Chrapanie w ciąży – jak przestać chrapać? Przyczyny i sposoby leczenia
Nawet jeśli nigdy wcześniej nie chrapałaś, to chrapanie w ciąży jest dość powszechne i dotyka średnio około 1 na 3 ciężarne kobiety. Zadbaj o prawidłową jakość snu. Dolegliwość, która – choć zwykle ma błahe przyczyny – może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Co powoduje chrapanie w ciąży? Przyczyny
Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami chrapania w ciąży są wzmożone hormony, które powodują puchnięcie błon śluzowych nosa, co prowadzi do przekrwienia błony śluzowej, która zwiększa się podczas leżenia – co znacznie utrudnia przepływ powietrza.
Winny jest również nadmierny przyrost masy ciała w ciąży, ponieważ powoduje powstanie dodatkowej tkanki tłuszczowej – gromadzenie się wokół głowy i szyi oraz górnych dróg oddechowych, tym samym pogarszając swobodne oddychanie zmuszając cię do oddychania przez usta podczas snu, i częstszego chrapania.
Wiele kobiet w ciąży skarży się również na mniejszą odporność i częstsze przeziębienia, które także przyczyniają się do zatkania nosa.
Chrapanie może być wywoływane również przez takie przyczyny jak:
• nadwagę i otyłość
• stosowanie środków farmakologicznych o działaniu nasennym i uspokajającym
• wrodzone wady w budowie elementów górnych dróg oddechowych
• spożywanie nadmiernych ilości alkoholu przed snem
• palenie papierosów
• krzywą przegrodę nosową
• nieżyt nosa
• polipy w jamie nosowej
• przerost migdałków
Na szczęście dla wielu z nas jest to tylko tymczasowy nawyk.
Głośne chrapanie może być objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Chorzy doświadczają blokady w drogach oddechowych, która powoduje, że na chwilę przestają oddychać we śnie. Może się to zdarzyć setki razy w ciągu nocy!
Zwróć uwagę na te znaki ostrzegawcze: głośne sapanie / duszenie się, głośne chrapanie i senność w ciągu dnia.
Co to jest bezdech senny? Jaki ma wpływ na chrapanie w ciąży?
Bezdech senny to nic innego jak okresowe zatrzymanie lub ograniczenie przepływu powietrza w górnych drogach. Kilkusekundowe epizody mogą pojawiać się w skrajnych przypadkach nawet kilkaset razy w ciągu kilku godzin snu.
Osoba cierpiąca na bezdech senny bardzo często nie jest świadoma problemu, gdyż objawy OBS są charakterystyczne dla wielu jednostek chorobowych.
Bezdech senny to przypadłość niezwykle niebezpieczna, która może nieść za sobą bardzo poważne skutki zdrowotne – badania dowodzą, że zwiększa ryzyko wystąpienia:
• nadciśnienia tętniczego
• zawału serca
• udaru mózgu
Występowanie bezdechu sennego uwarunkowane jest przez szereg różnych czynników. Do najczęściej występujących przyczyn tej przypadłości zaliczamy nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, a mianowicie:
- polipy
- skrzywioną przegrodę nosową
- niewłaściwą budowę żuchwy
- wiotkość mięśni podniebienia
- przerost tkanki (np. po infekcjach)
Co więcej, bezdech senny może być wywoływany przez niepoprawny styl życia, a konkretniej:
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu
- nałogowe palenie papierosów
- spożywanie posiłków bezpośrednio przed snem
Oznaki bezdechu sennego w ciąży:
Objawy nocne bezdechu sennego | Objawy dzienne bezdechu sennego |
Głośne i nieregularne chrapanie | Uczucie zmęczenia |
Niespokojny, przerywany sen | Poranny ból głowy |
Potliwość | Problemy z koncentracją |
Uczucie przyśpieszonego oddechu po przebudzeniu | Nadmierna senność w ciągu dnia |
Potrzeba oddania moczu | Suchość w ustach |
Dlaczego kobiety w ciąży chrapią?
Nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tego, że zdarza ci się chrapać, konsekwencje nocnych problemów ze swobodnym oddychaniem możesz dotkliwie odczuwać w ciągu dnia.
- Pierwsze objawy chrapania często zaczynają się, gdy hormony ciążowe powodują przekrwienie błony śluzowej nosa już od około 14 tygodnia w drugim trymestrze ciąży.
- W trzecim trymestrze ciąży, prawdopodobieństwo występowania chrapania jest nawet trzykrotnie większe niż w przypadku kobiet, które w ciąży nie są.
- W niektórych przypadkach chrapanie może być oznaką cukrzycy ciążowej , dlatego należy wykonać test przesiewowy na poziom glukozy w 24–28 tygodniu ciąży (lub wcześniej, jeśli sugeruje to lekarz).
- Chrapanie w ciąży można również powiązać z bezdechem sennym, zaburzeniem, które może pozbawić Ciebie i Twoje dziecko tlenu (szczególnie w trzecim trymestrze ciąży jak i kobiet z nadwagą). Ponieważ bezdech senny może zwiększać ryzyko powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy, szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli chrapiesz znacznie bardziej niż zwykle.
