Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 18 tydzień ciąży – zmiany, objawy w organizmie i rozwój płodu dziecka

18 tydzień ciąży – zmiany, objawy w organizmie i rozwój płodu dziecka

To już 18. tydzień ciąży, czyli 16. tydzień od chwili poczęcia. Wielkimi krokami zbliżasz się do półmetka tej nieznanej i fascynującej przygody. Twoje maleństwo każdego dnia daje Ci znać o swoim istnieniu za pomocą delikatnych, ledwo wyczuwalnych kopniaków. Czujesz się szczęśliwa, spełniona i pełna pozytywnej energii. Nic dziwnego! W Twoim organizmie mieszka ktoś wyjątkowy – MAŁY WIELKI CUD!


18 TC KTÓRY TO MIESIĄC CIĄŻY ?

Jesteś w pierwszym tygodniu 5 miesiąca ciąży będąc jednocześnie nadal w drugim trymestrze ciąży.

Badania lekarskie i usg w 18 tc

Jeśli w tym tygodniu wypada kolejna wizyta kontrolna u Twojego lekarza, nie zapomnij zabrać ze sobą wyników badań zleconych na poprzedniej wizycie – lekarz na pewno się o nie upomni.

W drugim trymestrze ciąży wykonuje się drugie badanie USG. Lekarze mogą wykonać je w dwunastym, szesnastym, a nawet 24. tygodniu ciąży – wszystko zależy od nich oraz od okoliczności. Pamiętaj, aby na badanie wybrać się wraz z ojcem dziecka – „zobaczenie” fikającego i kopiącego maleństwa zapewne pomoże obudzić w nim ojcowskie instynkty. Poproście lekarza o nagranie płyty z przebiegu badania lub wydrukowanie zdjęcia Waszego potomka.

Jeśli Twój lekarz postanowi wykonać USG w tym tygodniu, to podczas badania:

  • oceni rozwój płodu;
  • oceni rozwój łożyska;
  • oceni ilość wód płodowych.

W 18. tygodniu ciąży istnieje możliwość wykrycia ewentualnych wad serca u płodu, jak też innych nieprawidłowości. Dlatego nie zwlekaj, tylko udaj się na badanie. Wczesne wykrycie niektórych wad i anomalii pozwala na wdrożenie leczenia jeszcze podczas trwania ciąży.

Objawy i zmiany w ciele kobiety w 18. tygodniu ciąży

Twoje ciało zmienia się z tygodnia na tydzień – brzuszek powiększa się każdego dnia. Zmienia się także wygląd Twojego pępka, który do tej pory był wklęsły, a teraz zaczyna się uwypuklać. Ale spokojnie – po porodzie powróci do dawnej postaci. Od pępka do spojenia łonowego przebiega brązowa linia, która także zniknie po porodzie.

Nasilenie popędu seksualnego

W drugim trymestrze ciąży apetyt na miłosne igraszki rośnie – wiele kobiet w tym okresie odczuwa podwyższone libido! Dzieje się tak na skutek wzrostu poziomu estrogenu, który wzmacnia przepływ krwi w okolicach miednicy. W efekcie czujesz się, jakbyś cały czas była podczas owulacji. Twoje ciało nabiera pięknych kształtów, a Tobie dopisuje dobre samopoczucie. Czujesz się atrakcyjna i pożądana – i tak też odbiera to Twój partner. Wykorzystajcie więc ten czas jak najlepiej!

Zobacz:  Bezpieczne i zalecane pozycje seksualne w ciąży

Problemy z nosem

Twój nos jest albo zatkany, albo leci z niego krew. Te pozornie mało szkodliwe dolegliwości potrafią zakłócić radość i spokój. Za obrzęk śluzówki odpowiedzialne są hormony ciążowe, zwłaszcza estrogen i progesteron. Aby złagodzić tę męczącą dolegliwość, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz, pij więcej płynów i wystrzegaj się kropli do nosa.

