Strona główna » Ciąża » Ćwiczenia bioder i tułowia w ciąży

Ćwiczenia bioder i tułowia w ciąży

Ruchomość bioder zwiększają skręty i krążenia, które rozluźniają i wzmacniają mięśnie tułowia. Zapobiegają wystąpieniu bólów pleców i kręgosłupa, które w ciąży stanowią najczęstsze dolegliwości, mogące być poważną przeszkodą w codziennym życiu.

Zobacz: Siedzenie po turecku zmniejsza ból dolnej części pleców 

Sprawność mięśni bioder i tułowia jest również bardzo przydatna w pierwszym okresie porodu. Dzięki niej, poród przebiega szybko i bez nasilonych dolegliwości bólowych.

ĆWICZENIE I:
Usiądź na krześle z rozstawionymi kolanami na około 30 stopni, trzymając stopy płasko na podłodze. Unieś ręce na wysokość klatki piersiowej i wykonaj maksymalny skręt tułowia w prawo, a następnie w lewo. Powtórz ćwiczenie 5 -10 razy w każdą stronę.

ĆWICZENIE II:
Stojąc w łagodnym rozkroku, rozstaw stopy i lekko ugnij kolana. Oprzyj ręce na biodrach i wykonaj powolne krążenie biodrami po 5 do 10 razy najpierw w prawo, potem w lewo.

ĆWICZENIE III:
Uklęknij obunóż i podeprzyj się na rękach. Unieś plecy i wciągnij mięśnie brzucha, robiąc charakterystyczny „koci grzbiet”. Wytrzymaj kilka sekund. Opuść na chwilę plecy, cały czas utrzymując naprężone mięśnie brzucha. Powtórz „koci grzbiet”. Wytrzymaj. Opuść plecy. Odpocznij chwilę. Powtórz ćwiczenie 5 – 10 razy.

Rozciąganie dolnej części pleców

ĆWICZENIE I:
Połóż się płasko na podłodze z jedną nogą wyprostowaną. Drugą nogę zegnij i przyciągnij do klatki piersiowej. Wytrzymaj chwilę w takiej pozycji, rozluźnij się i wykonaj to samo ćwiczenie zmieniając nogę.

ĆWICZENIE II:
Przyciągnij następnie oba kolana do klatki piersiowej i przytrzymaj je przez chwilę obiema rękami. Powoli opuść nogi na podłogę. Jeśli twój brzuch jest zbyt duży, przyciągaj nogi po obu jego stronach.

Uwaga! Podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń pamiętaj o kontrolowaniu oddechu. Nie zatrzymuj oddechu w trakcie napinania mięśni!!. Musisz oddychać głęboko, miarowo i wolno. Jeżeli twój oddech się przyspiesza i spłyca przerwij ćwiczenia do momentu, aż oddech wróci do normy i dopiero wtedy kontynuuj gimnastykę.