Strona główna » Kalendarz i etapy rozwoju dziecka (niemowlaka) » Drugi miesiąc życia niemowlaka – rozwój i umiejętności dziecka

Drugi miesiąc życia niemowlaka – rozwój i umiejętności dziecka

sen noworodka

noworodek w kocyku

Drugi miesiąc życia niemowlaka to okres szybkiego wzrostu, w którym nasze maleństwo staje się coraz silniejsze, bardziej świadome i przewidywalne. Po miesięcznej obserwacji i opieki nad naszym dzieckiem czujemy się pewniej w nowej roli, a czynności związane z pielęgnacją i opieką stają się płynniejsze i sprawniejsze. Niemowlak nadal potrzebuje naszej czułości i bliskości, niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju.


Niemowlę wodzi oczkami za rodzicami i zabawkami, ale nie potrafi jeszcze odróżnić osób żywych od przedmiotów. Najbardziej fascynującym obiektem obserwacji jest dla niego twarz mamy, ale zaczyna się już interesować także otaczającym go światem, np. zawieszoną nad łóżeczkiem kolorową karuzelą.

Zobacz: ile powinien spać noworodek w drugim miesiącu życia?

Umiejętności 2 miesięcznego dziecka

Dziecko potrafi przez chwilę utrzymać grzechotkę, którą rodzice włożyli mu do rączki. Im ciekawsze dźwięki wydaje zabawka przy potrząsaniu, tym większe wzbudza zainteresowanie. Piąstki niemowlaka nie są już zaciśnięte, a koordynacja ruchowa, choć nadal dość słaba, pozwala niemowlakowi na coraz lepszą kontrolę własnego ciała.

Dwumiesięczne dziecko uwielbia, gdy do niego mówimy, a w odpowiedzi stara się nas naśladować. Bawi się własnym głosem, wydając z siebie pojedyncze gardłowe dźwięki tzw. głużenie. Przysłuchuje się melodiom, rozróżnia głosy i niektóre dźwięki.

Wielką nagrodą dla rodziców po dość absorbującym 1 miesiącu życia noworodka jest świadomy uśmiech dziecka. Tak!!! Nasze dziecko w pełni nad tym panuje i raczy nas swoim uśmiechem, gdy jest zadowolone i radosne.

Niemowlak zaczyna się uśmiechać i w ten sposób pokazuje zadowolenie. Jeśli się do niego uśmiechniemy, również będzie potrafić powtórzyć ten grymas. Uczy się rozpoznawać matkę, jej głos, zapach. Jeśli mamy nie ma w pobliżu, można mu ją „zastąpić” poprzez położenia kocyka lub maskotki. Ciągle potrzebuje bliskości i czułości. Bez miłości rodziców będzie bardzo nieszczęśliwe, potrzebuje jej równie silnie jak jedzenia czy spania!

 

Zobacz:  5 miesiąc życia niemowlaka - waga, miara, wzrost

Około 6 tygodnia życia dziecka następuje intensywny skok, zwany „kryzysem szóstego tygodnia”, w którym u niemowlaka zwiększa się zapotrzebowanie na pokarm. Dzieci karmione piersią domagają się karmienia praktycznie non stop przez jeden lub dwa dni. Laktacja w naturalny sposób się zwiększa, dzięki czemu maleństwo otrzymuje tyle pokarmu, ile potrzebuje, a przerwy między karmieniami wracają do normy. Ten czas najlepiej poświęcić w 100% dziecku, tłumacząc sobie, iż jest to stan przejściowy i szybko minie.




Drugi miesiąc to niestety okres, w którym noworodkowi zaczynają męczyć kolki.

OBJAWY kolki w drugim miesiącu życia niemowlaka:

  • niemowlak zaczyna przeraźliwie krzyczeć późnym popołudniem lub wieczorem
  • niemowlę podkurcza nóżki, pręży się i nerwowo wymachuje rączkami
  • brzuszek dziecka jest napięty i twardy

PRZYCZYNY kolki u dziecka:

  • zła dieta karmiącej mamy
  • alergia np. na białko mleka krowiego lub laktozę
  • nagromadzone w jelitach powietrze połknięte podczas jedzenia
  • nadmiar bodźców i emocji skumulowanych w ciągu dnia

Atak kolki u dziecka przychodzi nagle, trwa kilka godzin i powraca regularnie co wieczór. Kolki częściej dotykają chłopców niż dziewczynki i zanikają najczęściej około 3 miesiąca życia, najpóźniej ok. 6 miesiąca życia.

Co potrafi 2 miesięczne dziecko?

  • utrzymać sztywno główkę, gdy jest trzymany w pozycji pionowej
  • wodzić wzrokiem za zabawką
  • świadomie się uśmiechać
  • głużyć
  • w pozycji na brzuszku unieść do góry główkę

Dziecko uczy się kontrolować własne mięśnie. Staje się coraz silniejsze. Leżąc na brzuszku, może utrzymać głowę w górze przez kilka sekund. Jeśli spróbujemy przytrzymać malucha w pozycji siedzącej, również przez chwilę utrzyma główkę samodzielnie. Potrafi z pozycji bocznej samodzielnie przewrócić się na plecy. Jednak koordynacja ruchowa jest wciąż bardzo słaba. Rozpoznaje różne dźwięki, umie na przykład odróżnić grzechotkę od głosu ludzkiego, przysłuchuje się melodiom.

Zauważyłaś, że oczko twojego dziecka ucieka w drugim miesiącu życia? 
– zobacz : Przyczyny zezującego oczka u dziecka

 

Zobacz:  Rozwój umiejętności niemowlaka i 6 miesiąc życia dziecka - waga, wzrost

Dlatego też warto puszczać dziecku łagodną muzykę i jak najwięcej rozmawiać z nim podczas wykonywania wszelkich czynności pielęgnacyjnych. Również wzrok malucha rozwija się błyskawicznie. Zaczyna wodzić oczami za matką lub zabawkami, nie umie jednak odróżnić przedmiotów od żywych osób. Widzi coraz więcej, ale wciąż nie potrafi skupić uwagi na jednej rzeczy, a świat odbiera w czerni i bieli. Jest nadal mało sprawne, ale widać wyraźną różnicę między pierwszymi dniami, kiedy noworodek nie potrafił w żaden sposób kontrolować swoich ruchów.

Obowiązkowe szczepienia

2 miesiąc (7-8 tydzień): szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B (druga dawka) podawana domięśniowo, oraz szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (pełnokomórkowa) – pierwsza dawka, podawana podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP. Są to szczepienia obowiązkowe w Programie Szczepień Ochronnych, bezpłatne.

Dodatkowo zalecana: szczepionka przeciwko pneumokokom, podawana domięśniowo, zalecana w Programie Szczepień Ochronnych, płatna oraz szczepionka przeciwko rotawirusom, podawana doustnie, w schemacie 2 lub 3-dawkowym, w zależności od wybranego produktu, zalecana w Programie Szczepień Ochronnych, płatna.

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO NIEMOWLAKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.


Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:

2

 


Podobne artykuły:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • drugi miesiąc życia dziecka
  • drugi miesiąc życia
  • drugi miesiąc życia niemowlaka
  • kryzys 6 tygodnia niemowlaka
  • 2 miesiąc życia niemowlaka
  • 2 miesiąc życia dziecka