Krwawiące dziąsła

Zobacz:  24 tydzień ciąży

Podczas mycia zębów wypluwasz różową pastę, choć jesteś przekonana, że gdy ją nakładałaś była biała? To możliwe. Twoje dziąsła mogą być obrzęknięte i mogą krwawić, np. podczas szczotkowania lub gryzienia. Przyczyną takiego stanu jest zwiększona objętość krwi w Twoim organizmie, która teraz uciska delikatne naczynia krwionośne. Aby zminimalizować krwawą dolegliwość, zafunduj sobie szczoteczkę z miękkim włosiem, a podczas posiłków staraj się nie narażać dziąseł na próby wytrzymałości. Jeśli Twoje dziąsła są w słabej kondycji, lepiej zjedz coś miękkiego i papkowatego – unikaj twardych i chrupiących pokarmów. Po 2-3 dniach powinna nastąpić poprawa.

Przebarwienia na skórze

Mogą pojawić się na twarzy (np. w okolicy czoła, nosa), jak również na nogach i rękach. Nasilają się, gdy jest Ci zimno lub gorąco. Dodatkowo w odpowiedzi na chłód na Twoich rękach i nogach mogą pojawiać się zasinienia – winą obarczany jest estrogen. Jednak nie powinnaś się tym zbytnio martwić, bowiem wszystkie zmiany znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki… po porodzie.

Piersi

Zapewne przyzwyczaiłaś się już do ich rozmiaru – większość kobiet o małym biuście dopiero w ciąży czuje się jak prawdziwa kobieta. Zmiany dotyczące piersi nie polegają tylko na ich powiększeniu i wizualnej poprawie jędrności skóry. Na brodawkach uwypuklają się małe guzki (zwane guzkami Montgomery’ego) – może z nich wyciekać przezroczysta substancja. Nie martw się tym, bowiem zjawisko to jest zupełnie normalne – dzięki tej substancji Twoje brodawki będą lepiej nawilżone i przygotowane do nowej roli.

Ruchy dziecka – czy to jest to?

Na tym etapie ciąży pierwiastki mogą mieć problem z odróżnieniem pierwszych ruchów płodu od zwykłego bulgotania czy przelewania w brzuchu. Oba te zjawiska są do siebie bardzo podobne, a trafna identyfikacja ruchów płodu staje się możliwe dopiero po upływie pewnego czasu, gdy staną się one mocniejsze i bardziej wyraźne.

Może się zdarzyć, że w 18. tygodniu ciąży nie odczuwasz jeszcze żadnych kopniaków i wcale nie odbiega to od normy. Wiele ciężarnych rejestruje pierwsze ruchy dopiero ok. 20.-21. tygodnia ciąży. Najwcześniej zauważają je wieloródki oraz kobiety szczupłe i wysportowane. Jeśli poczujesz pierwsze ruchy, zapisz tę magiczną datę w kalendarzu – lekarz na pewno o nią zapyta.

Radość, złość, smutek, niepokój…

Ciąża to jedna wielka burza hormonalna, nic więc dziwnego, że targają Tobą przeróżne emocje – od radości i szczęścia po smutek, niepokój i złość. Zmienność nastrojów dostajesz gratis – jest ona wpisana w przebieg ciąży.

Za jakiś czas zostaniesz matką i powinnaś mieć świadomość, że maleństwo, które nosisz pod sercem, doskonale wyczuwa Twoje emocje – zarówno te dobre, jak i te złe. Gdy jesteś smutna, to i Ono jest smutne, gdy jesteś szczęśliwa, to i Ono jest szczęśliwe – miej to na uwadze. Jak najczęściej bądź wesoła i uśmiechnięta, a jak najrzadziej spięta, zdenerwowana i zaniepokojona. Skorzystasz na tym Ty i Twoje dziecko!

Napady głodu

Na tym etapie ciąży mogą się one zdarzać coraz częściej. Twój metabolizm ruszył z kopyta, więc masz prawo częściej być głodna. Postaraj się jeść częściej, ale nie przesadzaj z ilością przyjmowanego pokarmu. Twoje zapotrzebowanie na kalorie wzrosło zaledwie o 300 kcal, a to w przeliczeniu tylko jeden dodatkowy pączek!

