Strona główna » Zdrowie » Zadławienie i zakrztuszenie niemowlaka – pierwsza pomoc

Zadławienie i zakrztuszenie niemowlaka – pierwsza pomoc

dławiące się dziecko

O zadławieniu mówimy w sytuacji, gdy jakaś przeszkoda zablokuje drogi oddechowe, utrudniając lub uniemożliwiając prawidłowe oddychanie. Naturalną reakcją organizmu w takiej sytuacji jest kaszel. Ma on na celu usunięcie przedmiotu tkwiącego w drogach oddechowych.


Niemowlak może się zadławić/zakrztusić jedzeniem, piciem wodą,mlekiem,  lub małym przedmiotem (guzikiem, koralikiem, częścią zabawki, klockiem itp.). Takie niebezpieczeństwa czyhają na niego praktycznie wszędzie, a zadławienie może przydarzyć się każdemu.

Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie w 100% uchronić maleństwa przed zadławieniem czy zakrztuszeniem, nawet jeśli będziemy się bardzo starać i uważać. Są jednak pewne zasady, których musimy przestrzegać, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, możemy być pewni, że nie będzie czasu na wertowanie książek i poszukiwanie zasad udzielania pierwszej pomocy. W takiej chwili liczy się każda minuta, a nawet sekunda, a instynkt niestety nie zawsze podpowiada dobrze.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu dziecka

Lepiej więc nie ryzykować i zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy już teraz – na spokojnie. Dzięki temu w nagłej sytuacji wymagającej działania zachowamy spokój, a czynności będziemy wykonywać niejako automatycznie.

Postępowanie przy zadławieniu i zakrztuszeniu

ZADŁAWIENIE ŁAGODNE:

  • objawy łagodnego zadławienia: niemowlak normalnie oddycha, głośno kaszle, płacze, reaguje na nasze komendy
  • postępowanie: nie musimy podnosić alarmu – jest duża szansa, że dziecko poradzi sobie samo. Jeżeli widzimy przedmiot w jego buzi, wyjmujemy go małym palcem – jednym ruchem. Jeśli go nie widzimy, nie próbujmy go szukać „na ślepo” – w ten sposób możemy wepchnąć go jeszcze głębiej! Możemy pomóc niemowlakowi w wykrztuszeniu przedmiotu tkwiącego w tchawicy, trzymając go główką do dołu
Zobacz:  Winogrona dla niemowlaka - od kiedy dziecko może je jeść?

ZADŁAWIENIE CIĘŻSZE:

  • objawy: kaszel trwający dłużej niż dwie minuty – cichy i zanikający, dziecko zaczyna walczyć o oddech, wydaje z siebie świszczące odgłosy, pojawiają się pierwsze oznaki sinienia (wokół ust)
  • postępowanie:
  1. Wzywamy karetkę.
  2. Układamy malucha na swoim przedramieniem buzią w dół, przytrzymując żuchwę jedną dłonią. Głowa powinna znajdować się niżej niż tułów. Drugą (otwartą) dłonią uderzamy między łopatki (5 razy). Uderzenia muszą być mocne i energiczne tak, by pomóc dziecku wykrztusić ciało obce.
  3. Odwracamy malucha na plecy i sprawdzamy, czy w jego buzi nie widać ciała obcego – jeśli tak, to wyciągamy je ostrożnie.
  4. Jeżeli jednak przedmiotu nie widać, a dziecko nadal się dławi, układamy je na naszym przedramieniu twarzą skierowaną do nas. Dwoma palcami uciskamy (5 razy) jego klatkę piersiową w dolnej połowie mostka (1 cm poniżej linii sutków). Klatkę piersiową dziecka uciskamy na głębokość 1,5 – 2 cm. Drugą ręką przytrzymujemy główkę niemowlęcia.

Czynności wykonujemy na przemian do czasu, aż ciało obce wypadnie lub dziecko straci przytomność



Co robić jeśli niemowlak po zadławieniu jest nieprzytomny?

