Strona główna » Ciąża » Bieganie i jogging w ciąży – czy można biegać w czasie ciąży?

Bieganie i jogging w ciąży – czy można biegać w czasie ciąży?

Widok biegającej kobiety w ciąży może wywoływać różne reakcje – od zachwytu po skrajne oburzenie. Osoby, dla których bieganie jest pasją i stylem życia nie wyobrażają sobie, aby w ciąży rezygnować z ulubionej aktywności. Z kolei ci, którzy preferują inne sporty, albo w ogóle nie przejawiają chęci, by się ruszać, mają wątpliwości czy bieganie z brzuszkiem to faktycznie dobry pomysł. 


Kobiety, które cały czas są aktywne fizycznie i przed ciążą stale trenowały jogging nie muszą wcale rezygnować z pokonywania kilometrów. Ale tego typu aktywność dotyczy wyłącznie ich. Osoby, które dotychczas raczej niechętnie biegały, nie powinny się za to zabierać w momencie, gdy na teście ciążowym pojawił się pozytywny wynik.

Równocześnie nie oznacza to, że w ogóle nie powinny podejmować żadnej aktywności. Sport w ciąży ma bowiem ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy i dziecka (szczególnie zaleca się tutaj spacery, nordic walking, aqua aerobik oraz pływanie).

Bieganie a ciąża

– Ze bieganiem w czasie ciąży wiąże się jedna zasada – jeżeli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, to w czasie ciąży (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań medycznych), również możesz być. Znamy przypadki kobiet, które przed ciążą uprawiały jogging i w czasie ciąży również kontynuowały ten sport.

Kontynuując tę aktywność, ważne, aby skonsultować to z osobą prowadzącą ciążę i być stale pod jej kontrolą. – Jeśli aktywność fizyczna w czasie ciąży jest duża, warto podczas każdej wizyty u ginekologa wykonywać USG, aby sprawdzać, czy nie dochodzi do skrócenia szyjki macicy lub rozwarcia.

Zobacz: Przyczyny wystąpienia przedwczesnego porodu

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, ciąża rozwija się prawidłowo, a lekarz czy położna nie widzą przeszkód w takiej aktywności fizycznej – można kontynuować trening.

Zobacz:  Farbowanie włosów a karmienie piersią - czy można to robić?

Bieganie sposobem na ciążowe dolegliwości

Bieganie w czasie ciąży ma duży wpływ na samopoczucie przyszłej mamy, pomaga w łagodzeniu naturalnych dla tego okresu dolegliwości i skutecznie przygotowuje do porodu, który wymaga od organizmu dużego wysiłku. Biegające mamy rzadziej chorują na cukrzycę ciężarnych, mniej skarżą się na kłopoty ze snem, z bólami kręgosłupa czy obrzękami rąk i nóg.

W świecie sportu jedną z osób, której bieganie w czasie ciąży wzbudziło duże zainteresowanie, była Paula Radcliffe. Brytyjska lekkoatletka do piątego miesiąca ciąży biegała dwa razy dziennie: rano 1 h 15, a wieczorem – 30-40 minut.

Paula opowiadała m.in. o tym, że biegając prowadziła w głowie rozmowy ze swoim małym pasażerem. „Opowiadałam maleńkiej o miejscach, w których biegałam.

Kiedy kopała, mówiłam: Przestań, proszę! Jeszcze tylko dwie mile. Skup się na widokach” – wspomina. Po pięciu miesiącach ciąży rozpoczęła bieganie w basenie i jazdę na rowerze stacjonarnym.

Dodatkowo, przebywanie na świeżym powietrzu pozwala na lepsze dotlenienie organizmu mamy oraz dziecka. Kobiety, które biegają, częściej mają też fizjologiczne porody, bez ingerencji w postaci znieczulenia.

Po porodzie ciało, które jest przyzwyczajone do aktywności, również pozostaje w lepszej kondycji. Badania wykazują, że aktywność fizyczna w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka pomaga zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.

Ciąża to jednak nie jest czas na przygotowywanie się do maratonu. Warto w tym czasie, po konsultacji z osobą prowadzącą ciążę, nieco zmodyfikować swój trening, zmniejszyć jego intensywność i dostosować jogging do potrzeb organizmu. Warto wiedzieć też, kiedy przestać.

W drugim trymestrze i trzecim, gdy ciało wyraźnie się zmienia, lepiej przejść do truchtu lub wybrać inną aktywność.

Jak bieganie w ciąży wpływa na dziecko?

Jedną z obaw związanych z bieganiem w ciąży jest to, czy dziecko w trakcie biegu podskakuje w brzuchu. Dziecko, choć na pewno czuje regularne drgania w trakcie ruchu, nie jest w stanie „poobijać się” czy odczuwać wstrząsów.

Zobacz:  Wada wzroku, krótkowzroczność a ciąża i poród naturalny ?

Chroni je przed tym duża ilość wód płodowych, które pełnią też funkcję amortyzującą. W trakcie biegu, wraz z rosnącym tętnem matki, rośnie też tętno dziecka, a przepływ krwi w obrębie łożyska czy macicy jest mniejszy. Proces ten nie wpływa negatywnie na dziecko.

Przeczytaj także: Łożysko przodujące w ciąży – rozpoznanie i objawy

Statystycznie dzieci biegających mam rodzą się mniejsze, mają mniej tkanki tłuszczowej. Dlatego też m.in. u przyszłych mam częściej wykonuje się badanie USG w ciąży, aby kontrolować czy dziecko prawidłowo rośnie. Nie oznacza to jednak, że bieganie prowadzi do hipotrofii płodu.

Zgodnie z badaniami prowadzonymi na dzieciach w piątym roku życia, dzieci matek, które w czasie ciąży kontynuowały treningi, są mniej narażone na problemy z nadwagą.

O czym warto pamiętać uprawiając jogging w ciąży?

Osoby, które biegały przed ciążą, wiedzą na pewno, jak duże znaczenie dla tego sportu ma odpowiednie obuwie. W czasie ciąży, oprócz butów warto zadbać też o odpowiednią bieliznę utrzymującą biust, który z miesiąca na miesiąc także będzie ulegał zmianom.

Istotne jest również zachowanie odpowiedniej diety i picie dużej ilości wody. W przypadku pojawienia się w czasie treningu bólu, zawrotów głowy, krwawienia lub innych niepokojących objawów, lepiej go przerwać i skonsultować to z osobą prowadzącą ciążę.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w trakcie joggingu w ciąży warto też biegać w towarzystwie drugiej osoby.