Strona główna » Ciekawostki » Aloes na rany – zastosowanie kwiatu, liści i maści na trudno gojące się skaleczenia

Aloes na rany – zastosowanie kwiatu, liści i maści na trudno gojące się skaleczenia

aloes

Nie od dziś wiadomo i niejednokrotnie udowodniono, że aloes pomaga poprawić gojenie się ran. Soczysta roślina występująca na całym świecie, z pewnością pomoże ci w ukojeniu bólu, a jej sok przyspieszy gojenie np. drobnych oparzeń, podrażnień skóry, skaleczeń jak i głębokich i trudnych ran – głębokich, kutych. 

Aloes jest obecnie stosowany w wielu dostępnych na rynku lekach do leczenia ran i pielęgnacji skóry. Rodzaj rośliny Alo pochodzącej z afryki południowej posiada około 600 gatunków – lecz tylko nieliczne w pełni znajdują zastosowanie w pielęgnacji ran, ponieważ zawierają wiele bioaktywnych składników.

Aloes – naturalne przyspieszenie gojenia się rany

Aloes ten zawiera dwa silne substancje chemiczne. Żel z liści Aloe Vera zawiera witaminę C, witaminę E i aminokwasy, które są niezbędne do gojenia się ran. Zatem najbardziej możliwym wyjaśnieniem gojenia się ran jest to, że Aloe Vera przyspiesza ten proces poprzez bezpośrednią stymulację fibroblastów. Fibroblasty to komórki skóry odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu, odgrywające ważną rolę w tworzeniu włókien podczas naprawy ran poprzez syntezę białek i asocjacyjną aktywność enzymów. W przypadku uszkodzenia tkanki fibroblasty zostają aktywowane, powiększają się i zaczynają budować nowe włókna do ich naprawy.

  • Polisacharydy zwiększają ruch komórkowy, co prowadzi do szybszego i bardziej wydajnego odrastania tkanek skórnych.
  • Glikoproteiny są nie tylko środkiem przeciwbólowym, ale mogą pomóc kontrolować proces zapalny.

Inne związki np. glukomannan stymuluje wzrost fibroblastów i to właśnie te komórki pomagają budować nowy kolagen i tkankę. Inne substancje chemiczne zawarte w aloesie mogą również sprzyjać wydzielaniu własnych insulinopodobnych czynników wzrostu, które są głównie odpowiedzialne za odrastanie naczyń krwionośnych.

Jest stosowana jako maść do stosowania miejscowego i w opatrunkach, ale wciąż pozostaje pytanie: czy aloes jest skutecznym wyborem w celu poprawy gojenia się ran?

Proces gojenia się rany obejmuje 3 fazy: zapalenie, proliferację i tworzenie tkanki oraz przebudowę tkanki.

  • Zaleca się stosowanie Aloe vera w celu poprawy gojenia się ran jako głównego lub uzupełniającego leczenia obok innych metod.
  • Aloes może być stosowany w celu zachowania wilgoci i integralności skóry oraz zapobiegania owrzodzeniom.

Jak przygotować aloes na rany?

Aloes ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące, które ułatwiają proces gojenia. W rzeczywistości jego żel zawiera fitochemikalia, które pomagają złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

Istnieje wiele sposobów na stosowanie aloesu, zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie.

Rekomendowane żele i polecane maści z aloesem na rany

Maści z aloesem stosuje się głównie w leczeniu ran oparzeniowych pierwszego i drugiego stopnia, co skutkuje skróceniem czasu rekonwalescencji do 9 dni. Opatrunek z aloesu raz lub dwa razy dziennie okazał się skuteczniejszy niż obecne metody leczenia, w tym opatrunek z gazy wazeliny, maść z sulfadiazyną 1% srebra i krem ​​z framycetyną.

Aby zebrać żel i sok z rośliny aloesu:

  1. Wybierz grube liście z zewnętrznej części rośliny
  2. Upewnij się, że liście są zdrowe i wolne od pleśni lub uszkodzeń.
  3. Przetnij je blisko łodygi. Większość korzystnych składników odżywczych znajduje się u podstawy liści.
  4. Unikaj korzeni.
  5. Umyj i wysusz liście.
  6. Oddziel żel wewnętrzny od zewnętrznej strony liścia. Żel wewnętrzny to część aloesu, której będziesz używać.

Możesz zastosować świeży żel z aloesu bezpośrednio na skórę:

  • Odetnij liść aloesu i wyciśnij z liści sok o konsystencji żelu.
  • Nałóż żel na ranę i pozwól jej wchłonąć w głąb.
  • Na czas wnikania możesz zakryć ranę oddychając materiałem: np. bawełnianym bandażem lub elastycznym gazikiem,
  • Następnie oczyść obszar ciepłą wodą i osusz czystym ręcznikiem.

Czy stosowanie aloesu na rany jest bezpieczne?

Dla większości ludzi bezpieczne jest stosowanie aloesu miejscowo w przypadku drobnych skaleczeń i gojeniem ran oraz pielęgnacją skóry. Ogólnie jest dobrze tolerowany, chociaż możliwe są podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.

Jeżeli masz problemy skórne, dolegliwości zdrowotne lub przyjmujesz leki lub zioła, przed użyciem aloesu porozmawiaj z lekarzem, ponieważ może on reagować z innymi lekami i substancjami. Zalecamy konsultacje z lekarzem przed zastosowaniem aloesu w celu bezpieczeństwa i uniknięcia skutków ubocznych