Strona główna » Ciąża » Krew pępowinowa i komórki macierzyste

Krew pępowinowa i komórki macierzyste

strzykawka z krwią

Krew pępowinowa stanowi źródło komórek macierzystych, które są nadzieją na wyleczenie wielu chorób. Jej pobranie nie stanowi dylematu etycznego, nie wymaga zastosowania inwazyjnych metod. Czekając na narodziny naszego dziecka, warto wziąć pod uwagę pobranie krwi pępowinowej, może się ona bowiem okazać ratunkiem zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodzeństwa. To poważna decyzja, trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Koszt i pobranie krwi pępowinowej

Pobranie krwi pępowinowej jest kosztowne (samo pobranie ok. 3 tysięcy złotych, roczna opłata za przechowywanie 300 – 400 złotych), jednak powinno się to rozważyć, gdyż w razie konieczności przeszczepu szpiku zwiększa szanse Twojego dziecka na powrót do zdrowia.

W Polsce pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej zajmują się banki komórek macierzystych. Wystarczy jedynie skontaktować się z wybranym bankiem, jego przedstawiciele odpowiedzą na każde nurtujące nas pytanie, a także dopełnią wszystkich procedur i formalności.

Czym są komórki macierzyste

Są to komórki mające zdolność ciągłego dzielenia się i przekształcania się we wszystkie komórki organizmu (komórki układu krwiotwórczego, budujące tkankę kostną, mięśniową, nerwową itd.). Z tego powodu mogą być wykorzystywane do przeszczepów w celu odbudowy układu krwiotwórczego i odpornościowego. Zaletą komórek macierzystych jest ich ogromna zdolność do namnażania się po przeszczepieniu, są one także bardziej skuteczne od komórek macierzystych pobranych od dawców dorosłych. Obecnie wykonuje się takie przeszczepy m.in. w leczeniu różnego typu białaczek, chłoniaków, zespołów mieloproliferacyjnych. Warto pamiętać, że pobrany materiał może służyć nie tylko dawcy, ale również do leczenia chorej siostry lub brata.

Trwają intensywne badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, miażdżycy, blizny pozawałowej. Jest również nadzieja, że w przyszłości będzie możliwa hodowla narządów do transplantacji przy użyciu komórek macierzystych. To co dziś wydaje nam się niemożliwe, przy obecnym postępie medycyny, staje się coraz bardziej realne.

Zobacz:  Fluoryzacja zębów w ciąży - czy jest to bezpieczne?

Pobranie komórek macierzystych

Krew pępowinowa pobierana jest bezpośrednio po porodzie, zaraz po przecięciu pępowiny (z części pępowiny połączonej z łożyskiem). Pobiera się ok. 100 ml krwi, trwa to około 5 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, zarówno dla dziecka jak i matki. Następnie krew trafia do specjalnego worka zawierającego środki przeciwkrzepliwe i jest transportowana do laboratorium. Tam wykonywana jest preparatyka (oddzielenie komórek macierzystych od pozostałych elementów krwi) oraz niezbędne badania. Na koniec krew zamrażana jest w ciekłym azocie. W temperaturze minus 196 stopni Celsjusza może być przechowywana przez kilkadziesiąt lat.


Polecane artykuły: