Strona główna » Odżywianie » Odżywianie w ciąży » Ser feta w ciąży – czy jego jedzenie może nam zaszkodzić?

Ser feta w ciąży – czy jego jedzenie może nam zaszkodzić?

ser feta w ciąży

ser feta w ciąży

Ser feta jest popularnym dodatkiem do sałatek, kanapek i wielu innych potraw. W ciąży, kobiety często zastanawiają się, czy mogą spożywać ten smaczny ser bez obaw o swoje zdrowie i zdrowie dziecka. W tym artykule omówimy bezpieczeństwo, korzyści i potencjalne ryzyko związane ze spożywaniem sera feta w ciąży. Czy zatem kobiety w ciąży mogą jeść ser feta? Jakie ryzyko wiąże się ze spożywaniem sera feta w czasie ciąży?


Co to jest ser feta?

Ser Feta to rodzaj greckiego sera, kruchego i miękkiego, wytwarzanego tradycyjnie z mleka owczego. Jako taki zawiera naturalnie dwukrotnie większą ilość tłuszczu niż mleko krowie. W niektórych przypadkach ser Feta może być również wytwarzany z połączenia mleka owczego i koziego. W Grecji pekluje się go w słonej solance, dlatego nazywany jest również „serem marynowanym”. W miarę dojrzewania smak staje się bardziej słony i ostrzejszy. Jest kruchy z małymi dziurkami i ma kremowo-biały kolor. Chociaż jest droższy niż zwykły ser, mówi się, że dodatkowa cena jest tego warta ze względu na wszystkie jego zalety.

Jest pełen naturalnych probiotyków i jest najczęściej używany do ozdabiania potraw i sałatek. Można nałożyć go na powierzchnię pizzy , roztopić i wymieszać z sałatką owocową, a także wymieszać ten solony ser z ulubionymi warzywami. Ser feta jest często używany w kuchni śródziemnomorskiej do dekoracji przystawki, dania głównego, a także deseru.

Wartości odżywcze, które otrzymasz z sera Feta

Ser feta, jak każdy inny ser, jest bogaty w tłuszcz wapniowy i białko. Ale ma bardzo niską zawartość węglowodanów, co czyni go bardziej pożądanym. Może go spożywać nawet diabetyk, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi. Obecne są tu także witaminy K, B i A. Witamina B jest dobra dla zdrowia kości. Obecne są w nich również minerały i składniki odżywcze, takie jak magnez , kwas foliowy i kwas pantotenowy.

Ser jest jednym z najczęstszych pragnień w ciąży, prawdopodobnie dlatego, że oferuje tak wiele ważnych korzyści. Tak naprawdę istnieje wiele znaczących korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania sera, włączając w to wapń, białko, a nawet witaminę D, którą dostarcza. Przyjrzyjmy się bliżej tym korzyściom.

Wapń

Wapń jest jednym z najważniejszych składników odżywczych potrzebnych w czasie ciąży zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Jedną z kluczowych ról wapnia jest pomaganie w budowaniu mocnych kości i zębów.

W czasie ciąży Twoje dziecko otrzyma wszystko, czego potrzebuje do wzrostu i rozwoju, dlatego chcesz mieć pewność, że masz go wystarczająco dużo, aby utrzymać zdrowe kości. Należy pamiętać, że organizm nie jest w stanie wytworzyć własnego wapnia, dlatego konieczne jest spożywanie pokarmów bogatych w wapń, takich jak ser feta lub inne produkty bogate w wapń.

Zobacz:  Czym są i jak leczyć hemoroidy w ciąży- przyczyny i objawy

Białko

Wystarczająca ilość białka w czasie ciąży pomaga wspierać wzrost płodu i rozwój mózgu. Białko jest również niezbędne do niezbędnego wzrostu tkanek i zwiększania objętości krwi.

Feta może być dobrym źródłem białka – jedna 30 gramowa porcja zawiera około 4 gramów białka. W czasie ciąży potrzebujesz około 60 gramów białka dziennie, więc staraj się jeść posiłki zawierające trochę mięsa, tofu, jajek lub fasoli, aby osiągnąć ten cel.

Witamina D

Jedzenie sera feta to dobry sposób na uzyskanie części witaminy D potrzebnej w czasie ciąży. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu.

W rzeczywistości niedobór witaminy D powiązano z wieloma problemami zarówno u matek, jak i u dzieci. Do najbardziej zauważalnych problemów zalicza się stan przedrzucawkowy, cukrzycę ciążową, poród przedwczesny, niską masę urodzeniową i astmę dziecięcą.

Sprawdź u swojego lekarza, ile witaminy D potrzebujesz. Zalecana dawka to na ogół 400–600 jm, zwykle przyjmowana wraz z witaminą prenatalną. W przypadku znacznego niedoboru witaminy D lekarz może zalecić jej większą dawkę.

jedzenie sera feta w ciazy

Czy kobieta w ciąży może jeść ser feta?

Feta w czasie ciąży jest uważana za bezpieczną, jeśli uda Ci się mieć w diecie pasteryzowaną, łagodną i miękką fetę. Proces pasteryzacji zabija wszystkie bakterie szkodliwe dla zdrowia. Zatem spożywanie pasteryzowanego sera feta w czasie ciąży z umiarem nie spowoduje żadnej szkody.

Musisz upewnić się, że na opakowaniu jest napisane, że zawiera pasteryzowany ser feta. Nie zaleca się również przechowywania sera feta w lodówce, ponieważ może to spowodować podwojenie ilości bakterii w nim zawartych.

Możesz być w stanie zaspokoić swoje pragnienie sera Feta podczas ciąży. Istnieje bezpieczny sposób jedzenia sera Feta w czasie ciąży. Jaki jest haczyk? Wszystko, co musisz zrobić, to ugotować. Można uznać, że feta jest wolna od listerii, jeśli temperatura wewnętrzna osiągnie 75 stopni Celsjusza. Z drugiej strony, jeśli feta jest bardzo miękka, prawdopodobnie najlepiej będzie jej unikać, nawet jeśli została zrobiona z mleka pasteryzowanego.

Niepasteryzowany sera feta a ciąża

Odpowiadając na pytanie: czy w ciąży można jeść ser feta?, nie możemy pominąć jednego czynnika. Szkodliwa bakteria Listeria to powód, dla którego należy unikać niepasteryzowanego sera feta. Bakteria ta żyje w organizmie wielu zwierząt mlecznych bez żadnych widocznych objawów.

Może to nie zaszkodzić zwierzętom, ale nie jest dobre dla organizmu ludzkiego, zwłaszcza gdy układ odpornościowy przechodzi pewne zmiany lub jest słaby, na przykład w czasie ciąży lub w wieku powyżej 65 lat. Również temperatura lodówki jest pożywką dla tej bakterii. Zatem przechowywanie sera feta w lodówce pogorszy jego jakość.

Zobacz:  Badanie glukozy w ciąży - jak się przygotować i jak wygląda?

Stan wywołany przez tę bakterię nazywa się listeriozą. Może to spowodować poronienie lub chorobę ciała noworodka. Może to nawet spowodować nieprawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka.

Jeśli więc przypadkiem masz wątpliwości, czy ser feta jest pasteryzowany , gotuj go przez co najmniej dwie minuty, aby bakterie zginęły.

Czy gotowana feta jest bezpieczna podczas ciąży?

Nawet jeśli kupisz pasteryzowaną fetę, to także nie masz pewności, czy jest ona wolna od szkodliwych bakterii i czy jest przetwarzana w sposób higieniczny. Najlepiej więc nie spożywać go na surowo. Gotuj i rozpuść. Gotowany ser feta i ciąża nie mają sobie równych. Zawarte w nim białko pomoże Twoim mięśniom w regeneracji i zapewni Ci wapń i żelazo.

Kiedy nie należy jeść sera feta w ciąży?

Możesz zatem spożywać fetę w czasie ciąży, ale musisz jej unikać, jeśli masz problemy z trawieniem. Nie jest konieczne trawienie nadmiaru białka tego produktu mlecznego. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy , inną alergię lub trądzik, unikaj spożywania sera feta.

Unikaj także sera feta od dostawcy, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące standardów higieny i bezpieczeństwa. Ponadto, jeśli jesteś już na diecie nisko węglowodanowej, nie ma potrzeby spożywania sera feta o niskiej zawartości węglowodanów. Wiadomo, że ser feta zawiera duże ilości sodu, który, jak wykazano, w znacznym stopniu przyczynia się do powodowania wysokiego ciśnienia krwi. Jeśli nie zostanie to kontrolowane, może to prowadzić do kilku powikłań w czasie ciąży.

Alergie na ser nie są zbyt rzadkie. Są bardzo podobne do alergii na mleko i są spowodowane przez białka znajdujące się w serze – zwykle serwatkę lub kazeinę. Oprócz tego ser Feta może również powodować świszczący oddech, rozstrój żołądka, pokrzywkę, swędzenie i podrażnienie skóry, a w skrajnych przypadkach nawet anafilaksję.

Około dwie trzecie tłuszczu znajdującego się w serze Feta jest tłuszczem nasyconym. Chociaż w mniejszych ilościach jest to przeważnie nieszkodliwe, spożywanie nadmiernych ilości (około pół filiżanki dziennie) może drastycznie podnieść poziom cholesterolu i narazić serce na ryzyko.

