Czy mrożonki są zdrowe? – zalety mrożonej żywności i owoców
Nastała jesień, po niej nadejdzie zima. I choć okres zbiorów gwarantujących świeże owoce i warzywa trwa, niedługo dobiegnie końca. Nie warto jednak rezygnować ze spożywania tych produktów, bowiem w ich składzie znajdują się cenne składniki, które przyczyniają się do wzmocnienia odporności i poprawy naszego zdrowia.
W okresie posezonowym warto delektować się smakiem mrożonek, które, podobnie jak świeże produkty, zawierają w sobie wiele wartościowych składników. Oczywiście, nic nie zastąpi tych świeżych, jednak nie mając do nich dostępu, warto skorzystać z możliwości sięgnięcia po wersje mrożone. W sezonie zimowym znacznie wartościowsze i smaczniejsze w większości przypadków są bowiem mrożonki, aniżeli świeże owoce dostępne na sklepowych półkach.
Mrożonki to niedrogi sposób na dostarczenie codziennej dawki owoców i warzyw. W rzeczywistości rodziny, które włączają mrożonki do swojej codziennej rutyny, mogą mieć lepszą dietę. Przy tak wielu możliwościach wyboru w alejce z mrożonkami, istnieje wiele okazji, aby znaleźć coś, co lubisz.
Korzyści z mrożonych owoców i warzyw
Owoce i warzywa są zbierane w szczytowej dojrzałości i często zamrażane w ciągu kilku godzin, zachowując składniki odżywcze i smak. Ogólnie rzecz biorąc, mrożonki zachowują swoje witaminy i minerały, a zawartość węglowodanów, białka i tłuszczu nie ulega zmianie. W niektórych przypadkach mrożona żywność zawiera więcej witamin i minerałów niż świeża, ponieważ świeża żywność z czasem traci witaminy i minerały, podczas gdy zamrażanie zachowuje składniki odżywcze.
Mrożona żywność może być wygodnym i niedrogim sposobem na włączenie zdrowej żywności z każdej grupy żywności, w tym produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, białka i nabiału. Poza wygodą, która pozwala zaoszczędzić czas, mrożonki mogą być korzystne dla osób o ograniczonej przestrzeni kuchennej lub przyborów kuchennych. Mrożonki mogą nie tylko być bardziej przystępne cenowo, ale także mogą pomóc w ograniczeniu marnowania żywności.
Czy mrożonki są zdrowe?
Zamrażanie nie sprawia, że żywność jest zdrowa lub niezdrowa — tak naprawdę zależy to od wartości odżywczej mrożonej żywności. Mrożone owoce i warzywa mogą być tak samo bogate w składniki odżywcze jak ich świeże odpowiedniki, ale mrożonki, takie jak pizza, przekąski i przystawki, mogą być mniej odżywcze w porównaniu z mrożonymi owocami i warzywami.
Pamiętać należy, że kiedy kupujemy mrożonki i chcemy skorzystać z nich nie bezpośrednio po przyjściu do domu, czas, kiedy nie będą w zamrażarce nie powinien być dłuższy, aniżeli jedna godzina. Jeśli dojdzie do rozmrożenia produktu, ponowne jego zamrożenie nie jest zalecane.
Warto zatem zaopatrzyć się w torbę termoizolacyjną, która utrzyma niską temperaturę i pozwoli na ponowne umieszczenie mrożonki w zamrażalniku, tym razem już w naszym mieszkaniu.
Przetrzymując mrożonki należy przestrzegać temperatury, w jakiej była ona przechowywana w sklepie i jaką producent podaje na opakowaniu. Zalecane jest zatem przetrzymywanie mrożonek w temperaturze -18 stopni C lub niższej, dzięki czemu zahamowany zostaje rozwój drobnoustrojów, zmniejsza się także ryzyko zajścia zmian niekorzystnie wpływających na stan zamrożonych produktów.
Przechowując produkty w zamrażalce warto włożyć je do plastikowych pojemników i ułożyć możliwie najbliżej siebie. Funkcjonowanie urządzenia w takich warunkach jest najbardziej wydajne.
Zalety mrożonej żywności
Mrożonki są świetną propozycją na każdą porę roku. Dają możliwość przygotowania wartościowego dania w stosunkowo krótkim czasie. Posiadają wiele składników odżywczych, dlatego nie należy z nich rezygnować, kiedy świeże produkty nie są już dostępne.
Jeśli produkt jest zamrożony, przechowywany i rozmrażany właściwie, jego wartość odżywcza jest zbliżona do świeżych produktów.
Czy mrożonki zachowują swoją wartość odżywczą?
Zamrażanie nie wpływa na liczbę kalorii, zawartość błonnika ani zawartość minerałów w żywności. Proces zamrażania może mieć znaczenie w przypadku kilku witamin (takich jak kwas foliowy i witamina C), ale większość wartości odżywczych żywności zostanie zachowana po zamrożeniu. Zamrażanie nie zmieni również ilości tłuszczu, białka, węglowodanów ani cukru w danym pożywieniu.
Zawartość płynu może się jednak zmienić, co często jest widoczne po rozmrożeniu jedzenia (możesz zobaczyć kałużę płynu, gdy woda odpływa).
Kolejną zaletą mrożonek jest ich ogólny dostęp. Znajdziemy je w każdym hipermarkecie oraz dobrze zaopatrzonym sklepie spożywczym.
Wybierając mrożonkę warto przyjrzeć się jej strukturze. Poszczególne fragmenty zamrożonych owoców czy warzyw powinny być twarde, aczkolwiek nie powinny stanowić zbitej bryły, za wyjątkiem szpinaku. Przed zamrożeniem produkty są blanszowane, dlatego nie powinny stanowić zbitej całości lecz dać się odczuć jako pojedyncze bądź niewielkie grupki zamrożonych kawałków.
Wybierając taką mrożonkę możemy mieć pewność, że nie uległa ona wcześniejszemu rozmrożeniu.
Jak prawidłowo rozmrażać mrożonki?
Mrożonkę należy wyciągnąć z zamrażalnika tuż przed jej konsumpcją, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zgromadzenia drobnoustrojów.
Wskazane jest rozmrażać ją w lodówce na najniższej półce, dzięki czemu zmniejszymy utratę witaminy C oraz zahamujemy rozwój grzybów i pleśni.
Celem uzyskania jak największej ilości cennych składników zaleca się krótkie gotowanie warzyw. Polecanym sposobem jest przygotowanie ich na parze, dzięki której produkty tracą najmniej wartości odżywczych.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.