Strona główna » Zdrowie » Badanie stawów biodrowych u niemowlaka

Badanie stawów biodrowych u niemowlaka

Badanie stawów biodrowych jest jednym z podstawowych i obowiązkowych badań jakie pediatra neonatolog wykonuje u noworodka. Sprawdza on czy nasze dziecko nie ma dysplazji stawu biodrowego. Może to być dysplazja jednego stawu biodrowego lub obu jednocześnie.


Dysplazja stawu biodrowego polega na zaburzeniu rozwoju elementów stawu biodrowego czyli z panewką, kością udową oraz torebką stawową. Powoduje to nieprawidłową budowę stawu, panewka która otacza kość udową nie jest wystarczająco ścisła co przyczynia się do wypadania z niej kości.

Pediatra bada bioderka dziecka przy każdej wizycie lekarskiej. Jeśli zauważy coś niepokojącego, zleca wizytę u ortopedy.

Dziecko prawdopodobnie będzie miało zrobione USG stawów biodrowych, jako najdokładniejsze badanie. Zazwyczaj pediatra sprawdza ,czy fałdy pod pośladkami dziecka są symetryczne i czy uda są równej długości. Również sprawdza , czy maluch symetrycznie odwodzi na boki obie nogi. Dysplazja stawu biodrowego zdecydowanie częściej pojawia się u dziewczynek.

Zobacz:  Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Z danych wynika, że dziewczynki sześciokrotnie częściej rodzą się z wadą stawów biodrowych. Mogą mieć na to wpływ hormony giętkości czyli relaksyny, które rozluźniają przed porodem stawy miednicy u kobiety ciężarnej, hormon ten najprawdopodobniej ma wpływ na chrząstki dziewczynki, która dopiero ma się urodzić. W wyniku tego jej stawy są zbyt elastyczne. Im szybciej wada ta zostanie wykryta tym szybciej dziecko zostanie wyleczone.

Co jest przyczyną dysplazji stawu biodrowego ?

  • maluszek może mieć wrodzoną nadmierną wiotkość torebki stawowej oraz przytrzymującą ją wiązadeł
  • ograniczone miejsce w łonie matki
  • zmniejszona ilość płynu owodniowego co wpływało również na ograniczony ruch malucha
  • ułożenie miednicowe dziecka podczas porodu

Wady stawów biodrowych nie da się wykryć przed porodem , nie da się również im zapobiec. Można natomiast skutecznie ją leczyć. Jeśli dysplazja stawu biodrowego zostanie stwierdzona przez ortopedę, dziecko skierowane zostanie na rehabilitację, w tym wypadku jest ona konieczna. Dzięki temu wszystko wróci do normy.

Zobacz:  Ile śpi niemowlak ? - ile powinno spać dziecko x w miesiącu życia ?

Rehabilitacja dysplazji stawu biodrowego

Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja daje poprawę już po ok. 3 miesiącach. Rehabilitant pokaże rodzicom w jaki sposób powinni nosić dziecko, przewijać je, pokaże w jaki sposób opiekunowie powinni pracować z malcem. Zaleca się również szerokie pieluchowanie, służącemu utrzymaniu szeroko nóżek. Do tego zabiegu najlepsze będą pieluchy tetrowe. Jeśli dziecko na co dzień używa pieluch jednorazowych , tetrowe pieluchy nakładaj na ta jednorazową. Początkowo dziecko powinno być pieluchowane bez przerwy.

W przypadku dysplazji stawu biodrowego zaleca się układanie malucha jak najczęściej na brzuchu. Dzięki temu nogi ułożone są w pozycji żabki, co jest bardzo dobre dla „naprawy” stawów.
Jeśli wykryje się dysplazję u starszego niemowlaka są stosowane urządzenia do utrzymywania w zgięciu i odwiedzeniu kończyny dolnej. Kończynę umieszcza się w tzw. Metalowej szynie.
Nie można tego bagatelizować, nie leczona dysplazja powoduje zwichnięcie biodra. Jeśli już do tego dojdzie prawdopodobnie konieczna będzie operacja lub leczenie ortopedyczne polegające na założeniu opatrunku gipsowego.

Kontroluj bioderka swojego dziecka nawet jeśli jego rozwój oceniasz jako prawidłowy. Szybko postawiona diagnoza i leczenie przywrócić może pełną sprawność ruchową.