Jaki ser feta wybrać do jedzenia w ciąży?

Świeży, pasteryzowany ser feta prosto z gospodarstwa jest najlepszy dla Twojego zdrowia. Przeczytaj etykietę przed zakupem. Jeśli masz wątpliwości co do tego, która marka sera jest bardziej niezawodna, możesz również skonsultować się z lekarzem. Kupując ser feta dla kobiety w ciąży lub w ogóle, postępuj zgodnie z tymi podstawowymi krokami.

  • Wyraźny znak na etykiecie powinien informować, że ser produkowany jest z mleka pasteryzowanego. Najlepsze jest mleko od kóz i owiec karmionych trawą z gospodarstwa.
  • Zwróć także uwagę na etykietę żywieniową na opakowaniu. Sprawdź, czy zawiera dodatek soli lub cukru. Unikaj, jeśli taki istnieje.
  • Sprawdź także, czy zawiera jakąkolwiek substancję alergiczną, taką jak orzechy lub jakiekolwiek zioła.
Zobacz:  Ćwiczenia bioder i tułowia w ciąży

Czy zatem kobiety w ciąży mogą jeść ser feta? Masz tutaj odpowiedź. Jedz, ale w ograniczonej ilości i w zdrowy sposób. Na przykład rozpuść go trochę i wrzuć do świeżych warzyw z ogrodu. Można go także podawać z orzechami nerkowca, wiśniami, migdałami, suszonymi figami i pieczonymi pomidorami. Zrób w domu pizzę z grzybami, paneerem i brokułami i posyp całość serem feta. Może to być idealne rozwiązanie dla Twoich zachcianek ciążowych.

Grecki ser feta: co to jest feta PDO?

Feta PDO (Protected Designation of Origin) to ser feta, który spełnia określone wymogi jakościowe i pochodzi z określonego regionu Grecji. Oznaczenie PDO gwarantuje, że ser feta został wyprodukowany, przetworzony i przygotowany w określonym regionie, zgodnie z tradycyjnymi metodami. Grecki ser feta PDO charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, konsystencją oraz jakością, wynikającymi z lokalnych surowców i tradycyjnych technik produkcji.

Ile sera feta mogą jeść kobiety w ciąży?

Jak w przypadku każdego sera, kluczowy jest umiar. Chociaż feta ma niższą zawartość tłuszczu niż jej serowe odpowiedniki, ma wysoką zawartość sodu i tłuszczów nasyconych. Zwykle wystarcza łyżka lub dwie, aby zaspokoić głód dzięki mocnemu, niepowtarzalnemu smakowi.

Wartości odżywcze sera feta

Jako jeden z „zdrowszych” serów feta ma zazwyczaj około 100 kalorii, sześć gramów białka i osiem gramów tłuszczu na 40 gramów porcji.

Feta ma wyjątkowo niską zawartość węglowodanów. Dzieje się tak dzięki temu, że praktycznie nie zawiera cukru i błonnika. Jest bogaty w ryboflawinę, fosfor i witaminę B12, a także inne niezbędne składniki odżywcze

Ponadto w serze Feta znajdziemy miedź, cynk, mangan i selen, a także witaminę B6. Ponadto zawiera stosunkowo niewielkie ilości żelaza, magnezu, potasu i witaminy A.

Ser ricotta, ser kozi, ser pleśniowy: czy są bezpieczne w ciąży?

Ser ricotta to delikatny, kremowy ser o łagodnym smaku, który może być bezpieczną alternatywą dla sera feta w ciąży. Ser ten jest produkowany z mleka pasteryzowanego, co minimalizuje ryzyko zarażenia bakterią Listeria monocytogenes. Ricotta jest bogata w białko, wapń i witaminy z grupy B, co czyni ją wartościowym składnikiem diety ciężarnej.

Ser kozi również może być bezpiecznym wyborem w ciąży, pod warunkiem, że jest produkowany z mleka pasteryzowanego. Ser kozi charakteryzuje się wyrazistym smakiem i kremową konsystencją, a także zawiera białko, wapń i witaminy z grupy B. Warto jednak pamiętać, że ser kozi może być bardziej kaloryczny niż ser feta, dlatego warto spożywać go z umiarem.

W przypadku serów pleśniowych, takich jak roquefort czy gorgonzola, ważne jest, aby upewnić się, że są one produkowane z mleka pasteryzowanego. Ser pleśniowy z mleka pasteryzowanego jest bezpieczny dla ciężarnej kobiety, jednak warto spożywać go z umiarem ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i soli.