Strona główna » Ciąża » Badania w ciąży » Badanie przepływu przez zastawkę trójdzielną – jak wygląda i kiedy je się wykonuje?

Badanie przepływu przez zastawkę trójdzielną – jak wygląda i kiedy je się wykonuje?

zastawka trójdzielnaZastawka trójdzielna umiejscowiona jest pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą serca.

Funkcją zastawki trójdzielnej jest ukierunkowanie przepływu krwi w kierunku z przedsionka do komory serca oraz uniemożliwić na wystąpienie przepływu wstecznego czyli z komory do przedsionka.

Badanie przepływu przez zastawkę trójdzielną ma na celu sprawdzenie czy nie jest zaburzona jej praca i prawidłowo funkcjonuje.

Jak przebiega badanie przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną?

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego wykonuje się za pomocą urządzeń ultrasonograficznych USG o dużej czułości i należy do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych. Wymagane jest aby aparat USG spełniał szereg parametrów, a wykonujący posiadał duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu badań.

Kiedy wykonuje się badanie przepływu krwi w obrębie przewodu żylnego

Badanie przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną wykonywane jest pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Obraz badania pozwala na określenie poziomu ryzyka wystąpienia zespołu Downa.

Co dają wyniki badania zastawki trójdzielnej?

U około 65% płodów u których stwierdzono występowanie zespołu Downa obraz przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną jest nieprawidłowy i polega na przepływie wstecznym krwi to jest z komory do przedsionka.

Wynik nieprawidłowy badania nie koniecznie musi wskazywać na występowanie zespołu Downa, gdyż badania kliniczne dowodzą że 8% płodów u których wykryto nieprawidłowy obraz przepływu przez zastawkę trójdzielną są zdrowe.

Badanie i ocena przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną pozwala na uzyskanie lekarzowi bardzo ważnych informacji – prawidłowe widmo przepływu znacznie ogranicza ryzyko możliwości wystąpienia zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości w układzie krążenia płodu, natomiast widmo w którym zauważamy nieprawidłowości wiąże się z podwyższeniem tego ryzyka i powinno być sygnałem do wykonania ewentualnych dalszych badań diagnostycznych.

Zobacz:  Łożysko przodujące w ciąży - rozpoznanie i objawy

Które kobiety poddawane są badaniu przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną?

Każda kobieta która zdecydowała się na wykonanie badań prenatalnych, podczas badania USG ma wykonywany obraz widma przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną.

Jednakże grupa kobiet u których wykryto zwiększenie przezierności karkowej (NT) u płodu, jest grupą dla której to badanie jest znacznie bardziej potrzebne, gdyż dostarcza dodatkowych informacji, które mogą potwierdzić komplikacje rozwojowe dziecka.