DZIECKO NIE ODDYCHA, ALE WYCZUWAMY TĘTNO

  1. Wzywamy karetkę.
  2. Układamy dziecko na plecach (na płaskiej twardej powierzchni – podłoga, stół) i rozpoczynamy sztuczne oddychanie.
  3. Udrażniamy drogi oddechowe: delikatnie odginamy główkę niemowlaka do tyłu trzymając za czoło – pamiętajmy, że główka nie odchyla się tak bardzo, jak w przypadku osoby dorosłej. Brodę unosimy ostrożnie do góry.
  4. Sprawdzamy, czy w jamie ustnej dziecka widać jakieś ciało obce. Jeśli jest widoczne i można je usunąć palcem – robimy to. Jeśli nie – przechodzimy do sztucznego oddychania.
  5. Wykonujemy 5 wdechów, obejmując naszymi ustami nos i usta dziecka (jednocześnie). Jeśli dziecko ma zakatarzony nosek, zatykamy go palcami i wdychamy powietrze przez usta.
  6. Wdmuchujemy powietrze tak, aby klatka piersiowa maluszka unosiła się za każdym razem. Jeśli klatka piersiowa nie unosi się, musimy skorygować ułożenie głowy dziecka.
  7. Sztuczne oddychanie wykonujemy przez 1 minutę – ok. 20 wdechów. Po każdym wtłoczeniu powietrza odsłaniamy twarz dziecka.
  8. Po upływie jednominutowej reanimacji robimy 1 minutę przerwy – sprawdzamy czy można już usunąć ciało obce.
  9. Po 1 minutowej przerwie ponownie przystępujemy do sztucznego oddychania – postępujemy tak do czasu odzyskania przytomności lub przyjazdu karetki.
  10. Gdy niemowlak oddycha samodzielnie, ale jest nieprzytomny, układamy go na brzuszku z głową odchyloną na bok i nóżkami zgiętymi w kolanach. Pozycja taka ułatwi oddychanie i zapobiegnie ewentualnemu zakrztuszeniu się wymiotami. Czekamy na przyjazd pogotowia!
Zobacz:  Kichanie u niemowląt - dlaczego noworodek często kicha?

DZIECKO NIE ODDYCHA I NIE WYCZUWAMY TĘTNA

Tętno u niemowląt sprawdzamy palcami: wskazującym i środkowym na tętnicy ramiennej, znajdującej się między łokciem a pachą, po stronie wewnętrznej!

  1. Wzywamy karetkę.
  2. Jeśli nie wyczuwamy tętna, to oprócz sztucznego oddychania wdrażamy również masaż serca: na jeden wdech – 5 ucisków klatki piersiowej.
  3. Uciskamy dolną część mostka (ok. 1 cm poniżej linii sutków) na głębokość 1,5 – 2 cm. Uciskamy dwoma palcami: wskazującym i środkowym z częstotliwością 100 razy na minutę.
  4. Po wykonanym masażu serca robimy sztuczne oddychanie, po czym sprawdzamy, czy tętno jest już wyczuwalne i czy dziecko oddycha samodzielnie.
  5. Gdy tętno powróci, przerywamy masaż serca.
  6. Gdy niemowlak oddycha samodzielnie, ale nadal jest nieprzytomny, układamy go na boku i czekamy na przyjazd pogotowia.
  7. Gdy niemowlak nie oddycha i nie wyczuwamy tętna, wykonujemy masaż serca na przemian ze sztucznym oddychaniem (na 5 ucisków – 1 wdech) do czasu przybycia pogotowia.

Pamiętaj!!!

  • Nigdy nie wkładaj palców zbyt głęboko do buzi dziecka i nie szukaj „na ślepo” ciała obcego – postępując w ten sposób możesz co najwyżej wepchnąć je jeszcze głębiej!
  • Nigdy nie klep dławiącego się dziecka po plecach, gdy siedzi lub stoi. Zamiast mu pomóc, pogarszasz jego sytuację, gdyż połknięty przedmiot przesunie się w dół zamiast w górę!
  • Nigdy nie podawaj maluchowi pokarmów, którymi mógłby się łatwo zakrztusić (rodzynki, pestki dyni, orzeszki itp). Podczas jedzenia miej go zawsze na oku.
  • Nigdy nie podawaj dziecku zabawek, które posiadają małe lub luźne części! Zabawki powinny posiadać odpowiednie atesty i być w pełni sprawne!
  • Nie pozwalaj, by maluch biegał po mieszkaniu w trakcie spożywania posiłku – najlepiej by jadł przy stole!
  • Nigdy nie zostawiaj w zasięgu małych rączek: tabletek, guzików, małych spinek, agrafek, baterii, szpilek, koralików i innych małych przedmiotów!
Zobacz:  Refluks żołądkowo-przełykowy u noworodków i niemowląt - objawy, leczenie i powikłania

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • pierwsza pomoc niemowlaka
  • pierwsza pomoc niemowlakowi
  • zadławienie niemowlaka
  • zadławienia
  • pierwsza pomoc u niemowlaka
  • zadławienie pierwsza pomoc