Zobacz:  16 tydzień ciąży - zmiany, objawy i rozwój płodu dziecka

Bóle pleców i kręgosłupa w 18 tygodniu ciąży

Bóle pleców, kręgosłupa czy okolic spojenia łonowego wpisane są w grafik ciąży. Mogą się one pojawiać cyklicznie lub towarzyszyć Ci od początku ciąży aż do jej zakończenia.

Za odczuwanie dolegliwości bólowych odpowiedzialne są m.in. hormony ciążowe, ale nie tylko. Twój kręgosłup jest teraz znacznie bardziej obciążony niż przed ciążą. Macica powiększa się każdego dnia, a jej wzrost powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała oraz wygięcie dolnej części kręgosłupa do przodu. Należy także pamiętać o dodatkowych kilogramach, z którymi Twój kręgosłup musi się oswoić i nauczyć się z nimi radzić.

Ulgę może przynieść masaż lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel. Podobne właściwości możesz osiągnąć fundując sobie pobyt na basenie – pływanie pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, a woda skutecznie odciąży kręgosłup.

Drętwienie rąk

Drętwienie rąk i towarzyszący temu ból są najprawdopodobniej symptomem cieśni nadgarstka. Dolegliwość ta nie jest ściśle związana z ciążą, ale dość często występuje właśnie w tym okresie (zwłaszcza około 5.-6. miesiąca). Przyczyną jest ucisk nerwów spowodowany opuchlizną kanału nadgarstka, przez który przebiegają nerwy. Drętwienie może obejmować wszystkie palce lub tylko jeden, np. serdeczny czy wskazujący. Zdarza się też, że drętwienie promieniuje aż do ramienia.

Aby zminimalizować drętwienie, zrezygnuj z długotrwałych, powtarzających się, monotonnych czynności wykonywanych rękoma (np. pisanie na klawiaturze, szydełkowanie itp.). Rób przerwy, poruszaj rękoma, palcami, potrzymaj ręce w górze lub zanurz je w zimnej wodzie – powinno pomóc.

Upławy

Charakter wydzieliny pochwowej w okresie ciąży może się co jakiś czas zmieniać. Nic dziwnego – ciąża to okres sprzyjający wszelkim infekcjom. Jeśli wydzielina jest biała lub lekko żółtawa o gęstej konsystencji, nie ma powodów do paniki – to zjawisko naturalne. Ważne, byś zachowała odpowiednią higienę, nosiła wkładki higieniczne, unikała obcisłych spodni, sztucznej bielizny i drażniących kosmetyków.

Jeśli jednak zaobserwujesz zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, a wydzielina ma przykry zapach, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o poważniejszej infekcji (np. zakażeniu grzybami pochwy), która wymaga specjalistycznego leczenia. Nie próbuj leczyć się sama, bo możesz zaszkodzić sobie lub swojemu dziecku.

Kontroluj ciśnienie

Podwyższone wyniki pomiarów mogą świadczyć o rozwijającym się nadciśnieniu lub innym poważnym schorzeniu, dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, kontroluj je samodzielnie (np. raz w tygodniu). Jeśli zauważysz coś niepokojącego, podziel się tym z lekarzem. Zapisywanie wyników wraz z dokładnymi datami ich wykonywania ułatwi lekarzowi trafną interpretację.

Zmieniaj pozycje ciała

Przebywanie zbyt długo w pozycji stojącej lub siedzącej sprzyja zastojowi krwi żylnej i może być przyczyną niewydolności naczyń krwionośnych. Jeśli masz siedzący tryb pracy, jak najczęściej staraj się od niej odrywać – wstań, przespaceruj się, nastaw wodę na herbatę, idź do toalety itp.

