7 tydzień ciąży – usg, rozwój i objawy
Oswoiłaś się już z myślą, że zostaniesz mamą? Przed Tobą jeszcze 33 tygodnie ciąży – wydaje Ci się, że to długo? Nic bardziej mylnego. Ani się obejrzysz, a już będziesz tulić swoje maleństwo w ramionach.
Badania lekarskie USG w 7 tygodniu ciąży
Jeśli nie byłaś jeszcze u lekarza, to czas najwyższy się do niego wybrać. Obowiązkowe badania laboratoryjne, które należy wykonać w I trymestrze ciąży, opisane zostały w artykule „6 tydzień ciąży„.
Na kolejne wizyty będziesz się stawiać co miesiąc i tak będzie aż do 28. tygodnia ciąży — oczywiście jeśli ciąża będzie przebiegać prawidłowo. Po 28. tygodniu lekarz będzie wyznaczał wizyty co dwa tygodnie, a od 36. tygodnia — co tydzień.
W 7 tygodniu ciąży podczas badania USG widoczny jest pęcherzyk ciążowy z echem pęcherzyka żółtkowego i echem rozwijającego się zarodka. Na tym etapie jest on już na tyle wyraźny, że nie sposób go nie zauważyć. Jeśli okaże się, że spodziewasz się dwójki dzieci, dowiesz się tego właśnie teraz, bowiem lekarz jest już w stanie wykryć ciążę mnogą oraz stwierdzić, czy jest ona jedno- czy dwujajowa.
Ciąża dwujajowa uważana jest przez środowisko lekarzy za bezpieczniejszą formę ciąży bliźniaczej, natomiast ciąża jednojajowa za bardziej ryzykowną – zwłaszcza jeśli płody rozwijają się w jednym worku owodniowym i mają wspólne łożysko.
W trakcie badania ultrasonograficznego lekarz zmierzy długość ciemieniowo-siedzeniową zarodka (CRL). Uzyskane wartości pozwalają określić dokładny wiek ciąży, co w przypadku kobiet miesiączkujących nieregularnie okazuje się bardzo pomocne.
Przyszła mama w 7 tygodniu ciąży
Choć ciąża „z zewnątrz” nie jest jeszcze widoczna, to Ty wyraźnie wyczuwasz swój odmienny stan. Zmiany w organizmie dotyczą nie tylko układu rozrodczego czy krążeniowego, ale również Twojego samopoczucia i stanu psychicznego. Przyrost wagi w tym tygodniu nie powinien być większy niż 1 kg. Często zdarza się, że na tym etapie kobiety chudną, a nie tyją, co spowodowane jest mdłościami i wymiotami.
Zobacz: Ile przytyje w ciąży – prawidłowa waga ciała w ciąży
Zmiany dotyczące układu krążenia:
- wzrost objętości osocza;
- zwiększony przepływ krwi;
- zmiany w ukrwieniu narządów miednicy mniejszej – powodują chęć częstszego oddawania moczu.
Zmiany dotyczące układu rozrodczego:
- macica powiększa się, ale obwód brzucha na razie się nie zmienia;
- powstaje czop śluzowy w zewnętrznym otworze kanału szyjki macicy – zamyka on, a tym samym zabezpiecza macicę przed zanieczyszczeniami ze środowiska zewnętrznego.
Piersi:
- powiększają się;
- brodawki ciemnieją;
- uwidaczniają się gruczoły Montgomery’ego – małe zgrubienia na otoczce brodawki;
- uwidaczniają się naczynia krwionośne – mogą tworzyć siatkę niebieskich linii na piersiach.
Twoje samopoczucie:
- możesz czuć się zmęczona i senna;
- mogą dokuczać Ci mdłości i wymioty, a także omdlenia;
- mogą dokuczać Ci wzdęcia, bulgotanie, zaparcia, zgaga – to wina podwyższonego poziomu progesteronu, który spowolnienia procesy trawienne;
- mogą pojawić się okresowe bóle głowy;
- możesz być bardziej drażliwa i zdenerwowana;
- może Tobą targać huśtawka nastrojów – raz jesteś wesoła i szczęśliwa, a po chwili płaczesz i się zamartwiasz. Wszystkiemu winne są hormony (m.in. progesteron, estrogeny, gonadotropina łożyskowa). Póki co ich poziomy nie są jeszcze stabilne, co odbija się na Twojej psychice;
- mogą się pojawić skurcze mięśni nóg;
- niekorzystny wygląd Twojej cery również może być sprawcą gorszego samopoczucia, możesz czuć się nieatrakcyjnie.
Jak widzisz, pierwszy okres ciąży może nie należeć do najprzyjemniejszych. Co prawda są kobiety, które czują się wtedy świetnie i nie mają żadnych przykrych dolegliwości, ale należą one do znacznej mniejszości i śmiało można je określić jako szczęściary.
Niestety większość kobiet w I trymestrze ciąży odczuwa przykre dolegliwości ciążowe, co skutecznie przysłania im radość bycia przyszłą mamą. Na szczęście taki stan nie będzie trwał wiecznie, a póki co rób wszystko, by przejść przez pierwsze tygodnie jak najłagodniej.
Początki ciąży na co uważać w siódmym tygodniu?
- pij ok. 2 l wody dziennie – nie próbuj ograniczać tej ilości, np. z powodu częstego biegania do toalety. Dwa litry płynów to absolutne minimum!
