Wyprawka dla noworodka – lista rzeczy dla matki i dziecka
Wyprawka dla noworodka to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Gruntowne jej przemyślenie i kupienie właściwych produktów znacząco ułatwia pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka. Pozwól nam przeprowadzić się przez ten proces całkowicie bezboleśnie!
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?
Okres ciąży to czas, w którym możemy spokojnie zacząć kompletować wyprawkę dla nowego domownika. Nie ma co z tym zwlekać i odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że brzuszek z miesiąca na miesiąc staje się coraz większy, a co za tym idzie, nasz organizm jest coraz bardziej obciążony. Na pewno łatwiej będzie nam biegać po sklepach, gdy brzuch jest jeszcze mały, czujemy się dobrze, nie męczymy się zbyt szybko, nie puchną nam nogi i nie boli kręgosłup.
Jak dobrze zaplanować wyprawkę?
Poza tym wydatki, związane z pojawieniem się dziecka na świecie, nie należą do najmniejszych i warto rozłożyć je w czasie. Co prawda nie musimy kupować wszystkiego od razu, bo po co nam np. huśtawka czy nocnik, ale mimo to podstawowych wydatków i tak jest sporo, a wybór jest ogromy, więc warto przygotować się do tego wcześniej.
Nie daj się ponieść zakupowemu szaleństwu. Zasada nr 1 brzmi: Kieruj się zdrowym rozsądkiem i uzbrój się w silną wolę przed wejściem do sklepu! Wystawy z akcesoriami i ubrankami dla niemowląt są tak piękne, że naprawdę trudno im się oprzeć i przejść obok nich obojętnie. Wybierając garderobę dla noworodka, kieruj się przede wszystkim wygodą i komfortem.
Nie kupuj ubranek ze względu na ich atrakcyjny wygląd, bo nie wszystko złoto, co się świeci. Ubranka powinny być wykonane z naturalnych, miękkich tkanin dobrej jakości, wykończonych delikatnym szwem. Możesz od razu odrzucić ubranka z guzikami przy szyi, a także te z napami i zatrzaskami na plecach, ponieważ są niewygodne i niepraktyczne.
Wybieraj te, które mają zatrzaski w kroku, ponieważ znacznie ułatwiają i przyspieszają one przewijanie bez konieczności całkowitego rozbierania dziecka. Do najwygodniejszych, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, należą pajacyki rozpinane z przodu na całej długości. Na pewno docenisz je o 4 nad ranem, gdy malca trzeba będzie przewinąć szybko, sprawnie i bez zbędnego rozbudzania.
Wyprawka dla noworodka uzależniona jest także od pory roku, w której przychodzi na świat, gdyż niemowlak urodzony latem nie będzie potrzebował grubych koców, kombinezonów czy ciepłych czapeczek. Nie kupuj zbyt wielu ubranek w najmniejszym rozmiarze – pamiętaj, że niemowlak rośnie błyskawicznie i niektórych z nich możesz nie zdążyć mu założyć ani razu.
Dobre rady w trakcie tworzenia wyprawki
Warto zastanowić się, jakie przedmioty i akcesoria są naprawdę niezbędne. Jeśli to twoje pierwsze dziecko i nie bardzo orientujesz się w tym temacie – popytaj znajomych, którzy mają już doświadczenie w tej dziedzinie. Na pewno chętnie podpowiedzą ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, co jest konieczne, a co nie, w co warto zainwestować, a na czym można zaoszczędzić.
Takie rady są nieocenione i ułatwiają pokonanie labiryntu w sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Przy okazji możesz także podpytać o możliwość odkupienia bądź pożyczenia ubranek i sprzętu, gdyż niemowlaki wyrastają z nich bardzo szybko, używają ich krótko i mało intensywnie – są więc one prawie w idealnym stanie.
Ubranka dla noworodka
W co ubierać maluszka? Oczywiście w odzież niemowlęcą z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny. Czapeczka, body, pajacyk, śpiochy, skarpetki. Najlepiej sprawują się ubrania, które stosunkowo łatwo można ubrać na dziecko, gdyż np. posiadają wygodne klipsy. Aby chronić dziecko przed chłodem, nie zapomnijmy o kocyku lub kołderce.
