Strona główna » Dzieci » Jak oduczyć i odzwyczaić dziecko smoczka? – kiedy jest najlepszy moment

Jak oduczyć i odzwyczaić dziecko smoczka? – kiedy jest najlepszy moment

Ssanie smoczka przez dziecko może powodować wady zgryzu, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji uszu. Doskonale zdajesz sobie sprawę ze wszystkich minusów podawania smoczka swojemu niemowlakowi. Ale co z tego, skoro serce ci pęka, gdy maluch płacze wniebogłosy, gdy starasz mu się zabrać smoczek. Kiedy podjąć pierwszą próbę odstawienia smoczka i co zrobić, żeby się powiodła?


W jakim wieku należy odstawić od piersi i odzwyczaić dziecko smoczka?

Każdy maluch jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Ale… Jeśli po drugich urodzinach dziecko wciąż nie chce oddać smoczka, musisz zacząć działać. Granica między zwykłym przyzwyczajeniem a trudnym do zwalczenia nałogiem bywa bardzo cienka.

Większość dzieci jest emocjonalnie gotowa do odstawienia smoczka w wieku 2-3 lat . Więc możesz zacząć przygotowywać malucha, że ​​nadchodzi dzień pożegnania. Od czasu do czasu możesz powiedzieć coś w stylu: „Kiedy dzieci kończą 2 lata, wróżka-smoczek odlatuje ze starymi smoczkami i przynosi nowe zabawki! Ciekawe, co ona ci przyniesie! ”

Czy są jakieś wskazówki by odstawić dziecko od smoczka?

Niestety nie ma jednej sztuczki, która działa dla wszystkich dzieci. Najlepszą rzeczą do zapamiętania jest zawsze stosowanie pozytywnej zachęty podczas próby przełamania nawyku. Zamiast karcić dziecko za używanie smoczka (lub ssanie kciuka), chwal je za to, że nie ssało.

Niektóre dzieci reagują dobrze, jeśli całkowicie je zabierzesz. Inni potrzebują więcej czasu na przetworzenie i poradzenie sobie. Jedna rada, którą polecamy rodzinom, to modyfikacja smoczka. Stopniowo przycinaj go przez kilka tygodni. Odetnij tylko mały kawałek przez pierwszy tydzień, a następnie co tydzień po kawałeczku trochę więcej. Z czasem przestanie zapewniać komfort, więc nie będą chcieli go dalej używać. Może to być szczególnie pomocne w przypadku młodszych dzieci, które mogą nie rozumieć powodu zabrania smoczka.

  • Opowiedz bajki o króliczku, który pożegnał się ze swoim smoczkiem, ale miał magiczne misie, które sprawiały, że czuł się szczęśliwy za każdym razem, gdy go przytulał.

Reakcja na szybkie odsmoczenie i zabranie smoczka

Gdy znienacka zabierzesz dziecku smoczek – Nie dziw się, że maluchowi zaczynom płynąć łzy z oczu, gdy słyszy, że jego smoczek się gdzieś zapodział. O ile bobasy do około szóstego miesiąca życia traktują smoka raczej jako coś, co można po prostu „pociamkać”, o tyle starsze dzieci przywiązują się do niego emocjonalnie, nieraz bardzo mocno. Lepiej „odsmoczenie” przeprowadzać stopniowo, tłumacząc dziecku, że niedługo trzeba będzie zrobić mu „pa, pa”.

Smoczkowe grupowe przyjęcie – w ekipie raźniej odstawić smoczka

Dobrym pomysłem na w miarę bezbolesne rozstanie jest zastąpienie smutku radosnymi emocjami, uśmiechem, a może nawet – prezentami. Jeśli znajomi mają ten sam problem, umówcie się na wspólny smoczkowy bal.

Zapowiedzcie pociechom, że jest to przyjęcie pożegnalne, w czasie którego każdy maluch wrzuci swój smoczek do pudełka. Pudełko zaadresujcie wspólnie do smoczkowej krainy, do której trafiają wszystkie nieużywane już „dudusie” i czekają na kolejnego bobasa, któremu będą potrzebne. W nagrodę za odwagę wręczcie każdemu maluchowi podarunek w postaci np. pluszaka.

Zastąpienie smoczka inną ciekawą zabawką

Dzieci uwielbiają dostawać prezenty, zwłaszcza gdy otrzymują je od bajkowej postaci, która zakrada się w nocy i zostawia paczuszkę koło łóżka. Zastanów się, jakiego bohatera twoje dziecko lubi najbardziej. Wróżkę? Krasnoludka? A może Kubusia Puchatka? Schowajcie smoka w pudełeczku lub kopercie i zostawcie na noc obok łóżeczka, na parapecie lub pod drzwiami. W nocy w miejsce koperty daj zapakowaną zabawkę z dołączoną karteczką z gratulacjami, podpisaną „własnoręcznie” przez bajkowego stwora.

Oddam smoka w dobre ręce

A może to ze smoczka warto uczynić prezent, który dziecko komuś podaruje? „Odsmoczenie” zawsze jest łatwiejsze wtedy, gdy maluch oddaje „nunusia” z własnej woli i widzi, że sprawia radość drugiej osobie. Mniej istotne jest, kto będzie obdarowany. Może to być ciocia, które maluch sprezentuje smoka z okazji imienin, albo dziecko sąsiadki (oczywiście młodsze od twojej pociechy). Po takim geście dziecku należy się pochwała i upominek.