Lubczyk w ciąży – czy jest bezpieczny dla ciężarnej?
Lubczyk wykorzystywany jest w zapach, mydłach i kosmetykach, a także jako przyprawa kuchenna – składnik smakowy dla wielu potraw, który może zapewnić im niepowtarzalny aromat Maggi. Ekstrakty z lubczyku wykorzystywane są jako afrodyzjaki. Zastanawiasz się czemu ziołowa roślina może być niebezpieczna w czasie ciąży?
Lubczyk w ciąży – czy jest bezpieczny?
Produkty naturalne jak rośliny i zioła nie zawsze są bezpieczne. Niektóre preparaty ziołowe są silne i działają w taki sam sposób, jak leki na receptę. Lubczyk ma charakterystycznie silny, aromatyczny zapach przypominający zapach selera. Nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom cierpiącym na problemy z nerkami. Niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa stosowania lubczyka w okresie ciąży. Istnieje obawa, że lubczyk może zwiększyć ilość sodu w organizmie, a to może podwyższyć ciśnienie krwi i wywołać nadciśnienie tętnicze w ciąży.
Niebezpieczeństwo powikłań i właściwości poronne
Głównym powodem niebezpieczeństwa spożywania przyprawy lubczyka w ciąży jest jego działanie rozkurczowe mogące stymulować macicę i wywołać niezamierzone skurczy macicy oraz wprowadzić niepokój płodu! W okresie ciąży – na każdym jego etapie może zwiększać ryzyko rozrzedzenia krwi i wystąpienia krwawienia prowadząc do przedwczesnego porodu czy poronienia.
Ze względu na działanie lubczyka przed spożyciem skonsultuj się z lekarzem.
Liście lubczyka
Liście lubczyka ogrodowego są używane do zup, wywarów, octów smakowych, marynat, gulaszów i sałatek. Łodygi i korzenie są siekane do wykorzystania w sosach i gulaszach, a skrystalizowane liście i łodygi służą między innymi do dekorowania ciast.
Zastosowanie lubczyka
Lubczyk jest stosowany do „terapii irygacyjnej” w przypadku bólu i obrzęku (zapalenia) dolnych dróg moczowych, w celu zapobiegania kamieniom nerkowym oraz w celu zwiększenia przepływu moczu w przypadku infekcji dróg moczowych lub zatrzymania płynów.
Substancje chemiczne zawarte w lubczyku mogą zwiększać utratę wody podczas oddawania moczu, zmniejszać skurcze i pomagać zwalczać infekcje.
Bolesne miesiączkowanie i nieregularne okresy
W przypadku kobiet niebędących w ciąży – lubczyk może pomóc w bolesnym miesiączkowaniu, a także w nieregularnych okresach. Zgodnie z tradycyjnym stosowaniem ziele może działać jako środek wspomagający kobiety w postaci emmenagogi, czyli środka wywołującego miesiączkę i regulującego jej przepływ.
Może to być bardzo pomocne w sytuacji, gdy cykle miesiączkowe są opóźnione i nieregularne. Levisticum officinale może również łagodzić ból związany z bolesnym miesiączkowaniem.
Lubczyk jest również stosowany na:
- niestrawność,
- zgagę,
- wzdęcia żołądka,
- gazy jelitowe,
- nieregularne miesiączki,
- ból gardła,
- czyraki,
- zażółcenie skóry (żółtaczka),
- malarię,
- płyn wokół płuc (zapalenie opłucnej),
- dnę moczanową,
- bóle stawów (reumatyzm),
- migrenę bóle głowy.
Jest również stosowany jako środek wykrztuśny w celu rozluźnienia flegmy w chorobach układu oddechowego.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.