatę, tłuste, ciężkostrawne jedzenie, surowe mięso, fast foody itp.;
  • kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego – pamiętaj, że najważniejsze jest pierwsze 10 tygodni ciąży;
  • uważaj na to, jakie leki zażywasz! Świeżo zagnieżdżony osesek jest wyjątkowo wrażliwy na działanie szkodliwych czynników. Jego rozwój w dużej mierze zależy od przebiegu pierwszych kilku miesięcy ciąży. To właśnie teraz kształtują się jego wszystkie najważniejsze narządy.
  • Nie poddawaj się badaniom rentgenowskim, tomografii komputerowej, nie bierz leków bez wiedzy lekarza, unikaj solarium i nie przebywaj w towarzystwie ludzi chorych.

Osesek w 3. tygodniu ciąży

W trzecim tygodniu ciąży morula staje się blastocystą. Blastocysta to wypełniona płynem zapłodniona komórka jajowa, którą możemy wyodrębnić we wczesnym stadium rozwojowym zarodka. W tym stadium następuje zagnieżdżenie się jaja w wyściółce macicy.

Blastocysta tworzy kulę zbudowaną z kilkuset komórek, które grupują się w odpowiedni sposób. Część z nich staje się trofoblastem (pojedynczą warstwą komórek tworzącą osłonkę blastocysty), a część embrioblastem (węzłem zarodkowym). Z embrioblastu rozwinie się zarodek i błony płodowe – za wyjątkiem kosmówki, która powstanie z trofoblastu i w przyszłości zmieni się w część płodową łożyska.

embriologia-i-rozwoj

Do implantacji blastocysty dochodzi zwykle w górnej części macicy (po tej samej stronie co jajnik, z którego została uwolniona komórka jajowa). Błona śluzowa ściany macicy odżywia wczepioną za pomocą specyficznych kosmków blastocystę, dopóki ta się w pełni nie zagnieździ. Później z tego połączenia powstanie łożysko, dzięki któremu Twój mały osesek będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze i tlen z krwiobiegu.

Zarodek jest wielkości główki od szpilki, ma ok. 0,15 mm. W tym tygodniu zaczyna się rozwijać jego mózg, rdzeń kręgowy, serce oraz układ pokarmowy.

Ciekawostka

Jak powstaje ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza może powstać na dwa różne sposoby:

  • w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa różne plemniki – wówczas powstają tzw. bliźnięta dwujajowe (posiadają indywidualny zestaw genów). Bliźnięta te mają osobne łożyska, mogą być różnych płci i mogą posiadać różne cechy dziedziczne.
  • w wyniku zapłodnienia pojedynczej komórki jajowej przez jeden plemnik, przy czym komórka ta we wczesnym okresie rozwoju dzieli się na dwa zawiązki zarodków – w wyniku tego powstają tzw. bliźnięta jednojajowe (posiadają identyczny zestaw genów). Bliźnięta te mogą mieć łożysko pojedyncze, podwójne lub zespolone. Zawsze są tej samej płci i posiadają identyczne cechy dziedziczne.