- odżywiaj się zdrowo i rozsądnie – w Twoim menu powinny się znaleźć wszystkie ważne składniki odżywcze – odgrywają one bardzo ważną rolę w rozwoju Twojego dziecka. Z biegiem kolejnych tygodni ciąży zwiększaj wartość energetyczną spożywanych posiłków – pozwoli to na prawidłowy rozwój i przebieg podstawowych funkcji życiowych maleństwa.
- kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego – powinnaś go przyjmować do 12. tygodnia ciąży;
- bądź aktywna fizycznie – możesz pozwolić sobie na jogę lub skorzystać z zestawów ćwiczeń przygotowanych z myślą o ciężarnych;
- unikaj wszelkiego rodzaju badań rentgenowskich, tomografii komputerowej i działania pola elektromagnetycznego;
- dużo odpoczywaj, relaksuj się i śpij, gdy masz na to ochotę;
- nie stosuj żadnych leków ani preparatów przeczyszczających – zaparcia, które tak bardzo Cię męczą, to wina podwyższonego progesteronu i w Twoim stanie są one zjawiskiem normalnym. Nie wolno Ci brać żadnych leków bez zgody lekarza. Istnieją natomiast domowe (bezpieczne) sposoby radzenia sobie z zaparciami. Jedz suszone śliwki, morele, figi, rodzynki, pij dużo wody i spaceruj co najmniej 20-30 minut dziennie.
Jak wygląda zarodek 7 tydzień ciąży
Twoje maleństwo rośnie teraz w niewiarygodnym tempie – ok. 1 mm dziennie! Coraz bardziej zaczyna przypominać ludzki płód, a nie małą kijankę z ogonkiem. Zarodek ma już własną krew! Jest ona produkowana przez jego wątrobę, a nie tak jak dotychczas przez pęcherzyk żółtkowy.
Układ nerwowy i mózg:
Mózg rozwija się w bardzo szybkim tempie. W 7. tygodniu ciąży dzieli się on na trzy części:
- przodomózgowie – odpowiedzialne za rozumowanie, pamięć i rozwiązywanie problemów;
- śródmózgowie – odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów elektrycznych do ich punktu przeznaczenia w mózgu;
- tyłomózgowie – odpowiedzialne za rytm pracy serca, oddychanie i ruchy mięśni.
Intensywnie rozwija się także układ nerwowy. Dotychczas uformowało się 12 par nerwów czaszkowych, a kolejne będą się tworzyć parami po obu stronach małego organizmu. W tym czasie wyodrębnia się również kresomózgowie, z którego później powstaną półkule mózgowe.
Twarz
Pojawia się zarys małej twarzy, m.in. powstają zaczątki nosa, ust, oczu i uszu. Oczy nadal umiejscowione są po bokach głowy, ale z czasem przemieszczą się na przód twarzy.
W zarodku wykształcają się:
- powieki;
- tęczówki – delikatnie się zabarwiają;
- mięśnie twarzy;
- podniebienie;
- części szczęki;
- język.
Kończyny:
Rączki i nóżki z każdym dniem wydłużają się, a na ich końcach pojawiają się jakby małe płetwy (rozszerzenia), z których wytworzą się dłonie i stopy. W tym tygodniu kończyny mają wielkość łebka od szpilki.
Serce:
Serce Twojego maleństwa ma już 4 wyraźnie zarysowane komory. Następuje podział na komorę lewą i prawą, pojawiają się także przedsionki. Wykształca się przegroda międzyprzedsionkowa, w której znajduje się otwór – dzięki niemu krew swobodnie przepływa między przedsionkami, co jest charakterystyczne dla krążenia płodowego.
Serduszko bije w dosyć regularnym tempie ok. 150-ciu uderzeń na minutę, czyli dwa razy szybciej niż u dorosłego człowieka.
W siódmym tygodniu w zarodku powstają:
- wewnętrzne narządy płciowe;
- zawiązki przyszłych zębów;
- zawiązki ramion i nóg;
- zawiązki języka;
- pępowina – dzięki niej maluszek będzie otrzymywał od Ciebie tlen i składniki odżywcze;
- pączek moczowodowy – z niego rozwiną się moczowody i część nerek;
- przewód pokarmowy;
- pączki oskrzelowe – z nich w przyszłości wytworzą się oskrzela główne i oskrzela płatowe;
- zawiązek śledziony;
- mięśnie twarzy;
- podniebienie;
- układ limfatyczny.
W 7 tygodniu w zarodku trwa dalszy rozwój:
- wątroby;
- płuc;
- nerek;
- trzustki;
- żołądka;
- jelit;
- woreczka robaczkowego.
Jak wygląda – 7 tydzień ciąży wielkość płodu
- waży 0,9 g,
- ma długość 11-13mm (wielkość ziarenka kawy).
Ciekawostka
Czy wiesz, że Twój maluszek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy? Są one drobne i bardzo delikatne (na zasadzie drgania). Oczywiście Ty nie jesteś w stanie jeszcze ich poczuć, ale możesz je dostrzec na monitorze podczas badania USG. W Twoim brzuchu malec ma mnóstwo miejsca. Sam ma zaledwie 1,3 cm, więc z powodzeniem może fikać koziołki w worku owodniowym. To właśnie worek owodniowy wypełniony płynem sprawia, że maleństwo jest w Twoim brzuchu bezpieczne, a w razie wstrząsów czy ucisków – świetnie amortyzowane.
Podobne artykuły:
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.