Na początkowym etapie życia dziecku nie będzie potrzebna poduszka. Zamiast tego przyda się elektroniczna niania, która pozwoli sprawować kontrolę nad dzieckiem z drugiego pomieszczenia. Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście wózek oraz łóżeczko, a także fotelik do samochodu. To jednak tematy na osobny artykuł.
Za co sfinansować wyprawkę dla noworodka? Niestety nie są to tanie rzeczy, dlatego do zakupu przydaje się pożyczka na raty. Nawet jeśli twój domowy budżet jest chwilowo pusty, dzięki takiej pożyczce z łatwością zakupisz wszystkie niezbędne rzeczy, które zapewnią spokój i poczucie bezpieczeństw tobie i twojemu dziecku.
Jakie ubranka zabrać?
- śpioszki – najlepiej z zatrzaskami w kroku (umożliwiają przewinięcie niemowlęcia bez konieczności całkowitego rozbierania)
- kaftaniki lub body z krótkim i długim rękawem (polecamy body – nie podwijają się i są wygodniejsze)
- pajacyki – najwygodniejsze są rozpinane z przodu na całej długości
- czapeczki bawełniane – wystarczą dwie
- skarpetki
- rękawiczki bawełniane – chronią buzię noworodka przed zadrapaniami ostrymi paznokietkami
- sweterek – rozpinany z przodu na guziki lub zatrzaski
- spodenki
- kombinezon, ciepła czapka i rękawiczki – rodzaj uzależniony od pory roku, latem całkowicie zbędny
AKCESORIA
- łóżeczko,
- materac,
- komoda z przewijakiem lub sam przewijak,
- wózek – polecamy „3 w 1” + wyposażenie (torba podręczna, folia przeciwdeszczowa, moskitiera, śpiwór)
- fotelik samochodowy gr. 0
- nosidełko lub chusta
- elektroniczna niania – przydatna, gdy masz duży dom lub maluszek będzie spał w innym pokoju
- monitor oddechu – kontroluje oddech dziecka dzięki czujnikom umieszczonym pod materacem. Sygnalizuje alarmem dźwiękowym każdy bezdech, trwający dłużej niż 15 sekund
- wanienka
- fotelik kąpielowy bądź mata antypoślizgowa
- termometr kąpielowy do wanienki
- myjka
- smoczek uspakajający 0+
- szczotka do włosów z miękkim włosiem
- nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
- leżaczek dla niemowlaka
- poduszka do karmienia – tzw. rogal
- sterylizator do butelek
- podgrzewacz do butelek
- szczotka do mycia butelek
- butelki – 3 sztuki po 125ml
- smoczki do butelek
- termoopakowanie do butelek
Artykuły higieniczne do wyprawki
Zakładanie noworodkowi pieluch jednorazowych, popularnie nazywanych pamperami (nawet jeśli są innej marki), może na początku sprawiać nie mało trudności. Zapewniamy jednak że w całym okresie dzieciństwa, w którym dziecko chodzi w pampersach, ubieranie pieluch noworodkowi jest najłatwiejsze.
Paczka pieluch, a do tego kilka podkładów higienicznych, super chłonnych. Podkłady takie rozkładamy na łóżku przed przebieraniem malucha. Z kilku powodów. Aby nie dopuścić jego wrażliwej skóry do kontaktu bakteryjną dorosłego człowieka, który w tym łóżku leżał. Podkład chroni również materac przed zabrudzeniem, np. podczas sikania. Pamiętać należy o tym że maluszki nie kontrolują swoich potrzeb fizjologicznych. Nie zapomnijmy także o paczce delikatnych chusteczek nawilżanych dla skóry dziecka.
Tekstylia potrzebne w wyprawce
- ręcznik z kapturem – 2 sztuki
- podkłady do przewijania – przydatne wszędzie tam, gdzie nie ma przewijaka
- pieluchy tetrowe – ich ilość uzależniona jest od funkcji, jaką mają pełnić. Jeśli będziemy ich używać zamiast pampersów, potrzebnych będzie ok. 50 sztuk, jeśli nie – wystarczy 10
- pieluchy flanelowe – 10 sztuk
- rożek
- kocyk gruby i cienki
- kołderka – najlepiej antyalergiczna, nie z pierza!
