Strona główna » Kobiece sprawy » Co to jest talia osy i jak ją osiągnąć? – ćwiczenia na wąską talię

Co to jest talia osy i jak ją osiągnąć? – ćwiczenia na wąską talię

Ćwiczenia na talię to doskonały sposób, aby zlikwidować zbędny tłuszcz, który odłożył się na “boczkach”. Pomimo tego, iż kształt naszej talii w dużej mierze zależy od budowy ciała oraz genów, nie oznacza to wcale, że nie da się go poprawić. A przecież talia osy, to marzenie wielu kobiet. Oczywiście nie powinno to nikogo dziwić, bowiem jest to atrybut kobiecości, który od wieków się nie zmienił.


Nawet kiedy w modzie popularne były rubensowskie kształty, ważne było zachowanie proporcji między rozłożystymi biodrami, a stosunkowo wąską talią. Choć obecnie panuje kult szczupłej sylwetki, to nadal kobiety pożądają wąskiej talii. A co jeśli nasza talia nie jest idealna? Zawsze możemy popracować nad jej poprawą.

Co to jest talia osy?

Talia osy nie jest dana wszystkim paniom. Warto o tym pamiętać, zabierając się za ćwiczenia. Nawet szczupła sylwetka nie jest gwarantem ładnego wcięcia. Wszystko zależy od indywidualnej budowy ciała. Mimo to można wiele zrobić w tej kwestii wykonując odpowiednie ćwiczenia. Dieta na talię powinna być wspomagana odpowiednim treningiem. Istnieją zestawy ćwiczeń, których wykonywanie wcale nie jest trudne. Nie trzeba bowiem do nich ani specjalistycznych sprzętów, ani wyjątkowych umiejętności. Jednego nie może ci brakować – chęci i motywacji!

Sposoby na talię osy

Choć znajdziesz wiele ćwiczeń, które mają zagwarantować ci sukces, to osiągnięcie go może się okazać dużym przedsięwzięciem. Zrzucenie tłuszczyku z brzucha i talii to jedno z najtrudniejszych zadań odchudzających się osób. Z pewnością warto wpisać sobie do kalendarza czas na jakąś ulubioną aktywność fizyczną, a w szczególności na wykonywanie ćwiczeń mięśni brzucha. Jeśli zdecydujesz się na przyjemne zajęcia takie jak wycieczki rowerowe, bieganie, pływanie czy zajęcia tańca (w szczególności taniec brzucha), to nie nie zabraknie ci motywacji do wykonywania ich kilka razy w tygodniu.

Każdy trening musi być poprzedzony prawidłowo wykonaną rozgrzewką, a zakończony ćwiczeniami rozciągającymi. Tylko wtedy ćwiczenia będą skuteczne i zminimalizujesz ryzyko powstawania urazów. Zwróć szczególną uwagę na mięśnie brzucha, pleców i bioder. Przecież chodzi o zmuszenie ich do pracy.

Ćwiczenia na wcięcie w talii

Aby uzyskać wymarzoną talię, możesz ćwiczyć w domu. Ważne, aby wykonywać trening regularnie, 3 razy w tygodniu. Nie zaleca się codziennych ćwiczeń, gdyż organizm musi mieć czas na regenerację. W domowym zaciszu możesz wykonywać następujące ćwiczenia na piękną talię:

Skrętoskłony

Opis ćwiczenia: Ćwiczenia na talię osy zacznij od skrętoskłonów. doskonale wpływają one na modelowanie sylwetki. Do ich wykonywania potrzebna ci będzie mata podłogowa. Aby wykonać skrętoskłony, należy położyć się na podłodze, a dłonie wsunąć pod głowę. Łokcie odchyl na boki. Następnie lewe kolano przyciągnij do prawego łokcia, jednocześnie unieś ów łokieć w kierunku kolana. Ćwiczenia należy powtórzyć angażując prawe kolano i lewy łokieć. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczenia, wykonaj ok. 20 powtórzeń. Z czasem powoli zwiększaj liczbę powtórzeń, a “boczki” zaczną pomału znikać.

Zobacz:  Zakłady sportowe - czy kobiety też je obstawiają?

Uniesienia

Opis ćwiczenia: Uniesienia to drugie z serii ćwiczeń, które pomogą schudnąć w talii. Tak jak przy wykonywaniu poprzednich, także i tutaj możesz użyć maty. Należy położyć się na prawym boku. Nogi możesz lekko ugiąć. Lewą rękę trzeba położyć na biodrze, a na prawej spróbuj się podnieść. Ćwiczenia te wykonaj po 10 razy na każdą ze stron. Postaraj się systematycznie zwiększać liczbę powtórzeń, a efekty przyjdą same.

