Chodzenie po schodach w ciąży – czy jest bezpieczne?
Ważne jest, aby kobieta w ciąży zachowała szczególną ostrożność podczas ciąży, aby jej dziecko było bezpieczne, a jedną z bardziej oczywistych wątpliwości jakie mogą mieć kobiety, jest to czy wchodzenie po schodach jest bezpieczne? – Przekonaj się.
Chodzenie po schodach w ciąży – czy jest bezpieczne dla ciężarnej?
Wchodzenie po schodach w ciąży jest bezpieczne i nie szkodzi matce ani dziecku, dopóki ciąża przebiega gładko i nie ma żadnych komplikacji, możesz chodzić po schodach przez prawie cały okres ciąży.
Jeżeli masz normalnie położone łożysko o odpowiedniej długości szyjki macicy, możesz wchodzić po schodach. Wspinaj się powoli i równomiernie, zatrzymując się, aby złapać oddech, przytrzymaj poręcz, jeśli czujesz się niepewnie. Możesz wspinać się z łatwością do siódmego miesiąca ciąży. Później, gdy środek ciężkości przesunie się z powodu rosnącego brzucha, trzeba być bardziej ostrożnym
Niektóre zalety wchodzenia po schodach w czasie ciąży to:
- Wchodzenie po schodach w ciąży – jako aktywność obniża ryzyko stanu przedrzucawkowego
Według niektórych opublikowanych badań kobiety, które pozostają aktywne w czasie ciąży i wchodzą po schodach, mają mniejsze ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
- Chodząc po schodach w ciąży zmniejszasz szanse na cukrzycę ciążową
Mówi się, że wchodzenie po schodach w pierwszym trymestrze ciąży może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Jest to stan, w którym poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, a organizm nie jest w stanie przetworzyć rosnącej jego ilości.
- Wchodzenie po schodach zmniejsza bóle pleców i występowanie zaparć w ciąży?
Aktywność fizyczna, taka jak bieganie, chodzenie lub wchodzenie po schodach w czasie ciąży, może zmniejszyć występowanie bólów pleców i zaparć. Pomagają również w zmniejszeniu obrzęków i wzdęć.
Czy wchodzenie po schodach pomaga w normalnym porodzie?
Regularne wchodzenie po schodach podczas ciąży może przynieść wiele korzyści kobietom, ponieważ utrzymuje je w ruchu i poprawia krążenie krwi. Sprawna fizycznie kobieta, która codziennie ćwiczy (oprócz wchodzenia po schodach) przez całą ciążę, jest lepiej przygotowana do radzenia sobie ze stresem i wysiłkiem fizycznym spowodowanym porodem.
Chodzenie po schodach na przyspieszenie porodu?
Wchodzenie po schodach otwiera miednicę, pozwalając dziecku zejść i dalej się angażować, naciskając szyjkę macicy, aby ułatwić jej rozszerzenie. Nierówny ruch w przód i w tył, który powoduje wchodzenie po schodach, również pomaga dziecku się przesuwać i obracać. Jeśli to możliwe i bezpieczne, wspinaj się po dwa stopnie naraz.
Nawet jeśli to nie działa, możesz zastanowić się nad koktajlem położnych. Ćwiczenia są przydatne w łagodzeniu stresu i wzmacnianiu mięśni. Tylko nie przesadzaj — będziesz potrzebować dużo energii, gdy poród naprawdę się zacznie.
Kiedy unikać wchodzenia po schodach we wczesnej ciąży?
We wczesnej ciąży istnieją pewne okoliczności, w których należy unikać wchodzenia po schodach:
- Jeśli kiedykolwiek wcześniej poroniłaś,
- Jeśli występują obfite krwawienia lub skurcze,
- Jeśli cierpisz na zawroty głowy,
- Jeśli masz dolne łożysko przodujące,
- Jeśli masz wysokie lub niskie ciśnienie krwi,
Dlaczego wchodzenie po schodach w późniejszej fazie ciąży jest niebezpieczne?
Wchodzenie po schodach w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może być niebezpieczne.
Oto kilka powodów, dla których powinnaś być ostrożna:
- Potknięcie się: jeśli potkniesz się lub poślizgniesz podczas wchodzenia po schodach, może to spowodować poważne obrażenia u Ciebie i Twojego dziecka.
- Nacisk na plecy: W miarę jak twój brzuch rośnie, prawdopodobnie zaczniesz odczuwać nacisk rosnącej wagi. Może to wywołać zawroty głowy i pociągnąć w dół, gdy schodzisz po schodach.
- Opuchnięte stopy: Jeśli masz spuchnięte stopy w czasie ciąży, wchodzenie po schodach może dodatkowo uciskać stopy i zwiększać obrzęk.
- Zadyszka: Wchodzenie po schodach może sprawić, że poczujesz zadyszkę. Może to mieć wpływ na płód, ponieważ dopływ tlenu jest zmniejszony, gdy brakuje Ci tchu.
- Utrata równowagi: W miarę powiększania się brzucha środek ciężkości ciała przesuwa się, co utrudnia utrzymanie równowagi.
Należy unikać wchodzenia po schodach, jeśli lekarz zalecił, aby nie wysilać się fizycznie.
W ostatnim trymestrze najlepiej unikać schodów, ponieważ ryzyko ewentualnego upadku jest znacznie większe. Trudno jest zobaczyć stopy pod brzuchem. Może to spowodować błędną ocenę lokalizacji schodów, co może prowadzić do upadków.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.