- prześcieradło z gumką – 2 sztuki
- komplet pościeli – 2 sztuki
Kosmetyki i pielęgnacja noworodka
Pierwsze tygodnia życia noworodka są dla niego kluczowe. Jednocześnie jest to bardzo stresujący czas dla świeżo upieczonych rodziców, którzy muszą się odnaleźć w nowych rolach i wykonywać zupełnie nowe czynności.
Mycie noworodka, pielęgnacja pupy, przebieranie. Aby delikatna i wrażliwa skóra dziecka była jak najlepiej chroniona, należy zaopatrzyć się w dedykowane dla niej środki – puder, krem, balsam. Stosuje się je po kąpieli, aby zapewnić skórze nawilżanie i ochronę. Powinny to być kosmetyki hipoalergiczne, przeznaczone dla noworodków.
Produkty do pielęgnacji noworodka
- pieluchy jednorazowe lub ekologiczne o różnych rozmiarach
- chusteczki nawilżające
- krem przeciw odparzeniom
- waciki i patyczki higieniczne
- delikatne mydełko lub płyn do kąpieli dla niemowląt
- oliwka lub mleczko pielęgnacyjne dla niemowląt
- proszek lub płyn do prania dziecięcych ubranek i tekstyliów
- sterylne gaziki
- sól fizjologiczna
- termometr – polecamy taki, który szybko mierzy temperaturę – do ucha lub czoła, albo termometr bezdotykowy
- aspirator frida lub tradycyjna gruszka – do usuwania nadmiernej wydzieliny z nosa
- izotoniczny roztwór wody morskiej – do pielęgnacji nosa
Leki i witaminy
Noworodkowi należy podawać leki i witaminy zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto jednak spakować do wyprawki coś na wszelki wypadek, np. witaminę D3 w kropelkach, a także coś na kolki oraz roztwór soli fizjologicznej do mycia oczek. Uzupełnieniem apteczki powinny być czyste waciki.
Wychodząc ze szpitala do domu, świeżo upieczona mama na pewno otrzyma komplet wskazówek jak dbać i pielęgnować swoje dziecko, a także co należy mu podawać w różnych sytuacjach. Do aplikacji syropków przydatna będzie strzykawka z nadrukowaną miarą, a do czyszczenia noska gruszka gumowa
Wyprawka dla mamy – co musi koniecznie mieć?
- bawełniany stanik dla karmiących piersią – min. 3 szt.
- wkładki laktacyjne
- maść na popękane brodawki sutkowe z lanoliną
- herbatka laktacyjna
- laktator
- balsam ujędrniający do ciała
- podpaski poporodowe
Co jeszcze warto przygotować poza wyprawkę?
ŁÓŻECZKO
Może być standardowe, ze szczebelkami. Posiada ono min. 2-3 poziomy ustawienia dna, które zmieniamy wraz z postępem ruchowym dziecka. Łóżeczko takie posiada z reguły możliwość zdemontowania dwóch lub trzech szczebelków, co w późniejszym okresie ułatwi noworodkowi samodzielne wchodzenie i wychodzenie z niego.
Łóżeczko można też kupić wraz z pojemną szufladą, pełniącą funkcję dodatkowego schowka na kocyki, pieluchy i zabawki. Drugą grupę stanowią łóżeczka turystyczne, wykonane z siatki lub tkaniny zamontowanej na specjalnym stelażu, posiadające z reguły dwa poziomy ustawienia dna. W tym modelu samodzielne wchodzenie i wychodzenie zapewnia otwierany bok łóżeczka, gdy dno jest ustawione na najniższym poziomie.
Łóżeczko takie wyposażone jest w liczne przegrody i kieszonki na podstawowe przybory i akcesoria, a także w specjalny daszek, moskitierę i nakładany przewijak. Może posiadać funkcję wibracji dla poprawy komfortu dziecka oraz wbudowaną pozytywkę.
MATERAC
Powinien być płaski i dość twardy, wykonany z lateksu (pomaga odprowadzać wilgoć i nie odkształca się), włókna kokosowego lub trawy morskiej. Ważne, by posiadał atest i był idealnie dopasowany do łóżeczka.
Na początku zapomnij o do poduszkach dla niemowląt. Przygotowaliśmy 5 kompleksowych porad: Dlaczego nie stosować poduszek do snu noworodka?