Skręty

Przyjmij postawę klęczącą. Ręce rozłóż na boki. Następnie lekko odchylając się do tyłu, staraj się dotknąć prawą ręką lewej stopy, a lewą ręką prawej stopy. Ćwiczenie powtórz po 10 razy na każdą stronę.

Skłony

Stań w niewielkim rozkroku z prostymi nogami. Ćwiczenie to polega na wykonywaniu skłonów do każdej nogi, a także na przechylaniu tułowia w lewo i w prawo.

Skłony na siedząco – siedząc z wyprostowanymi nogami, stopy blisko siebie, staraj się w skłonie dotknąć dłońmi palców stóp. Pochyl się tyle ile możesz, nie uginając przy tym nóg w kolanach.

Brzuszki

Ćwiczenia na płaski brzuch pewnie zna każdy z nas. Znajdziesz je w każdym poradniku nie tylko na zachowanie talii osy. Mięśnie brzucha to bardzo ważny element nie tylko pięknej sylwetki, ale i prawidłowej postawy. A wykonywanie ćwiczeń na brzuch wcale nie jest takie proste, jeśli chce się je wykonywać w sposób prawidłowy. Polegają one na unoszeniu tułowia w stronę zgiętych w kolanach i opartych o ziemię nóg. Nieco bardziej skierowane na talię będą brzuszki skośne angażujące mięśnie skośne.

Polegają one na przyciąganiu raz jednego, raz drugiego łokcia do kolan. Pamiętaj aby tułowia nie dźwigać angażując przy tym mięśnie szyi – spowoduje to ból karku. Ważne jest również, aby łokcie były oddalone od siebie, co pobudzi brzuch do pracy.

Unoszenie nóg

Ten rodzaj ćwiczeń polegający na unoszeniu nóg nad podłożem bardzo dobrze wzmacnia mięśnie brzucha. Leżąc na twardym podłożu na plecach, unieś proste pozostające blisko siebie nogi aż do momentu, kiedy utworzą kąt prosty w stosunku do podłoża. W kolejnym kroku zacznij je powoli opuszczać, pamiętając przy tym, aby pozostawały proste. Możesz zwiększyć efektywność tych ćwiczeń, zwiększając jednocześnie stopień trudności. W tym celu wykonaj to ćwiczenie na podwyższeniu, np. na łóżku. Połóż się na plecach tak, aby nogi zwisały w dół. Następnie unoś je złączone i koniecznie wyprostowane tak wysoko, jak tylko potrafisz, po czym opuść do ziemi. Masz także możliwość, aby nogi przyciągać do klatki piersiowej, ale tym razem będą musiały być zgięte w kolanach. Pozostając na twardym podłożu w pozycji leżącej na plecach, podeprzyj się na łokciach i unieś każdą z nóg pojedynczo do klatki piersiowej, po czym przyciągnij je obie równocześnie.

Zobacz:  Jak przetrwać połóg?

Nożyce

Nożyce poziome – to klasyczna odmiana tego ćwiczenia. Siedząc lub opierając się na łokciach w pozycji półleżącej, unieś lekko obie nogi i poruszaj nimi w przeciwległych kierunkach, krzyżując je w kostkach, raz prawą nogą na górze, a raz lewą. Wykonując odpowiednią liczbę powtórzeń, wąska talia jest w zasięgu twoich marzeń.

Nożyce okrążane – jest to trochę trudniejsza odmiana klasycznych nożyc, wymaga bowiem nieco lepszej kondycji. W tym przypadku, będąc w takiej samej pozycji, staraj się jedną nogą kreślić kółka, ale druga noga musi pozostać uniesiona nad ziemią.

Podskoki (twisty)

Stań na lekko ugiętych nogach, zegnij ręce w łokciach. Podskakując, skręcaj nogi i biodra w jedną stronę, a tułów w drugą. Wykonaj 3-4 serie składające się z 20 powtórzeń.

Przenoszenie nóg

Połóż się na plecach, ręce spleć na karku, unieś zgięte nogi. Wolno przenieś nogi na prawo, zbliżając kolana do podłogi, jednocześnie unieś głowę i skieruj ją w lewą stronę. Następnie przenieś nogi na lewo, a głowę skieruj w prawo. Wykonaj 10 powtórzeń w 3-4 seriach.

Hula hop

Ten niepozorny przedmiot kojarzy nam się głównie z dzieciństwem. Tymczasem powinien się on stać naszym sprzymierzeńcem w walce o piękną talię. Ćwiczenia z hula hopem uruchamiają bowiem mięśnie na brzuchu, poprawiają postawę i koordynację ruchową. Podczas ćwiczeń kółko masuje talię, co wpływa na jej modelowanie. Nie kupuj jednak hula hop z wypustkami, które to jedynie uderzają o nerki. O wiele lepsze są koła gładkie, odpowiednio dociążone. Kiedy ćwiczysz, kręć w dwie strony. W przeciwnym razie talia zacznie się zwężać jedynie na jednym boku.

