Strona główna » Antykoncepcja » Diafragma – kapturek dopochwowy jako środek antykoncepcji

Diafragma – kapturek dopochwowy jako środek antykoncepcji

Diafragma jest środkiem antykoncepcji, stanowiącym mechaniczną barierę dla plemników. Jest ona umieszczana w pochwie przed stosunkiem. Dowiedz się, czym dokładnie jest diafragma oraz jakie są jej wady i zalety.


Diafragma jest gumową błoną dopochwową rozciągnięta na metalowej sprężynce, która w mechaniczny sposób blokuje przedostanie się plemników do macicy.

Antykoncepcyjny kapturek dopochwowy

Diafragmę można założyć maksymalnie na 2 godziny przed stosunkiem. Usuwa się ją dopiero 8 – 10 godzin po kontakcie seksualnym. Z przodu opiera się na spojeniu łonowym, a jej końcowa część umieszczana jest w tylnym sklepieniu pochwy. Rozmiar diafragmy dobiera się indywidualnie przez ginekologa i weryfikuje po porodzie, poronieniu oraz co 2 lata przy regularnym współżyciu. Również przyrost wagi powyżej 5 kilogramów powoduje konieczność zmiany rozmiaru błony dopochwowej.

Skuteczność kapturka diafragmy

Po założeniu diafragmy lekarze zalecają stosować dodatkowo chemiczną antykoncepcję, np. żel antykoncepcyjny. To pozwoli na dodatkową ochronę i zabicie plemników. Przy użyciu żelu skuteczność diafragmy według wskaźnika Pearla wynosi 1-20.

Zatem przy odpowiednim umieszczeniu i dodatkowym zabezpieczaniu diafragma jest dość wiarygodną metodą antykoncepcyjną. Oczywiście nie można porównywać jej do antykoncepcji hormonalnej, która według tego samego wskaźnika wynosi 0,1-0,9.

Diafragma: zalety

  • Tak szybko, jak uda Ci się nauczyć zakładać diafragmę, jej użycie wyda się bardzo proste. Zakładasz ją tylko w razie potrzeby i nie wpływa ona w ogóle na Twój cykl miesiączkowy.
  • Diafragma nie ingeruje w gospodarkę hormonalną, tak jak tabletki, czy inne rodzaje antykoncepcji hormonalnej.

Diafragma: wady

  • Właściwe działanie diafragmy wymaga odpowiedniego dopasowania jej rozmiaru.
  • Długim procesem może okazać się nauka zakładania diafragmy.
  • Optymalny czas założenia diafragmy jest często trudny do określenia, a ponieważ można ją założyć maksymalnie na dwie godziny przed stosunkiem, trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie umieścić jej w pochwie za wcześnie. Wtedy bowiem jej skuteczność antykoncepcyjna maleje.
  • Przy dodatkowym stosowaniu żelu antykoncepcyjnego może wystąpić nieprzyjemne uczucie pieczenia. W niektórych przypadkach może też dojść do reakcji alergicznej na żel bądź gumę, czy lateks, z których wykonana jest diafragma.