KOMODA Z PRZEWIJAKIEM
Zapewnia wygodę i komfort podczas przewijania i zabiegów pielęgnacyjnych. Przewijak powinien być pokryty ceratą, ułatwiającą utrzymanie go w czystości. Istotną zaletą tego mebla jest fakt, iż wszystko, co potrzebne, masz pod ręką.
W górnej szufladzie możesz trzymać np. przybory pielęgnacyjne, pieluszki, chusteczki nawilżające, waciki, gazy itp., a w niższych ubranka, ręczniki, pościel i zabawki. Możesz być pewna, że taki układ usprawni wszelkie czynności związane z pielęgnacją niemowlaka.
PRZEWIJAK
Jeśli nie masz miejsca na komodę, dobrym rozwiązaniem będzie przewijak montowany na łóżeczku. Spełnia tę samą funkcję, ale ogranicza nam dostęp do szafek z podręcznymi przyborami i ubrankami.
WÓZEK
Jeśli dziecko urodzi się latem, przydaje się nawet kilka dni po porodzie, więc warto go kupić jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast jeśli dziecko ma przyjść na świat zimą, można wstrzymać się z tym zakupem do czasu wyjścia ze szpitala.
Najlepiej zaopatrzyć się w wózek wielofunkcyjny „3 w 1”. Taki wózek wcale musi być duży i ciężki – jeśli stelaż będzie aluminiowy, to i wózek będzie lżejszy. Wiele zależy także od kół – pompowane są cięższe, ale komfort jazdy jest dużo wyższy, piankowe są lżejsze, ale gorzej radzą sobie na trudnym terenie.
Kolejną istotną kwestią są amortyzatory, które niwelują wszelkie wstrząsy, a podróż jest płynna i przyjemna. Wybór wózków jest ogromny, ale decyzja o kupnie należy do rodziców i uzależniona jest od indywidualnych oczekiwań.
Zwróć uwagę na to, co znajduje się w wyposażeniu wózka, a co ewentualnie będzie trzeba dokupić, m.in. folia przeciwdeszczowa, moskitiera, parasolka chroniąca przed słońcem, kosz na zakupy, podręczna torba, osłona na nóżki lub śpiworek.
Warto też sprawdzić, czy wózek posiada funkcję łatwego składania, czy ma zintegrowane hamulce i zdejmowaną tapicerkę, którą można prać w pralce (jest to olbrzymią zaletą i docenisz to na pewno, gdy twój maluszek zacznie sam jeść i pić).
FOTELIK SAMOCHODOWY
Podstawową i najważniejszą funkcją fotelika jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i wygody podczas podróży samochodem. To sprzęt, na którym nie warto oszczędzać. Jeśli posiadasz własny samochód, jest po prostu niezbędny.
Fotelik powinien być nowy, a nie używany! Te drugie mogą posiadać ukryte wady i nie spełniać swojej funkcji. Jeśli jednak zdecydujesz się odkupić fotelik, musi on pochodzić z pewnego źródła, najlepiej od znajomych, i musisz upewnić się, że nigdy nie uczestniczył w żadnej kolizji. Pamiętaj, że w dużej mierze to właśnie od fotelika zależy życie, zdrowie i bezpieczeństwo twojego dziecka!!!
Swoją pierwszą podróż dziecko odbędzie zaledwie parę dni po przyjściu na świat (w drodze ze szpitala do domu), więc fotelik samochodowy należy kupić jeszcze przed porodem. Koniecznie musi on posiadać certyfikat bezpieczeństwa, spełniać normy unijne i być dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka.
Z nocnikiem dla dziecka możesz poczekać co najmniej roczek. Babcie lubią kupować nowości dla swoich wnucząt. Niemniej jednak zapraszam w późniejszym czasie do przeczytania naszego artykułu dotyczącego: Jak i kiedy nauczyć dziecko sikać i robić do nocnika?
Planując wyprawkę, weź pod uwagę fakt, iż dziecko otrzyma od twoich bliskich i znajomych mnóstwo prezentów. Możesz więc w dyskretny sposób podpowiedzieć, czego jeszcze nie masz, a może się przydać. Wiele osób ma problem z wyborem prezentu lub po prostu chce uniknąć sytuacji, w której otrzymujesz dwie identyczne wanienki czy podgrzewacze do butelek, dlatego też na pewno ucieszą się z podpowiedzi.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.