Jeśli męczy Cię zgaga w ciąży

Staraj się jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia, dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu, unikaj ostrych, tłustych i gorących potraw, nie kładź się zaraz po posiłku, tylko posiedź w pozycji prostej lub idź na spacer. Jeśli problem będzie się utrzymywał, poproś o pomoc lekarza. Być może trzeba będzie wesprzeć się lekami.

Zobacz:  3 tydzień ciąży - objawy i zmiany w organizmie

Zobacz: Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Dziecko w 18. tygodniu ciąży

  • waży 140-170 g – tyle co awokado;
  • ma długość 140-160 mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 18. tygodnia ciąży) – tyle co długość tradycyjnej tabliczki czekolady.

Maluch rośnie i coraz bardziej wypełnia macicę. Swym wyglądem przypomina miniaturkę noworodka – wydłużają się jego nóżki, a głowa staje się bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Również rysy twarzy stają się coraz bardziej wyraźne. Całe ciałko pokryte jest meszkiem płodowym (tzw. lanugo), który zniknie ok. 8 miesiąca ciąży. Skóra nadal jest cienka, ale przybrała kolor czerwony, a pod nią powoli odkłada się warstwa tłuszczyku. Nerki maluszka pracują na najwyższych obrotach.

Maluszek słyszy dźwięki dochodzące z wnętrza Twojego organizmu, m.in. pracę żołądka, bicie serca, szum przepływającej krwi. Słyszy także głośne dźwięki z zewnątrz. Wszystko to dzięki temu, że kosteczki słuchowe odpowiedzialne za przekaz fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego są już odpowiednio twarde.

Nadal trwa intensywny rozwój mózgu Twojego dziecka – w przedniej części kory mózgowej powstaje ośrodek ruchowo-czuciowy. Kształtują się kolejne połączenia nerwowe. 18-tygodniowy płód jest świadomy i reaguje na świat zewnętrzny.

Rozwój płodu dziecka w 18. tygodniu ciąży?

  • płuca (które są już całkowicie wykształcone) powiększają się i wypełniają pęcherzykami powietrza;
  • proces kostnienia postępuje całą parą – kości Twojego dziecka cały czas się rozwijają, dzięki czemu są coraz mocniejsze;
  • w jelitach tworzy się tzw. smółka, czyli pierwsza kupka;
  • układ pokarmowy wyposaża się w gruczoły trawienne;
  • jelito grube przenosi się do tylnej części brzucha;
  • nadal pojawiają się linie papilarne na maleńkich paluszkach;
  • u chłopców nadal rozwija się gruczoł krokowy – prostata;
  • siatkówka oka staje się wrażliwa na światło;
  • komory serca zaczynają się dzielić – tworzy się przegroda międzykomorowa;
  • zmysły Twojego dziecka rozwijają się w ekspresowym tempie – zaczyna działać zmysł smaku. Dziecko uwielbia połykać płyn owodniowy, bo mu on po prostu smakuje (a jego smak uzależniony jest od tego, co jesz).

Co już potrafi 18-tygodniowy płód dziecka?

W tym tygodniu płód wchodzi w fazę szczególnej aktywności. Malec nadal ma sporo miejsca na akrobacje, a do tego jest coraz silniejszy. Cały czas intensywnie ćwiczy kopniaki, przewroty i obroty. Ssie kciuk, połyka wody płodowe, ćwiczy mimikę twarzy, ziewa, marszczy brwi, krzyżuje nogi i bawi się pępowiną. Dość często ma czkawkę, którą już niedługo będziesz w stanie wyczuć.

Badania dowodzą, że ok. 18. tygodnia ciąży maluch zaczyna wydawać delikatne dźwięczne wibracje poprzez aktywność swojej krtani.

Klatka piersiowa podnosi się i opada – w ten sposób maluszek ćwiczy oddychanie. Co prawda jego płuca wypełnione są płynem owodniowym, a nie powietrzem, ale ćwiczenia te mają na celu przygotowanie płuc do nowej roli. Póki co wymiana tlenu odbywa się w łożysku, do którego krew dopływa tętnicami, a odpływa pępowiną.