Jakie są rodzaje antykoncepcji?
Każda kobieta ma inne potrzeby, inne nawyki i upodobania. Każda potrzebuje indywidualnie dobranej antykoncepcji, która zapewni jak największą skuteczność. Na rynku dostępne są różne rodzaje antykoncepcji – od naturalnych, przez mechaniczne, hormonalne czy chemiczne. Jest więc w czym wybierać.
Antykoncepcja – metody mechaniczne
Metody mechaniczne to taki rodzaj antykoncepcji, który stwarza barierę zapobiegającą przedostaniu się plemników do komórki jajowej. Ich zaletą jest to, że nie ingerują w układ hormonalny czy układ krążenia kobiety. Skuteczność metod mechanicznych ocenia się na około 80-98%, a należą do nich:
Prezerwatywy, czyli najpopularniejsza metoda antykoncepcji, która dodatkowo może chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wkładki lub spirale domaciczne (bez hormonów) – o bardziej skomplikowanym użyciu niż prezerwatywa, umieszczane na dłuższy okres w ciele kobiety przez lekarza specjalistę.
Błony i kapturki, zakładane przed stosunkiem, dobierane przez ginekologa.
Antykoncepcja – metody hormonalne
Innym popularnym typem antykoncepcji są metody hormonalne, zawierające w składzie estrogen i progestagen. Charakteryzują się wyższą skutecznością niż metody mechaniczne, ponieważ m. in. zatrzymują owulację i powodują zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając zajście w ciążę. Każdy preparat musi być jednak indywidualnie dobrany do potrzeb kobiety, dlatego ważne jest, by w procesie jego doboru uczestniczył zaufany lekarz ginekolog. Wśród antykoncepcji hormonalnej wyróżniamy:
- Tabletki antykoncepcyjne, dwu- lub jednoskładnikowe (te drugie zawierają tylko progestagen), posiadające największą skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Odpowiednio dobrane, mogą nieść ze sobą wiele pozytywnych skutków pozaantykoncepcyjnych, np. zmniejszenie bólu podczas miesiączki, poprawienie wyglądu skóry i włosów.
- Plastry naklejane bezpośrednio na skórę.
- Inne, np. zastrzyki hormonalne, pierścienie umieszczane w pochwie lub implanty, które dopiero zyskują popularność na polskim rynku.
Antykoncepcja – metody chemiczne
Chemiczna antykoncepcja, do której zaliczają się kremy, żele, pianki i globulki plemnikobójcze, zagęszcza śluz szyjkowy, w taki sposób, by stał się zaporą dla plemników, dodatkowo upośledzając ich ruchliwość. Ten rodzaj antykoncepcji stosowany jest często w parze z metodami mechanicznymi, np. prezerwatywami, ponieważ ich skuteczność nie jest zbyt wysoka.
Antykoncepcja – metody naturalne
Dla kobiet, które nie chcą używać substancji pochodzenia obcego lub uciekać się do mechanicznych barier, istnieje alternatywa – metody naturalne. Ich działanie polega na ustaleniu, które dni cyklu są dniami płodnymi, czyli kiedy należy wstrzymać się od współżycia. Takie metody wymagają zwykle od kobiety doskonałej znajomości swojego organizmu. Problemem jest również to, że u części kobiet dochodzi do wahań hormonalnych, których skutkiem jest przesunięcie terminu owulacji (dni płodnych). Z tego właśnie powodu bywają zawodne, a możliwość zajścia w ciążę podczas stosowania metod naturalnych waha się od kilku procent do nawet pięćdziesięciu. Stosowane powinny być raczej nie jako metoda zapobiegania ciąży, ale raczej jej planowania.
Metod antykoncepcji jest tak wiele, że każda kobieta znajdzie tą właściwą. Ważne jest, by w procesie doboru pomagał nam lekarz ginekolog, który w razie potrzeby doradzi, która z metod zaspokoi nasze potrzeby i wymagania.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.