Russian twist – najlepsze ćwiczenie na talię

Russian twist to ćwiczenie niełatwe, ale bezapelacyjne talia znacząco się wyszczupli. Znajdziesz je pewnie w każdym poradniku, bowiem często nazywane jest królem wśród ćwiczeń na piękną talię. Jak je zatem wykonywać? Usiądź prosto na podłodze. Napnij mocno mięśnie brzucha i odchyl się lekko do tyłu. Nogi unieś nad ziemię i ugnij w kolanach po kątem prostym (łydki powinny znajdować się równolegle do podłoża). To jest pozycja wyjściowa.

Teraz zrób skręt tułowia i dotknij obiema dłońmi podłogi obok siebie. Następnie skręć talię w drugą stronę i ponownie dotknij do ziemi. Koniecznie nie opuszczaj nóg. Ćwiczenia wykonuj naprzemiennie. Jeśli chcesz utrudnić sobie nieco trening, trzymaj w rękach ciężarek, piłkę lekarską, czy zwykłą butelkę z wodą. Na początku wykonaj łącznie 10 skrętów, ale ważne jest, aby z treningu na trening zwiększać liczbę powtórzeń o 2.

Zobacz:  Damskie spodnie dresowe na podróż - komfortowy czas w pociągu lub samolocie

Czy moja talia potrzebuje ćwiczeń? Jak to sprawdzić?

Weź centymetr i zmierz obwód talii i bioder. Pierwszy wynik podziel przed drugi. Jeśli twój wynik oddala się od idealnego 0,7, pora abyś poświęciła talii trochę więcej uwagi i sił.

Po pierwsze dlatego, że proporcjonalna sylwetka, a ściślej mówiąc wąska talia i szerokie biodra, to większe powodzenie u płci przeciwnej. Informacje z przeprowadzonych badań pokazują jasno, że panowie szukając swojej partnerki, oceniają jej płodność na podstawie bioder i talii. Idealny stosunek obu obwodów wynosi 0,7. Właściwe proporcje pomiędzy talią a biodrami mają nawet większy pływ na atrakcyjność kobiecego ciała niż wielkość piersi czy waga.

Drugi argument dotyczy zdrowia. Zgodnie ze wskaźnikiem WHR, który służy do określania rozmieszczania tkanki tłuszczowej i rodzaju otyłości, jeżeli stosunek obwodu talii do bioder wynosi u kobiety powyżej 0,8 oznacza to, że tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha. A to z kolei zwiększa ryzyko m.in. chorób naczyniowo-sercowych i cukrzycy typu 2. Taki stan rujnuje również nasze stawy kolanowe. Dlatego piękna talia ważna jest nie tylko ze względów estetycznych.

Plan treningowy na smukłą talię

Aby wysmuklić talię, ćwiczenia musisz połączyć w treningiem wytrzymałościowym (długotrwałym i o średniej intensywności). Tylko takie połączenie skutecznie spali tkankę tłuszczową zalegająca w okolicy bioder i talii. Dlatego np. po marszu, jeździe na rowerze (ewentualnie na rowerku stacjonarnym) czy joggingu wykonaj serię ćwiczeń na talię. Cały trening powinien trwać 40-50 minut, z czego ok. 15 powinnaś poświęcić na modelowanie bioder. A dlaczego to takie istotne?

Nasz organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową 20-30 minut od rozpoczęcia treningu. Ponadto długi trening o charakterze wytrzymałościowym nie rozwija nadmiernie mięśni, ale je ujędrnia. A to z kolei oznacza, że stają się sprawniejsze, dzięki czemu spalają więcej energii pochodzącej z tkanki tłuszczowej – a więc chudniesz. Dlatego ćwicząc systematycznie (średnio 3 razy w tygodniu), masz szansę zmniejszyć obwód bioder.

Żeby jednak ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, trzeba również zmodyfikować dietę – zrezygnuj z fast foodów, tłustych mięs, słodyczy i podjadania. Na stałe w twoim menu zagościć powinny owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, nabiał i ryby.

Badania brytyjskich, chińskich i hinduskich tekstów, pochodzących nawet z pierwszego wieku naszej ery potwierdzają, że panowie niezmiennie od stuleci poddają się urokowi. wąskiej talii. Stąd trening na wąską talię powinien wejść ci w krew, a twoim sprzymierzeńcem powinna się stać systematyczność i regularność. To co, zabieramy się do pracy?