Strona główna » Antykoncepcja » Metoda LAM – antykoncepcja – niepłodność i laktacyjny brak miesiączki

Metoda LAM – antykoncepcja – niepłodność i laktacyjny brak miesiączki

niemowlak karmiony piersią

Metoda LAM, czyli lactational amenorrhea method, to metoda laktacyjnego braku miesiączki. Nazywana jest również metodą laktacyjnej niepłodności i utrzymuje się w okresie poporodowym nawet przez pół roku – pod warunkiem jednak, że mama karmi piersią i przestrzega określonych zasad.


Czym jest i jak działa laktacyjna antykoncepcja ?

Za to, że kobieta karmiąca piersią jest niepłodna, odpowiedzialne jest funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej. W trakcie karmienia piersią uwalnia się bowiem prolaktyna – hormon, który jest niezbędny do produkcji mleka. Podwyższający się poziom prolaktyny blokuje estrogeny, a tym samym jajeczkowanie, co automatycznie hamuje u kobiety płodność. Jest to w pełni naturalny proces, który trwa do szóstego miesiąca życia dziecka.




Co to jest metoda braku miesiączki w okresie laktacji (LAM)?

Metoda braku miesiączki w okresie laktacyjnym (LAM) to nowoczesna, tymczasowa metoda planowania rodziny, która została opracowana jako narzędzie wspomagające zarówno karmienie piersią, jak i planowanie rodziny. Opiera się na naturalnej niepłodności wynikającej z określonych wzorców karmienia piersią. „Laktacyjny” oznacza związany z karmieniem piersią; „Brak miesiączki” oznacza brak krwawienia miesiączkowego; a „Metoda” oznacza technikę naturalnej antykoncepcji.




Antykoncepcje LAM określają trzy kryteria:

  • 1. miesiączki kobiety nie wróciły, ORAZ
  • 2. dziecko jest całkowicie lub prawie całkowicie karmione piersią ORAZ
  • 3. dziecko ma mniej niż sześć miesięcy.

Gdy którekolwiek z tych trzech kryteriów nie jest już spełniany, należy w odpowiednim czasie wprowadzić inną metodę planowania rodziny, aby zapewnić zdrowe odstępy między porodami.

Zobacz:  Metoda pomiaru temperatury podstawowej - obserwacja cyklu i owulacji

Laktacyjna metoda braku miesiączki (LAM) w antykoncepcji poporodowej

Metoda LAM jest zatem ściśle związana z karmieniem piersią, ponieważ jest uzależniona od prolaktyny. Wysoki poziom tego hormonu blokuje jajeczkowanie i utrudnia zajście w ciążę. Im częściej i dłużej dziecko ssie, tym wyższe jest stężenie prolaktyny w organizmie mamy.



Zasady metody LAM i niepłodności podczas karmienia piersią

O to, aby kobieta po porodzie była niepłodna, zadbała natura. – Do czasu, dopóki organizm matki jest jedynym żywicielem potomka, automatycznie nie będzie ona w stanie być żywicielem kolejnego.

O ile jednak nasze prababki karmiły piersią i nie zachodziły w kolejną ciążę, o tyle współcześnie kobiety karmiące mogą kpić z tej metody i głosić, że jest nieskuteczna. Jest to związane z tym, że dawniej kobiety karmiły całkowicie w sposób naturalny, tj. według potrzeb dziecka, bez przerw nie dłuższych jak 3 godziny w ciągu dnia i 5 godzin w nocy, bez smoczków i bez dopajania niemowlaka oraz dokarmiania. Dzięki temu poziom prolaktyny w ich organizmach był na tyle wysoki, że blokował jajeczkowanie.

Jak skuteczna jest antykoncepcja poporodowa LAM?

LAM zapewnia ochronę planowania rodziny porównywalną z innymi metodami planowania rodziny.



Zdaniem położnej to, czy faktycznie kobieta po porodzie będzie niepłodna, zależy od tego, na ile ingerujemy w naturalne procesy zachodzące w organizmie. Metoda LAM opiera się bowiem na kilku podstawowych zasadach, których należy ściśle przestrzegać, tj.:

  • dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, nie powinno się podawać dziecku dodatkowych pokarmów i płynów (dopajanie i dokarmianie zmniejsza skuteczność LAM),
  • dziecko jest karmione według potrzeb z przerwami nie dłuższymi jak 3 godziny w ciągu dnia oraz nie dłuższymi jak 5 godzin w ciągu nocy (im częstsze karmienia, tym wyższy poziom prolaktyny i dłużej blokowane jest jajeczkowanie),
  • nie stosuje się smoczków i butelek – dziecko uspokaja się poprzez przystawienie do piersi,
  • matka nie miała krwawienia,
  • wiek dziecka nie powinien przekraczać sześciu miesięcy.
Zobacz:  Jakie są rodzaje antykoncepcji?

Kiedy wraca płodność po porodzie ?

Badania potwierdzają, że LAM utrzymuje się do szóstego miesiąca życia dziecka i ma do tego czasu skuteczność równą pigułce antykoncepcyjnej – informuje położna.

Bywa jednak, że kobiety wydłużają okres LAM, ale nie można już tego nazwać stosowaniem tej metody. – Zdarza się, że częste karmienia piersią nawet po 6 miesiącu życia dziecka może utrzymywać wysokie poziomy prolaktyny i nadal blokować jajeczkowanie.

Niezależnie jednak od częstego karmienia kobieta i tak zawsze powinna utrzymać samoobserwację organizmu. Zawsze jajeczkowanie poprzedza wystąpienie miesiączki – należy o tym pamiętać, gdy nie planujemy kolejnego poczęcia –  dodaje.

Jakiekolwiek odstępstwo od wspomnianych powyżej zasad jest gwarancją, że metoda LAM przestaje działać. Należy mieć wówczas na uwadze, że płodność powraca, a tym samym, należy mieć świadomość, że najpierw przebiega jajeczkowanie, a dopiero po ok. dwóch tygodniach pojawia się miesiączka. To, kiedy wraca owulacja zależy bowiem od tego jak wygląda kwestia karmienia po porodzie. – Jeżeli dziecko będzie karmione sztucznie to organizm matki otrzymuje informację, że jest ona już gotowa na poczęcie kolejnego dziecka.

Po okresie połogu i cofnięcia się zmian połogowych owulacja spokojnie może powrócić.