22 tydzień ciąży
To już 22. tydzień ciąży – gratulujemy! Piąty miesiąc ciąży dobiega końca, do rozwiązania jest już bliżej niż dalej. Zapewne czujesz się wspaniale, jesteś pełna energii i chęci do życia. Twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony, ale póki co nie utrudnia Ci codziennych czynności. Twoje maleństwo rośnie jak na drożdżach, a jego ruchy z każdym dniem przybierają na sile.
Jakie badania lekarskie w 22 tygodniu ciąży?
Pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży czas na kolejne badanie USG. Pozwoli ono na ocenę rozwoju i anatomii płodu, ocenę łożyska i wód płodowych. Spora objętość płynu owodniowego pozwoli na dokładne obejrzenie maleństwa.
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży powinna mieć miejsce czwarta wizyta kontrolna.
Kontrola ginekologiczna obejmuje:
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- kontrolę masy ciała;
- kontrolę rąk i nóg pod kątem występowania żylaków i obrzęków;
- badanie ginekologiczne.
U pacjentek, u których wyniki w pierwszym badaniu w kierunku toksoplazmozy nie wykazały przebytego ani świeżego zakażenia, lekarz może zlecić ponowne wykonanie oznaczenia przeciwciał w klasie IgM. Zakażenie toksoplazmozą w ciąży może nieść za sobą przykre skutki na każdym etapie ciąży, nie wolno więc go lekceważyć.
USG 3D/4D w 22 tyg ciąży – badanie trójwymiarowe
Badanie to pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu płodu, co na pewno pozytywnie wpływa na psychikę przyszłych rodziców. Badanie USG 3D pozwala na uzyskanie przestrzennego obrazu, który może być poddany dalszej diagnostyce i analizie (nawet po wyjściu pacjentki z gabinetu lekarskiego). Łączy w sobie cechy obrazowania tomograficznego z zaletami taniego i ogólnodostępnego obrazowania ultrasonograficznego.
Badanie USG 4D to badanie ultrasonograficzne czterowymiarowe, pozwalające na obserwację ruchów płodu w czasie rzeczywistym. Oba te badania są świetną okazją do nawiązania więzi emocjonalnej między rodzicami a dzieckiem. Uzyskany obraz badania USG 3D/4D jest na tyle dokładny, że badanie to stało się cenną metodą diagnostyczną. Dodatkowym plusem wykonywania tego typu badania jest możliwość uzyskania wyraźnych zdjęć, a nawet nagrania krótkiego filmu, które z pewnością staną się piękną pamiątką na lata.
Aby jednak uzyskane obrazy miały jak największą wartość, płód powinien mieć już wykształconą tkankę podskórną, dlatego najlepiej wybrać się na to badanie po 24. tygodniu ciąży.
Zmiany u kobiety w 22 tygodniu ciąży
Dno macicy znajduje się już 2 cm nad Twoim pępkiem. Wysokość macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi ponad 22 cm. Brzuszek jest już okrąglutki, ale i tak daleko mu do ostatecznego stanu.
W czasie ciąży podnosi się u przyszłych matek poziom progesteronu. Hormon ten odpowiedzialny jest za odprężenie naczyń krwionośnych, gdyż w tym okresie musi przepłynąć przez nie około 1 litra więcej krwi. Żyły rozszerzają się. Jednocześnie rosnąca macica utrudnia przepływ krwi żylnej w kierunku serca. Zwiększone nagromadzenie krwi w kończynach dolnych może prowadzić do wystąpienia żylaków nóg i pochwy. U większości kobiet daje to o sobie znać poprzez uczucie napięcia i ciężkich nóg, a także obrzęków w okolicy warg sromowych. Po porodzie zmiany te najczęściej znikają. Czasem zdarza się jednak, że żylaki na nogach pozostają na dłużej.
Apetyt na seks
W drugim trymestrze ciąży apetyt na miłosne igraszki rośnie. Wiele kobiet w tym okresie odczuwa podwyższone libido – dzieje się tak z powodu zwiększonego ciśnienia krwi w pochwie i łechtaczce. Wykorzystaj więc ten czas jak najlepiej!
Jeśli zastanawiasz się, czy seks w Twoim stanie jest bezpieczny dla dziecka, odpowiedź brzmi: tak! Dziecko jest świetnie chronione płynem owodniowym w macicy, Twoim brzuchem i szyjką macicy. Jeśli jednak wcześniej zdarzały Ci się poronienia, krwawienia itp., powinnaś zaprzestać tej formy przyjemności.
„Piersiowe” rewolucje w 22 tyg
Twoje piersi są teraz większe i pełniejsze. Na tym etapie ciąży mogą stać się jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk, a do tego może się z nich sączyć siara, czyli pierwsze mleko (tzw. młodziwo). Znajdujące się na otoczkach brodawek sutkowych gruczoły Montgomery’ego zaczynają produkować nawilżającą substancję, której zadaniem jest ich uelastycznienie i nawilżenie.
Skurcze Braxtona Hicksa
Skurcze macicy zmieniają charakter, stają się rzadsze, ale za to silniejsze. Od 22. tygodnia ciąży mogą występować co kilka godzin, mają amplitudę 15 mm Hg.
