Strona główna » Ciąża » Dolegliwości ciążowe występujące w pierwszym trymestrze

Dolegliwości ciążowe występujące w pierwszym trymestrze

Początek ciąży to dla organizmu kobiety czas prawdziwej rewolucji. Pierwszy trymestr ciąży nie jest na ogół łatwy i często wymaga od niej nie lada wysiłku. I choć to kwestia indywidualna, rzadko zdarza się, aby typowe dolegliwości całkowicie ominęły przyszłą mamę. 


Jakie są najczęstsze dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży?

Najbardziej charakterystyczną dolegliwością, jaka towarzyszy pierwszemu etapowi ciąży, są mdłości, które wraz z zanikiem miesiączki, najprędzej informują kobietę o zmianach, jakie zachodzą w jej organizmie. Średnio 1 na 5 mam w czasie ciąży została poinstruowana, by ograniczyć aktywność i więcej odpoczywać. Okazuje się jednak, że odpoczynek w ciąży w postaci leżenia godzinami w łóżku wcale nie jest aż tak wskazany dla zdrowia i może… prowadzić do przedwczesnego porodu.

Lista niedogodności jest jednak dużo dłuższa, a na każdą z nich można znaleźć jakiś sprawdzony sposób. Najczęściej występujące dolegliwości w pierwszym trymestrze.

Mdłości i wymioty w pierwszym trymestrze

Przywykło się określać je jako „poranne”, ale w rzeczywistości potrafią dokuczać przez całe dnie. Często organizm zaczyna reagować negatywnie nawet na lubiane potrawy czy zapachy. Przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej odpowiada za to wysoki poziom hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa) we krwi, spadek ciśnienia krwi, wzrost poziomu estrogenów, zmiana jakości postrzegania otoczenia zmysłami, czyli zwiększona wrażliwość na niektóre smaki i zapachy.

Aby poczuć się lepiej, zaleca się m.in. zjadać 4-5 małych posiłków dziennie, pić herbatkę z imbiru oraz często sięgać po wodę, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Często na skutek wymiotów w pierwszym trymestrze można zauważyć spadek wagi.

Zmęczenie i senność  w pierwszym trymestrze

Obezwładniające zmęczenie w ciąży to typowa reakcja na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Może przejawiać się uczuciem całkowitego wyczerpania. Na początku ciąży zwiększa się produkcja progesteronu, tego samego hormonu, który odpowiada za obniżone samopoczucie kobiet w okresie menopauzy. Do tego część tlenu i krwi przekazujemy rozwijającemu się dziecku, więc możemy odczuwać osłabienie, spadek energii czy zmęczenie. Aby upewnić się, że jesteśmy prawidłowo dotlenione, wietrzmy mieszkanie i korzystajmy ze spacerów. Nawet, gdy nie mamy na to siły, przechadzka do parku czy na zakupy może nas odświeżyć i dodać energii, dostarczając organizmowi dodatkowej dawki tlenu. Ruch na świeżym powietrzu pomaga także zredukować poziom stresu.

Co może pomóc? – wygodna pozycja do spania w ciąży, aby mimo brzucha móc spokojnie zasnąć, możesz spróbować położyć się na boku z brzuchem wspartym na poduszce do karmienia.

Częste oddawanie moczu

Częste wizyty w toalecie są związane z powiększaniem się macicy, która wraz ze zmianą rozmiaru zaczyna coraz mocniej uciskać na narządy wewnętrzne, w tym także na pęcherz. Dolegliwość powraca w trzecim trymestrze.

Zaparcia w ciąży

Za występowanie zaparć w ciąży odpowiada wysoki poziom progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni w przewodzie pokarmowym oraz spowolnienie działania jelit. Skutecznym sposobem na tę dolegliwość jest spożywanie produktów zawierających błonnik, picie dużej ilości wody oraz zażywanie jak najwięcej ruchu.

Zobacz:  Banany w ciąży - czy można jeść? To samo zdrowie dla ciężarnej!

Zgaga

Za piekący ból w przełyku, za mostkiem oraz w gardle odpowiada progesteron, który rozluźnia mięsień, który zamyka ujście przełyku do żołądka. Dolegliwość może nasilić się w drugim trymestrze, kiedy rozrastająca się macica zaczyna uciskać na żołądek. Zaleca się, aby unikać ostrych i tłustych potraw, często dobrym sposobem na zgagę ciążową jest jedzenie częstych małych posiłków i nie objadanie przed położeniem do łóżka. Bez konsultacji z lekarzem nie należy sięgać po żadne środki mające zwalczyć tę dolegliwość.

Ból piersi

W pierwszym trymestrze piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk, zaczynają również nabierać pełniejszych kształtów, swędzieć i stawać się coraz cięższe. Na skórze można zauważyć drobne żyłki, a także zmieniający się kolor brodawek sutkowych.

Bóle i zawroty głowy

Za ból głowy w 1 trymestrze ciąży winny jest progesteron, który ma za zadanie rozluźniać mięśnie macicy czy pęcherza, by ułatwić kobiecie zniesienie ciąży, a także sam poród. Niestety, progesteron „relaksuje” również żyły, w tym te znajdujące się na głowie, przez co mamy czasem wrażenie, że krew pulsuje w nich, powodując ból.

Jeśli dołączymy do tego stres, odwodnienia czy zwyczajne zmęczenie, często zatykające się w ciąży zatoki, a także to, że większość ciężarnych na te dziewięć miesięcy rezygnuje z kawy, ból głowy staje się zjawiskiem zupełnie uzasadnionym, który wiąże się z częstą zmianą ciśnienia, nasilając się podczas gwałtownej zmiany pozycji, energicznego wstawania, itp.

Warto więc raz na kilka dni badać sobie ciśnienie, które nie powinno przekraczać normy 135/85. Jeśli od początku ciąży częściej niż zwykle zatykają ci się zatoki, ból głowy podczas schylania czy stania może być częstym zjawiskiem.

Uderzenia gorąca w 1 trymestrze

Uderzenia gorąca, nagłe oblewanie się potem i gorące stopy występują nie tylko u kobiet w 1 trymestrze ciąży. Są przyczyną złego nastroju, około 15% kobiet oczekujących potomstwa zmaga się z tym problemem. Ich przyczyną jest zwiększone tempo przemiany materii. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większą pracę musi wykonać Twój organizm, aby zapewnić wszystko, co potrzebne Tobie i Twojemu dziecku. Twoje naczynia krwionośne rozszerzają się i przepływa przez nie więcej krwi, co powoduje powstawanie większej ilości ciepła niż zwykle.

Zobacz:  Lejki do oddawania moczu podczas ciąży - jak go używać i czy się przydaje?

Powinnaś dostarczać swojemu organizmowi przynajmniej 2,5 litra płynów dziennie! Najlepiej rozdzielając je sobie na wiele małych porcji w ciągu dnia. Picie dużych ilości wieczorem nie daje takich efektów jak dostarczanie organizmowi napojów na bieżąco. Warto więc zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Bóle brzucha w 1 trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze w ciąży warto być szczególnie wyczulonym na sygnały płynące z brzucha. Przez cały okres ciąży można odczuwać delikatne skurcze macicy, co jest uznawane za przygotowywanie się organizmu do porodu, jednak jeżeli skurczom towarzyszy ból, występują często i się nasilają, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Rozpoznanie bólu brzucha w ciąży

Co jest zwykłą, codzienną dolegliwością, a co powodem do poważnego niepokoju?

Niegroźne: Wraz z rośnięciem dziecka rozciąga się również macica, która już niedługo będzie musiała pomieścić kilkukilogramowego szkraba. To naturalne, że odczuwalne są lekkie doznania w okolicy brzucha – macica powiększa się i jest lepiej niż wcześniej ukrwiona, co sprawia, że jest wrażliwsza.  Czasem zaczyna również uciskać sąsiadujące z nią narządy, co może powodować lekki ból – np. z prawej strony, pod żebrem, czemu towarzyszy zgaga lub nudności. To objawy uciskania na wątrobę, której trudno jest trawić. Panie, które wcześniej mocno przeżywały zespół napięcia przedmiesiączkowego, teraz mogą momentami  odczuwać podobne dolegliwości. Zwykle wzrostowi macicy towarzyszy kłucie i bóle podobne do mięśniowych.

Groźne: Niestety, w ciąży nawet banalne dolegliwości jak ból wyrostka robaczkowego (po prawej stronie brzucha),  mogą pociągnąć za sobą olbrzymie kłopoty. Dlatego nie możemy bagatelizować ostrego bólu. Pierwszy trymestr to też największe ryzyko poronienia, więc każde skurcze czy ostre dolegliwości w okolicach brzucha powinny być konsultowane z lekarzem. Warto zgłosić mu również każdy przypadek plamienia, nawet jeśli nie idą z nim w parze bóle brzucha.

Zobacz:  Przyczyny przedwczesnego porodu - jakie są?

Pozostałe dolegliwości

Choć drugi trymestr ciąży uchodzi za bardziej łaskawy dla kobiety od pierwszego, w nim także pojawiają się niedogodności, które psują samopoczucie. Z kolei w trzecim trymestrze często następuje powrót niektórych dolegliwości z pierwszego trymestru (np. częste wizyty w toalecie).

W trakcie kolejnych miesięcy ciąży kobiety zmagają się m.in. z żylakami, hemoroidami, bólami pleców, intymnymi infekcjami, krwawiącymi dziąsłami, obrzękami. Niektórzy dolegliwości ciążowe zaliczają również zachcianki oraz huśtawki humoru, jednak je również tak, jak każdą ze wspomnianych powyżej niedogodności, należy traktować indywidualnie.