14 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
To już 14. tydzień ciąży, czyli 12. tydzień od chwili poczęcia. Drugi trymestr rozpoczął się na całego. Przed Tobą najpiękniejszy etap ciąży – dolegliwości ciążowe zniknęły lub znacząco straciły na sile, dzięki czemu czujesz się znacznie lepiej. Rozpiera Cię pozytywna energia, jesteś ożywiona, zadowolona i entuzjastycznie nastawiona do życia.
14 tc który to miesiąc?
14 tydzień ciąży to pierwszy tydzień 4 miesiąca oraz 2 trymestr.
Badania lekarskie w 14 tc
Przed Tobą ostatnie 6 dni, które pozostały Ci na wykonanie badań prenatalnych. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, to nie zastanawiaj się dłużej, tylko jak najszybciej się im poddaj. Pamiętaj, że badania te mogą wnieść sporo nowych informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka, ułatwiając lekarzom postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Zdarza się, że kobiety będące w grupie ryzyka, nie poddają się badaniom prenatalnym z obawy przed poronieniem lub poznaniem prawdy. Boją się, że już teraz mogą usłyszeć coś, czego tak na prawdę nie chciałyby usłyszeć nigdy. Jednak do momentu rozwiązania w sercach i umysłach tych kobiet pozostaje strach, że z dzieckiem może być coś nie tak. A przecież doskonale wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na rozwijający się płód.
W wielu przypadkach można by temu zapobiec. Faktem jest, że wiele kobiet po takim badaniu dowiaduje się o chorobie lub wadzie wrodzonej swojego dziecka, ale są i takie, które właśnie dzięki niemu upewniają się, że ich dziecko jest zupełnie zdrowe, choć pierwsza diagnoza wskazywała na coś innego.
Objawy i zmiany w 14 tygodniu ciąży
Twoje samopoczucie: W końcu zaczniesz się cieszyć swoim odmiennym stanem. Mijają mdłości i wymioty, które w skuteczny sposób odbierały Ci radość bycia w ciąży. Głowa do góry, nadeszły lepsze czasy! Nie bez powodów większość ciężarnych kobiet uznaje drugi trymestr za najlepszy i najpiękniejszy okres całej ciąży.
Co dzieje się w 14 tygodniu ciąży?
- brzuszek się powiększa – u jednych kobiet ma to miejsce wcześniej, u drugich później – to kwestia indywidualna i ma związek ze stopniem napięcia mięśni jamy brzusznej. Wiele zależy od tego, czy jest to pierwsza ciąża czy kolejna. Zazwyczaj brzuszek w pierwszej ciąży pojawia się nieco później. Tak czy inaczej, czternasty tydzień ciąży to czas najwyższy na kompletowanie ciążowej garderoby. Na tym etapie ciąży luźniejsza odzież jest już po prostu niezbędna!
- macica przemieszcza się ku górze brzucha – wznosi się około 14 cm ponad kość łonową i jest wielkości grapefruita. Brzuszek zaczyna się intensywnie uwypuklać i staje się coraz bardziej widoczny.
- pojawia się brązowawa linia biegnąca pionowo od pępka w stronę spojenia łonowego – nosi ona nazwę Linea Negra i jest zjawiskiem zupełnie normalnym związanym ze zmianami hormonalnymi.
- ciemnieją sutki, a piersi stają się pełniejsze – ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w Twoim organizmie.
- pojawia się tzw. katar ciążowy – jednak nie ma on nic wspólnego z tradycyjnym objawem przeziębienia. Katar ciążowy spowodowany jest zwiększonym obiegiem krwi w śluzówce nosa.
- żyły stają się bardziej widoczne – niebieskie linie stają się bardziej wyraźne i to nie tylko te na piersiach, ale również na nogach i brzuchu. Na skórze mogą pojawić się pękające naczynka, a nawet żylaki. Wszystko dzieje się za sprawą hormonów, które w Twoim organizmie grają pierwsze skrzypce, ale nie bez znaczenia jest też przyrost masy ciała.
- włosy i skóra – włosy stają się zdrowsze, bardziej lśniące i lepiej się układają. Na twarzy mogą pojawić się wypryski i zaczerwienienia, ale nie martw się tym zbytnio, bowiem nie jest to sprawa przesądzona. Równie dobrze możesz teraz zyskać na urodzie.
- w dalszym ciągu towarzyszą Ci zaparcia ciążowe, czego powodem jest spowolniona praca przewodu pokarmowego i zatrzymywanie wody w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ powiększająca się macica naciska na jelita i utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie.
