Strona główna » Antykoncepcja » Czy każdy lekarz może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Czy każdy lekarz może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Kończące się właśnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych – gdy w naszej apteczce brak kolejnego – może przyprawić o zawrót głowy. Sytuacja staje się podwójnie stresująca, kiedy w kalendarzu nie widać umówionej wizyty ginekologicznej! Czy to oznacza, że będziemy musiały przerwać stosowanie antykoncepcji? Kto, oprócz ginekologa, może wypisać receptę na pigułki?


Kiedy mamy problem ze wzrokiem – udajemy się do okulisty. O poradę związaną z trawieniem – poprosimy gastrologa, leczeniem grypy zajmie się internista, a gdy kończy nam się opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, możemy poprosić o przepisanie pigułek…każdego lekarza, który ma uprawnienia do wystawienia recept! Musimy natomiast liczyć się z tym, że lekarz o innej specjalizacji może odmówić nam wypisania recepty – i to nie ze względu na brak chęci, a np. z powodu niewystarczającej wiedzy w tej konkretnej dziedzinie. Są jeszcze pewne warunki, które musimy spełnić, jeśli udajemy się do innego lekarza, niż ginekolog.

Gabinet nr 1 – Ginekolog

Faktycznie, większość lekarzy – różnych specjalizacji – będzie mogła wystawić nam receptę na kolejne opakowanie tabletek – kolejne, ponieważ pierwsze może przepisać tylko ginekolog, który indywidualnie dobierze rodzaj doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz odpowiednią dawkę. Lekarz tej specjalizacji najlepiej zna budowę narządów rodnych kobiety, doskonale wie, jak funkcjonuje układ hormonalny pań, potrafi oszacować ewentualne ryzyko, wynikające ze stosowania hormonów, a także zna choroby, z którymi często borykają się kobiety. Tylko ginekolog jest w stanie ocenić – na podstawie wywiadu medycznego, podstawowych badań oraz wysłuchania potrzeb i oczekiwań pacjentki – które pigułki będą dla niej odpowiednie. Gdyby pierwsze opakowanie miał wypisać lekarz innej specjalności, to wyglądałoby to mniej więcej tak, jakbyśmy poszły do chirurga, żeby pomógł nam z cerą – w końcu nie bez przyczyny każdy lekarz nazywany jest specjalistą w swojej dziedzinie.

„Zostawiona recepta”

Metoda na „zostawioną receptę” znana jest kobietom, które w sposób ciągły stosują tabletki antykoncepcyjne. Faktycznie, obecnie możemy zadzwonić do naszej przychodni, w której przyjmuje lekarz, do którego chodzimy na wizyty, poinformować, że kończą nam się pigułki i poprosić o przepisanie kolejnego opakowania. Wiele placówek wprowadza ułatwienie dla pacjentek i daje możliwość zgłoszenia takiej potrzeby „online”, co znacznie przyspiesza procedurę. Jest jednak pewne „ale”. Taki sposób przepisania leku możliwy jest tylko u pacjentek, które są pod stałą opieką ginekologa i odbywają regularne wizyty kontrolne. W przypadku takiej pacjentki lekarz może wypisać receptę na 3-4 kolejne opakowania tabletek, po których konieczna będzie kolejna wizyta profilaktyczna.

Czy internista i lekarz rodzinny może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie naszego ginekologa o zaświadczenie, dotyczące przyjmowanej przez nas antykoncepcji, z którym możemy zgłosić się – w razie potrzeby – do internisty lub lekarza rodzinnego. Warto mieć też przy sobie aktualne wyniki badań, jak np. usg piersi i cytologię, ponieważ może się zdarzyć, że lekarz będzie chciał na nie spojrzeć, zanim przepisze lek. Trzeba przy tym pamiętać, że pomoc lekarza innej specjalności ma charakter doraźny, więc według prawa może wypisać nam tabletki, natomiast nie przejmie obowiązków i zakresu działań ginekologa.

Podsumowując – po pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych zawsze wybieramy się do ginekologa, a później nie zapominamy o umawianiu się na regularne wizyty kontrolne. Jeśli zdarzy nam się sytuacja „awaryjna” – kończą nam się pigułki lub właśnie zgubiłyśmy blister, to możemy poprosić o przepisanie tabletek lekarza innej specjalności. Żeby uniknąć tak stresujących dla nas momentów, pamiętajmy o umówieniu wizyty ginekologicznej – z wyprzedzeniem. Zaoszczędzimy dzięki temu czas, wiele niepotrzebnych nerwów i przede wszystkim – zachowamy ciągłość w przyjmowaniu tabletek a tym samym – ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną.