Dieta purynowa w dnie moczanowej
Dna moczanowa jest chorobą, która atakuje stawy. Głównie chorują na nią mężczyźni w wieku 30 do 50 r.ż, natomiast u kobiet występuje rzadziej (po menopauzie lub po sześćdziesiątce). Pierwszy atak choroby ujawnia się silnym bólem, miedzy 30-40 rokiem urodzenia, natomiast kolejny nawrót choroby może nastąpić po 50 rok życia. Wówczas może dojść do powikłań w innych narządach wewnętrznych np. nerek czy układu krążenia.
Według różnych obserwacji klinicznych wiadomo, że dna moczanowa sprzyja rozwojowi takich chorób jak : nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby nerek oraz zespół insulinooporny.
Przyczyną choroby może być słabe wydalanie kwasu moczowego lub jego nadmierne wytwarzanie, znaczenie może odgrywać tutaj również podłoże genetyczne.
Dlatego po stwierdzeniu tej choroby należy brać środki farmakologiczne, ale też ważny jest sposób żywienia.
Co jeść a czego unikać?
Wiadomo, że każdy człowiek z daną chorobą różnie przyswaja i inaczej reaguję na dany produkt spożywczy. Niektórzy będą dobrze tolerować np. kawę, a inni już będą jej unikać gdyż dostaną ataku bólu. Trzeba tak zmieniać nawyki i wybierać jedzenie według swojej potrzeby uwzględniając i obserwując swój organizm. Najważniejsze w tej diecie jest ograniczenie produktów, które zawierają znaczną ilość puryn.
Nie spożywaj tych produktów – zawierają zbyt dużą ilość puryn:
wyciągi z kości i mięsa, podroby, dziczyznę, baraninę, sardynki, śledzie, szproty, czekoladę, kawę naturalną, herbatę, kakao, soczewicę, groch, fasola, grzyby, szpinak.
Produkty, które możesz spożywać sporadycznie:
wędlin, konserwy, ostrych przypraw, tłuszczu zwierzęcego (oprócz masła i śmietany), rabarbaru oraz alkoholu
Produkty o niskiej zawartości puryn, które możesz bezpiecznie spożywać:
mleko, sery, jaja, owoce, warzywa ( oprócz nasion roślin strączkowych i szpinaku), ryż, miód, dżemy, marmolady, cukier, produkty zbożowe, mięsa w ograniczonej ilości do ok. 50 g/ dobę gotowane w dużej ilości wody, kawa zbożowa, woda gotowana z sokiem owocowym, herbata owocowa, ziołowa, wody mineralne alkaliczne, chude jogurty, kefiry, koktajle owocowe. Warzywa i owoce mogą być surowe, gotowane lub jako koktajle.
Sposób przygotowywania potraw
W diecie tej potrawy powinny być lekkostrawnie, z obróbki termicznej należy wyeliminować smażenie.
Jeśli będziesz miał ochotę na gulasz ( pamiętaj doz. ilość mięsa to 50 g na dobę ) przygotuj danie bez obsmażania na tłuszczu. Mięso gotuj w dużej ilości wody.
Zupy i sosy na wywarach mięsnych, kostnych, grzybowych musisz wyeliminować z diety, ponieważ zawierają puryny. Zastąp je wywarami warzywnymi, mogą być podprawione zawiesiną z mąki i mleka .W lecie natomiast możesz wprowadzić do swojej kuchni zupy owocowe, które urozmaicą posiłki, są one lekkie, smaczne i wartościowe.
Jeżeli z jakiegoś powodu musisz przygotować zupę na wywarze mięsnym wypróbuj prosty sposób, który pozwoli Ci wyeliminować większą część związków purynowych. Po pierwszym zagotowaniu się wody z mięsem wylej pierwszy wywar, umyj ponownie pod zimną wodą mięso i garnek i następnie ponownie zagotuj na potrawę.
Pamiętaj :
Aby w nocy nie nastąpiło gromadzenie się związków purynowych, ostatni posiłek spożyj na 4 godziny przed snem.
W przypadku gdy ,dojdzie do zaostrzenia choroby w tym nocnych bóli, zastosuj dietę bez mięsną lub płynną albo kleikowo- owocową. W ten sposób twój organizm szybciej wydali nagromadzony kwas.
Przykładowy jadłospis :
1 ŚNIADANIE :
Kawa zbożowa z mlekiem ( 1,5 % tł.), kanapka z ciemnego pieczywa z masłem, pasta z sera białego z jogurtem, pomidor.
2 ŚNIADANIE
Płatki kukurydziane z jogurtem, drożdżówka , sok owocowy
OBIAD
zupa jarzynowa z ryżem ( na wywarze warzywnym), ziemniaki z koperkiem, gulasz, brokuły, kalafior i marchewka gotowana, kompot porzeczkowy
PODWIECZOREK
Bułka pszenna z masłem, jajkiem gotowanym z sałatą zieloną, ogórkiem i pomidorem
herbata owocowa
KOLACJA
Kluski śląskie, surówka z kapusty pekińskiej z pomidorem, Kefir.
Jeśli zastosujesz się do zasad diety purynowej znacznie poprawi się komfort Twojego życia.
Nadmiar kwasu moczowego w organizmie powoduje, że nasze ciało zaczyna się bronić, ponieważ jest on odbierany jako trucizna. ,,walcząc’’ z tym dochodzi do spowolnienia przemiany materii, stajemy się osłabieni a witaminy i związki mineralne zaczynają mieć mniejszą wartość dla naszego organizmu. Zostaje zaburzona gospodarka cukrowa i tłuszczowa co prowadzi do otyłości i cukrzycy. Trzeba też pamiętać że kwas moczowy negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, mózg, podnosi ciśnienie krwi, może powodować bóle głowy, migreny, neurastenia, bezsenność a nawet epilepsje.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.