- towarzyszy Ci zmienność nastrojów – no cóż… winowajcą znowu są hormony! W jednej chwili czujesz radość i olbrzymie pokłady pozytywnej energii, a już po chwili wpadasz w panikę i zadręczasz się pytaniami, czy na pewno podołasz nowym obowiązkom. Nie martw się na zapas – nie Ty pierwsza i nie ostatnia zostaniesz matką! Na pewno świetnie spiszesz się w nowej roli.
14 tydzień ciąży dolegliwości
Odczuwam ból w dolnej części brzucha
To normalne zjawisko i nie musisz się nim zbytnio martwić. Ból spowodowany jest rozciągającymi się mięśniami i wiązadłami podtrzymującymi brzuch. Twoja macica powiększa się każdego dnia, przez co mięśnie i więzadła, które ją podtrzymują muszą dostosowywać się do nowej sytuacji. Stąd właśnie ich nadwyrężanie i odczuwany przez Ciebie ból. By go ograniczyć, dużo odpoczywaj, relaksuj się, zapewnij sobie spokój i ciszę. Włącz ulubioną muzykę i delektuj się „nicnierobieniem”.
Jeśli pojawią się skurcze, krwawienie lub ostry ból, niezwłocznie udaj się do lekarza lub wezwij pomoc.
Zobacz: Bóle więzadła obłego macicy – rozpoznanie i przyczyny
Mam żylaki
To dość częsta przypadłość ciężarnych. Powodem są jak zwykle hormony, ale nie tylko. Część winy śmiało można zrzucić na „dodatkowe” kilogramy, których przybywa Ci z każdym tygodniem ciąży. Pomóc może przede wszystkim ruch, np. pływanie lub spacery, ale także trzymanie nóg w górze (wysoko na poduszkach lub opartych o ścianę). Jeśli zauważysz pogorszenie sytuacji, zwróć się o pomoc do swojego lekarza.
Zobacz: Żylaki w ciąży
Bezsenność w 14 tc
Bezsenność dotyka spore grono przyszłych matek (zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży). Powodem jest zapewne niewygoda. Ciężko znaleźć wygodną pozycję, zwłaszcza jeśli do tej pory spało się na brzuchu. Z przyczyn czysto technicznych spanie w pozycji na brzuchu jest niemożliwe. Spróbuj znaleźć jakąś inną satysfakcjonującą pozycję. Możesz wspomóc się dodatkowymi poduszkami, układając z nich różne kombinacje. Na rynku dostępne są także specjalne poduchy (rogale) dla ciężarnych, które zapewniają odpowiednią pozycję podczas snu. Przed snem wypij szklankę ciepłego mleka i zafunduj sobie relaksujący masaż w wykonaniu Twojego partnera.
Puchną mi nogi
Zwiększ ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów. Choć wydaje się to nielogiczne, to jednak dzięki temu małemu zabiegowi można znacznie zmniejszyć problem puchnięcia nóg i innych części ciała. Odpowiednie nawodnienie poprawia cyrkulację płynów w organizmie i zapobiega jej zatrzymywaniu.
Zobacz: Obrzęki rąk i nóg – opuchlizna w czasie ciąży
Dokuczają mi zaparcia
Jedz suszone śliwki, morele, figi, rodzynki, pij dużo wody i spaceruj co najmniej 20-30 minut dziennie. Unikaj czekolady, kakao, jagód i ciężkostrawnych, tłustych pokarmów. Nie zażywaj środków przeczyszczających! Pij dużo wody niegazowanej i sięgaj po produkty bogate w błonnik.
Czy mogę farbować włosy?
Oczywiście, że tak. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że farba do włosów ma szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Nowoczesne farby zawierają coraz mniej chemicznych, agresywnych składników, coraz chętniej zastępowane są one ich naturalnymi odpowiednikami.
Jak mam komponować posiłki w 14 tygodniu ciąży?
Zadbaj o to, by Twoje posiłki były lekkostrawne, zbilansowane i urozmaicone – pomoże Ci to w pełni kontrolować przyrost masy ciała oraz pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Codziennie jedz warzywa i owoce – tych pierwszych ok. 500 g dziennie, tych drugich ok. 300-400 g. Pamiętaj, że obecna w nich witamina C wspomaga Twoją odporność, hamuje rozwój infekcji układu moczowego i nadciśnienia ciążowego. Nie zastępuj witaminy C suplementami, bo najlepiej wchłania się ona w naturalnej formie.
Dobrym źródłem witaminy C są m.in.:
- cytrusy,
- czarne porzeczki,
- truskawki,
- maliny,
- kiwi,
- brukselka,
- pomidory,
- szpinak,
- kapusta,
- natka pietruszki,
- brokuły i ziemniaki.
Zwiększ także ilość przyjmowanego białka i częściej sięgaj po produkty zawierające żelazo (mięso, drób, podroby, żółtko jaj i ryby). Nie zapominaj o piciu co najmniej 2 litrów wody niegazowanej dziennie.
Jak wygląda dziecko w 14 tygodniu ciąży?
Twój mały człowieczek z każdym dniem staje się coraz większy i coraz bardziej dojrzały. Można powiedzieć, że rośnie jak na drożdżach. Jego główka zajmuje już tylko 1/3 całej długości ciała, a nie połowę jak jeszcze niedawno. Wydłużeniu ulegają ramiona i dzięki temu wydają się bardziej proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Nóżki zostają jeszcze w tyle, ale wkrótce nadrobią zaległości. Szyja także ulega wydłużeniu, natomiast broda zdecydowanie odsuwa się od klatki piersiowej.
Ciało płodu jest coraz lepiej unerwione, a co za tym idzie, jest coraz bardziej wrażliwe na dotyk – wyjątkiem jest czubek głowy. Wszystko zostało tak sprytnie pomyślane, by dziecko w trakcie porodu mógł przecisnąć się przez kanał rodny w miarę bezboleśnie. Intensywnie rozwija się mózg i układ kostny dziecka. Wykształcone są już struny głosowe, które czekają na swój debiut – „pierwszy krzyk”. Malutka wątroba dziecka produkuje żółć, a nerki mocz. Układ moczowy jest już w pełni wykształcony i przygotowuje się do swej przyszłej funkcji.
Rozwój płodu w 14 tygodniu ciąży
- oczy i uszy dziecka przemieściły się w końcu na właściwe miejsce;
- następuje intensywny rozwój kosmówki, czyli tkanki, która przekształci się w łożysko (ok. 16-18 tc). Kosmówka zapewnia wymianę składników gazowych i odżywczych między Tobą a dzieckiem, usuwa produkty przemiany materii dziecka i wytwarza hormony odpowiedzialne za prawidłowy przebieg ciąży;
- żebra i kręgi dziecka ulegają procesowi kostnienia;
- śledziona zaczyna produkować czerwone ciałka krwi;
- tarczyca zaczyna wydzielać hormony;
- rosną włosy i brwi;
- pojawia się zarys noska;
- wykształca się podniebienie – jeśli na tym etapie coś pójdzie nie tak, dziecko może urodzić się z rozszczepem podniebienia;
- zewnętrzne narządy płciowe w dalszym ciągu ulegają doskonaleniu – można już rozróżnić płeć męską i żeńską. U dziewczynek jajniki powoli zstępują do miednicy, a u chłopców pojawia się gruczoł prostaty;
- powstaje otwór odbytowy – jednak pierwsza kupka zostanie wydalona dopiero po narodzinach (choć czasem zdarza się, że maluch zrobi ją jeszcze w łonie matki, czego objawem są zielone wody płodowe).
Co potrafi 14 tygodniowy płód?
Na tym etapie ruchy płodu stają się bardziej płynne. Oprócz tego, co Twój maluch potrafił już w 13 tygodniu, teraz pojawił się odruch mrużenia powiek.
14 tydzień ciąży wielkość płodu
- waży 20-25 g – tyle co morela;
- ma długość 8-9 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 14. tygodnia ciąży) – tyle co gruszka.
Ciekawostka
Kiedy powstaje więź między ojcem a dzieckiem?
No cóż… wszystko zależy od wrażliwości mężczyzny. Większość jednak nie potrafi nawiązać więzi z „płodem”. Jest to dla mężczyzny dość trudna sytuacja. Lepiej nie wymagaj od partnera dowodów miłości do nienarodzonego dziecka. Nie okazuj mu swego zdziwienia czy niezadowolenia. Dla niego ta sytuacja jest jeszcze nie do pojęcia. Dziecka nie widać, nie słychać, więc go nie ma. Jak będzie, to je pokocha!
My, kobiety widzimy to zupełnie inaczej. Od samego początku czujemy się związane z dzieckiem. Od samego początku potrafimy je pokochać i z miejsca wszystkie swoje plany podporządkować dziecku, które pojawi się dopiero za kilka miesięcy. Dzieje się tak za sprawą hormonów. Dziecko rozwija się w naszym organizmie, który w związku z tym ulega olbrzymim zmianom – w organizmie partnera nie zmienia się zupełnie nic!
Aby ułatwić partnerowi nawiązanie więzi z nienarodzonym dzieckiem, spróbuj angażować go w wizyty u ginekologa, badania USG i robienie zakupów dla dziecka (ta ostatnia pozycja spotka się zapewne ze sprzeciwem, ale nie zaszkodzi spróbować). Zachęcaj partnera, by rozmawiał z brzuchem, a jeśli to go nie przekonuje, poczekaj aż pojawią się pierwsze ruchy dziecka. Może kopniak od potomka go przekona?
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.