Dolegliwości w 22 tygodniu ciąży
- uderzenia gorąca – w okresie ciąży Twoje odczuwanie ciepła może być zmienne, więc zawsze ubieraj się odpowiednio do temperatury – najlepiej „na cebulkę”;
- bóle pleców spowodowane rozluźnieniem stawów kręgosłupa;
- bóle kości łonowej związane z rozciąganiem mięśni i więzadeł obłych macicy;
- zawroty głowy spowodowane uciskiem rosnącej macicy na naczynia krwionośne w obrębie miednicy mniejszej. Twój układ krwionośny jest teraz mocno przeciążony, dlatego mogą pojawić się również inne objawy, np. chwilowe uczucie braku tchu przy długotrwałym leżeniu na wznak lub po nagłej pionizacji;
- chrapanie w ciąży spowodowane jest rozpulchnieniem śluzówki dróg oddechowych, „przytkaniem” nosa i przyrostem masy ciała. Śpij z głową ułożoną na podwyższeniu, kup nawilżacz do sypialni i dbaj, aby przyrost wagi mieścił się w normie;
- swędzenie skóry na brzuchu spowodowane jej rozciąganiem i napinaniem;
- parcie na pęcherz spowodowane uciskiem rosnącej macicy na pęcherz moczowy. Mogą pojawić się również problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu – zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla;
- pogorszenie ostrości widzenia – choć dolegliwość ta jest dość dokuczliwa, to pocieszeniem powinien być fakt, że są to tylko przejściowe kłopoty. Wszystko wróci do normy po narodzinach dziecka;
- na wadze przybyło Ci od początku do 21 tygodnia ciąży ok. 6 kilogramów.
Co jeść w 22 tygodniu ciąży?
Jedz produkty zawierające żelazo – najlepiej przyswajalne żelazo znajdziesz w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jedz więc mięso, drób, podroby, żółtko jaj i ryby. Dobrym źródłem są również: pełnoziarniste pieczywo, warzywa strączkowe, kasze gruboziarniste, orzechy, płatki owsiane.
Jedz produkty bogate w wapń – dzięki temu unikniesz problemów z zębami i kośćmi. Pamiętaj, że w przypadku diety ubogiej w ten cenny pierwiastek Twoje dziecko pozyskuje go z Twojego organizmu, co może narazić Cię na odwapnienie. W trakcie ciąży powinnaś przyjmować codziennie około 1000 mg tego pierwiastka. Jedz produkty mleczne i pij mleko, ryby oraz produkty roślinne, m.in. kapustę, marchew, kukurydzę, szpinak, natkę pietruszki, brokuły, fasolę.
Pij dużo wody niegazowanej – co najmniej 2 l dziennie.
Jak wygląda płód w 22 tygodniu ciąży?
Waży 350-450 g – tyle co dwie kostki masła;
Ma długość 190-200 mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 22. tygodnia ciąży) – tyle co średniej wielkości kabaczek. Długość całkowita płodu z wyprostowanymi nóżkami wynosi ok. 24 -25 cm.
Kończy się piąty miesiąc ciąży. Twój maluch rośnie bardzo intensywnie. Na tym etapie przypomina miniaturkę noworodka. Jego twarz stała się wyraźnie piękniejsza, ale nadal jest dość charakterystyczna (spiczasta broda i wysokie czoło). Na główce pojawiły się pierwsze włoski, a na paluszkach u rąk i stóp paznokcie. Nadal rozwija się mózg maleństwa – proces ten będzie trwał do 5. roku życia dziecka.
Ciało maleństwa pokryte jest nadmiarem skóry, pod którą już za chwilę zacznie gromadzić się tkanka tłuszczowa. Skóra jest już mniej przezroczysta niż do tej pory, a na niej tworzą się gruczoły potowe. W okolicy oczu pojawiają się brwi i rzęsy (na razie są zupełnie białe).
Jak zmienia się płód w w 22. tygodniu ciąży?
- linie oraz zgięcia na dłoniach stają się bardziej widoczne;
- wątroba maluszka powinna już umieć rozkładać bilirubinę, która powstaje w wyniku rozpadania się krwinek czerwonych, ale na razie nie jest w stanie przetworzyć jej w 100%, stąd jej część oddawana jest Tobie przez łożysko;
- trzustka zaczyna produkować glukagon;
- małżowiny uszne przyjmują ostateczny kształt;
- trwa mineralizacja struktur kostnych;
- w okolicy zamostkowej, okołonerkowej i karkowej rozwija się brunatna tkanka tłuszczowa, pozwalająca maluchowi regulować temperaturę ciała;
Co potrafi 22-tygodniowy płód?
Płód żywo reaguje na bodźce zewnętrzne, m.in. na zmianę temperatury otoczenia, głośnie dźwięki, jasne światło. Jest bardzo aktywny i cały czas intensywnie ćwiczy. Wykonuje podskoki, obroty, macha rączkami i nóżkami, klaszcze, dotyka rączkami swoją główkę, pępowinę, łożysko, a w przypadku ciąży mnogiej próbuje łapać bliźniaka. Dzięki tym akrobacjom rozwija mięśnie i koordynację ruchową. Maluszek coraz lepiej kontroluje ruchy własnego ciała, porusza się niezwykle zwinnie i energicznie.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.