Jak mierzyć temperaturę w pochwie? – obserwacja śluzu szyjkowego
Obserwacja charakteru śluzu szyjkowego i pomiar tzw. podstawowej ciepłoty ciała należą do metod pomagających wyznaczyć dzień owulacji. Może to być pomocne dla kobiet starających się o dziecko. Metody te są też podstawą zapobiegania ciąży wśród par, które zdecydowały się na naturalne planowanie rodziny (NPR). Jeśli i Ty chcesz spróbować tego sposobu, dowiedz się jak mierzyć temperaturę w pochwie i interpretować wyniki pomiarów. Choć z początku procedura wygląda na skomplikowaną, łatwo się jej nauczyć.
Mierzenie temperatury ciała – jak zacząć?
Wahania temperatury w trakcie Twojego cyklu są bardzo niewielkie, dlatego potrzebny Ci będzie precyzyjny termometr. Idealny do tego celu jest specjalny termometr owulacyjny, który możesz nabyć w aptece. Wykrywa on typowy skok temperatury ciała, zachodzący przed owulacją, czyli najpierw obniżenie o ok. 0,2 stopnia Celsjusza a w następnym dniu podwyższenie o 0,5 – 0,8 stopnia w stosunku do średniej z codziennych pomiarów w pierwszej fazy cyklu miesiączkowego. Jeśli wykorzystasz do tego celu galowo-indowy termometr elektroniczny, wskaże on temperaturę z dokładnością do 0,05ºC. Możesz nim mierzyć nie tylko temperaturę w pochwie, ale też innym miejscu ciała wyścielonym śluzówką, jak jama ustna lub odbyt.
Oprócz termometru potrzebny Ci będzie „wykres płodności”. Jest to specjalna karta cyklu w formie tabelki, w której każdego dnia będziesz zaznaczać wynik pomiaru. Możesz ją wydrukować z Internetu. Ponadto, warto na niej zaznaczyć wszelkie czynniki, które mogły wpłynąć na wahania podstawowej temperatury ciała, czyli stres, chorobę, podróż (zwłaszcza zmianę strefy czasowej) brak snu, alkohol lub inną niż na co dzień godzinę pomiaru.
Pomiar temperatury w pochwie – jak zrobić wykres?
Kiedy już zaopatrzysz się w dobry termometr i wydrukujesz kartę obserwacji cyklu, możesz zacząć działać. Pomiar temperatury w pochwie lub jamie ustnej rozpocznij pierwszego dnia cyklu, czyli wtedy, kiedy dostaniesz miesiączkę (zawsze zapisuj na wykresie datę). Zrób to rano, najlepiej tuż po przebudzeniu i zawsze staraj się powtarzać procedurę o tej samej godzinie. Zaznacz wynik pomiaru kropeczką na wykresie. Nie zwlekaj, żeby temperatura na termometrze nie zmieniła się pod wpływem otoczenia.
Interpretacja wyników wykresu NPR
Za wahania temperatury Twojego ciała w ciągu miesiąca odpowiada poziom progesteronu. Jest on niski w fazie przedowulacyjnej. Gdy temperatura Twojego ciała zaczyna rosnąć, to znak, że zwiększa się poziom progesteronu. Cykl każdej kobiety jest inny i dokładne ustalenie owulacji bywa trudne. Z dużym prawdopodobieństwem do jajeczkowania dochodzi w 1-2 dni po wzroście temperatury o co najmniej 0,5 ºC. Zaznacz na wykresie dzień owulacji, żebyś mogła porównać wynik z kolejnym miesiącem. Podwyższona temperatura powinna utrzymywać się przez 14 dni, by obniżyć się na 1-2 dni przed kolejnym krwawieniem miesięcznym.
Mierzenie temperatury powinnaś powtarzać każdego dnia przez kilka kolejnych cykli i porównywać ze sobą wyniki. Jeśli zauważysz, że owulacja pojawia się zawsze w tym samym czasie – jesteś szczęściarą, bo teraz wiesz, kiedy najintensywniej starać się o dziecko. Najlepiej zacznij współżycia od dnia porannego wzrostu temperatury na wykresie po 5-dniowej abstynencji seksualnej (wartość zapładniająca nasienia jest wtedy największa) i kontynuuj je przez co najmniej 3 – 5 dni . Wówczas istnieje największa szansa, że dojdzie do zapłodnienia. Gdy regularnie mierzysz temperaturę pochwy, a jesteś już w ciąży, przypuszczalnie temperatura będzie podwyższona nawet po spodziewanym zakończeniu cyklu.
Wykres temperatury w planowaniu ciąży to nie wszystko!
Wiesz już, jak mierzyć temperaturę w pochwie, żeby oznaczyć swój najbardziej płodny czas w miesiącu. Jeśli te wytyczne wciąż nie są dla Ciebie jasne, możesz wspólnie z partnerem wybrać się na szkolenie lub poprosić o pomoc swojego ginekologa. Dodatkowo, bardzo przydatna okazuje się obserwacja śluzu szyjkowego. Podczas owulacji śluz może przypominać białko kurzego jaja, jest przezroczysty, rzadki i bardzo rozciągliwy niż na co dzień. Po owulacji stanie się gęsty, mętny i bardzo lepki. Innymi symptomami płodnych dni są także: odczuwany czasem ból owulacyjny, lekkie wzdęcia, zmiany nastroju oraz wzrost libido. Znajomość swojego ciała i zachowań to nieoceniona pomoc w czasie planowania ciąży.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.