- Skutki chrapania w ciąży mogą być jednak o wiele poważniejsze. Jak dowodzą badania, istnieje związek między chrapaniem, które pojawiło się właśnie w ciąży, a zwiększonym ryzykiem wystąpienia u kobiety nadciśnienia tętniczego.
- Chrapaniem w ciąży może powodować wystąpienie cesarskiego cięcia i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
Co mogę zrobić z chrapaniem w czasie ciąży?
Chrapania u kobiet w ciąży nie powinno się lekceważyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na systematyczne pomiary ciśnienia krwi. Trzeba również zadbać o higienę snu. Sprawdź, czy mniej chrapiesz, układając głowę wyżej czy niżej. Przed snem możesz wykonać inhalację, która udrożni nos, bądź sięgnąć po spray na bazie wody morskiej.
Podrażnienie śluzówki może być związane również z niską wilgotnością powietrza, warto więc nabyć nawilżacz powietrza. Uczulenie jest także możliwe, więc po prostu wyklucz to, zmniejsz wszelkie potencjalne alergeny, takie jak kurz lub sierść zwierząt domowych.
Chrapanie w ciąży – medyczne sposoby leczenia
Obecna wiedza medycyny pozwala skutecznie eliminować chrapanie. Efektywnych form terapii jest co najmniej kilka.
Diatermia radiofalowa: Technologia wykorzystująca prąd o częstotliwości fal radiowych w celu zmniejszenia uszkodzenia tkanek. To bezbolesna forma zabiegowa, którą wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Diatermię radiofalową wykorzystuje się w zabiegach uvulopalatoplastyki, uvulopalatofaryngoplastyki, tonsillektomii oraz konchoplastyki.
Kriochirurgia: Metoda ta polega na kontrolowanym, miejscowym niszczeniu tkanek za pomocą bardzo niskich temperatur. Kriochirurgia znajduje zastosowanie w leczeniu przerośniętych migdałków.
Laser CO2: Leczenie laserowe znajduje powszechne zastosowanie w eliminacji wielu przyczyn chrapania. Metodę tę stosuje się głównie w przypadku plastyki języczka i podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka) oraz leczeniu przerośniętych migdałków.
Snoreplastyka iniekcyjna: To forma zabiegowa polegająca na utwardzeniu wiotkiego podniebienia. Za pomocą strzykawki z igłą aplikuje się specjalny preparat, który doprowadza do powstania tkanki włóknistej – znacznie bardziej odpornej na wibracje
Środki farmakologiczne: Szerokie zastosowanie w leczeniu chrapania mają również środki farmakologiczne. Preparaty w formie tabletek/kapsułek i sprayów pozwalają udrożnić górne drogi oddechowe i poprawić ukrwienie. Co oczywiste, wybór formy leczenia chrapania uzależniony jest od przyczyny występowania defektu. Gdy nie jest ona oczywista – zaleca się zmianę trybu życia na zdrowszy i wsparcie leczenia środkami farmakologicznymi (preparatami pod postacią spray’ow, aerozolów oraz tabletek).
Jak leczyć i pozbyć się chrapania? Niemedyczne sposoby
Czy chrapanie to przypadłość, którą można wyeliminować poprzez zastosowanie domowych receptur? Jak najbardziej! Niegdyś, gdy laryngologia nie była tak rozwiniętą gałęzią medycyny – z chrapaniem radzono sobie na „własną rękę”.
Wiele osób do tej pory praktykuje naturalne sposoby na chrapanie. Oparte są one jednak tylko i wyłącznie na zmianie trybu życia i ewentualnie stosowaniu preparatów o działaniu łagodzącym.
Poniższe kroki mogą pomóc w zapobieganiu chrapania podczas ciąży:
- Noś pasek nosowy lub rozszerzacz nosa, aby szeroko otworzyć nozdrza . Możesz je kupić w aptekach;
- Spróbuj użyć nawilżacza powietrza w sypialni;
- Spróbuj spać na boku z lekko uniesioną głową pomoże również utrzymać otwarte drogi oddechowe podczas snu;
- Podnieś lekko głowę poduszką (typowym Jaśkiem) – może to również pomóc w przypadku występowania zgagi ciążowej;
- Poduszka ciążowa cebuszka pozwala to na znalezienie wygodnej pozycji do snu i relaksu
- Miej oko na swoje spożycie kalorii podczas ciąży, aby upewnić się, że dodatkowa waga nie przyczynia się do chrapania;
- Trzymaj się z dala od alkoholu i tytoniu, które mogą hamować sen (powinieneś ich unikać, gdy jesteś w ciąży!)
Nie ma wielu dowodów na to, że olejki eteryczne mogą pomóc, ale niektóre kobiety przysięgają na nie. W szczególności olejek eukaliptusowy i mentol są tradycyjnie stosowane w celu zatoru, chociaż należy skonsultować się z farmaceutą przed użyciem ich podczas ciąży.
Czy po porodzie przestane chrapać w nocy?
Tak – jeśli chrapanie zaczęło się podczas ciąży, prawie na pewno ustanie wkrótce po urodzeniu dziecka. Twoje hormony uspokajają się i tracisz nadwagę i płyn owodniowy, który nosiłaś przez 9 miesięcy ciąży. To czynniki które są głównymi przyczynami powstawania chrapania, kiedy się spodziewasz dziecka.

Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.