Wpływ chromu na organizm – objawy i skutki niedoboru
Miewasz napady głodu, które utrudniają ci utrzymanie racjonalnej diety? Prawdopodobnie brakuje tobie chromu! Stanowi on element metabolicznej układanki w organizmie, przez co jego brak może przyczynić się do problemów z wagą.
Chrom dla organizmu – za co odpowiada?
Odpowiada on za aktywację szeregu enzymów. Wpływa na regulację przemian tłuszczów i cukrów, które mają kluczowe znaczenie dla organizmu człowieka. Pomaga również insulinie w przenoszeniu glukozy do wnętrza komórek, dzięki czemu są one odpowiednio odżywione.
Czym skutkuje brak chromu w organizmie? – niedobór objawy
Niedobór tego pierwiastka przyczynia się do wystąpienia skoków stężenia glukozy we krwi. Występują objawy, tj. zmęczenie, apatia, rozdrażnienie, wzmożone oddawanie moczu, bóle głowy, a nawet spadek odporności organizmu na infekcje. Przyczynia się także do gorszego wchłaniania cynku oraz żelaza.
W przypadku obniżenia poziomu chromu odczuwamy potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Z tego powodu dojadanie tak częste przy niedoborze chromu staje się przyczyną wystąpienia nadwagi.
Przeczytaj także: Jak zmniejszyć łaknienie i ograniczyć apetyt na słodycze? – słodkie zachcianki
Obniżona podaż chromu przyczynia się także do zaburzeń w gospodarce lipidowej, co wiąże się z gorszym metabolizowaniem cholesterolu w wątrobie. W wyniku tego osadza się on w naczyniach krwionośnych, przyczyniając się do wystąpienia miażdżycy.
Dobrana para – insulina i chrom
Insulina jest hormonem, który odpowiada na regulację poziomu glukozy we krwi. W sytuacji kiedy zjemy posiłek, poziom glukozy wzrasta. Dzięki insulinie glukoza jest w należyty sposób wykorzystywana przez nasz ustrój. W przypadku, kiedy trzustka wydziela za mało insuliny, poziom glukozy niebezpiecznie wzrasta, utrzymując się dłuższy czas. To prowadzi do niebezpiecznej choroby metabolicznej jaką jest cukrzyca. Z tego powodu chrom jest tak istotny dla prawidłowego działania szlaków metabolicznych i przemian składników odżywczych w organizmie. Stosowany jest w profilaktyce cukrzycy.
Źródła chromu
Nasza dieta jest dość uboga w ten pierwiastek, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na produkty spożywcze bogate w chrom.
Codzienny jadłospis bogatszy o wymienione poniżej produkty wzbogaci naszą dietę:
- brokuły,
- cebula,
- drożdże piwne,
- groszek,
- gruszki,
- grzyby,
- jabłka,
- jajka,
- kiełki,
- kukurydza,
- orzechy,
- owoce morza (małże, ostrygi, krewetki),
- pomidory,
- produkty zbożowe z pełnego przemiału,
- ryby,
- suszone owoce (daktyle, śliwki),
- wołowina gotowana,
- wątróbkę,
- ziemniaki gotowane w mundurkach,
- zioła, pieprz.
Wspomniany składnik ma większą przyswajalność, jeśli jest spożywany z produktami bogatymi w witaminę C, czyli z warzywami i owocami. Z kolei do jego utraty przyczynia się jadłospis obfitujący w cukry proste oraz wapń. Jednak ze względu na bogactwo funkcji, jakie spełnia wapń w naszym organizmie, nie można z niego rezygnować na rzecz chromu.
Suplementy z chromem hamujące apetyt
Ilość chromu w naszym organizmie jest niewielka. Jednak ten pierwiastek pełni bardzo ważne funkcje. Jedną z nich jest stabilizacja poziomu cukru we krwi. Co to oznacza w kontekście wzmożonego apetytu? Nagłe spadki poziomu glukozy powodują między innymi wzmożone łaknienie, a bardzo często ochotę na słodycze. Na tej podstawie chrom jako suplement diety polecany jest osobom, które walczą o smuklejszą sylwetkę. Nie działa on za nas – jest jedynie wsparciem i pozwala uniknąć gwałtownej chęci na sięgnięcie po coś słodkiego.
Jednak już to działanie potrafi skutecznie wspomóc nas w utracie nadmiarowych kilogramów i w dążeniu do wymarzonej sylwetki.
Chrom może być dostarczany do organizmu zarówno w formie suplementów, jak i w produktach spożywczych. Bogactwo tego pierwiastka znajduje się w wątróbce, roślinach strączkowych, mące żytniej, kaszy perłowej i jabłkach. Jeśli jednak podążamy za konkretnym jadłospisem, możemy zmagać się z dostarczaniem zbyt niskiej ilości chromu. W takich przypadkach najlepiej jest sięgnąć po sprawdzone suplementy, które zawierają ten pierwiastek.
Trzeba jednak pamiętać, że chrom potrzebny jest nam jedynie w śladowych ilościach – jego zbyt wysoki poziom może objawiać się poprzez m.in. bóle głowy, bezsenność czy rozdrażnienie, dlatego wszelkie preparaty należy spożywać zgodnie z zaleceniami producenta.
Jednak śmiało można sięgać po tabletki hamujące apetyt i wspomagające odchudzanie zawierające chrom. Warto wybierać środki o kompleksowym składzie, które całościowo zadbają o proces utraty wagi.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.