Strona główna » Ciekawostki » Łysienie u kobiet – przyczyny i leczenie wypadania włosów

Łysienie u kobiet – przyczyny i leczenie wypadania włosów

Łysienie u kobiet to problem coraz bardziej powszechny. Wydawać by się mogło, że wypadanie włosów to zjawisko, które dotyka w głównej mierze mężczyzn. Nic bardziej mylnego, bowiem panie także zmagają z tym problemem.


Codziennie tracimy około 100 włosów. I jest to stan całkowicie normalny. Problem pojawia się wówczas, gdy liczba wypadających włosów znacznie przekracza normę. Jest to sygnał ostrzegawczy, że należy zadbać o swoje zdrowie i znaleźć przyczynę takiego stanu. Pocieszający jest fakt, że łysienie u kobiet zazwyczaj nie ma tak agresywnego charakteru, jak ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Co więcej, problem można skutecznie rozwiązać stosując odpowiednie formy leczenia.

Przyczyny, czyli co powoduje łysienie u kobiet?

Dzień po dniu z naszych głów wypadają włosy. Wynika to z faktu, że jedne obumierają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Gubimy włosy podczas snu, a następnie znajdujemy je rano na poduszce. Tracimy włosy w trakcie czesania, podczas kąpieli, czy w trakcie każdej innej, codziennej czynności. Problem pojawia się wtedy, gdy z naszej głowy ubywa znaczna ilość włosów – nawet całe pukle. Jest to moment, w którym należy bezzwłocznie skontaktować się lekarzem, by ustalić podłoże łysienia oraz obrać właściwy kierunek leczenia.

Za najczęstsze przyczyny łysienia u kobiet obwinia się takie czynniki jak:

  • silny, długotrwały stres;
  • obniżenie poziomu estrogenów;
  • czynniki genetyczne;
  • choroby;
  • niedobór istotnych składników odżywczych.

W jaki sposób stres wpływa na łysienie?

Z pewnością każdy nie raz słyszał historię o osobie, która w ciągu jednej nocy całkowicie osiwiała czy wyłysiała na skutek traumatycznych przeżyć. Wiele osób z pewnością uzna to za miejską legendę, ale nie da się zaprzeczyć, że stres – zwłaszcza silny oraz długotrwały – wpływa na stan naszej czupryny.

Nie ma badań, które w jasny i klarowny sposób potwierdzałyby zależność pomiędzy stresem a wypadaniem włosów. Jednak wiele wskazuje na to, że można te zjawiska ze sobą połączyć.

Włosy mają swój określony cykl życia. Część z nich znajduje się w fazie anagenu – wzrostu, natomiast po około dwóch latach przechodzą one do fazy telogenu, zwanej także fazą spoczynku, która zazwyczaj trwa do 3 miesięcy. W tym czasie włosy wypadają i zostają zastąpione nowymi. Niekiedy jednak – w wyniku różnych zaburzeń – może dość do sytuacji, że proces wzrostu włosów zostanie zaburzony, co wiązać się będzie np. z przejściem znacznej ilości włosów do fazy spoczynku.

W wyniku działaniu stresu rozwój mieszków włosowych zostanie zaburzony, co sprawi, że włosy zbyt szybko przejdą w fazę telogenową. Zauważymy wówczas, że niepokojąco duże ilości włosów pozostają na poduszce po przebudzeniu się, na szczotce do czesania czy w odpływie prysznicowym. Ten rodzaj łysienia u kobiet, ale także u mężczyzn, nazywa się łysieniem telogenowym. Stres jest jednym z czynników powodujących to schorzenie.

Wiele osób sprzeciwia się jednak na teorii, wedle której włosy wypadają na skutek działania czynników stresogennych. Każdy z nas narażony jest na stres i niezmiernie ciężko jest go uniknąć w dzisiejszych czasach. Pewne jest jednak, że długotrwały stres lub nagłe, silne reakcje emocjonalne mają wpływ na wypadanie włosów, o czym można przeczytać w badaniach z 2004 r.

Często jednak stresowi towarzyszą inne czynniki, które przyczyniają się do problemu, jakim jest wypadanie włosów. Może być to np. niedobór snu; niezbilansowana, niskokaloryczna dieta; stosowane medykamenty; zabiegi operacyjne; choroby.

Stres może potęgować łysienie także, jeśli dana osoba boryka się z trudnym w leczeniu łysieniem plackowatym. Jest to choroba immunologiczna, wskutek której układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo i atakuje mieszki włosowe. Silne doznania emocjonalne mogą pogłębiać objawy łysienia plackowatego.

Wpływ hormonów na łysienie

Zdecydowana większość przypadków łysienia jest wynikiem działania hormonów. Najpopularniejszym typem wypadania włosów o podłożu hormonalnym jest łysienie androgenowe, które zazwyczaj dotyka mężczyzn, ale nie oszczędza również kobiet.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe u kobiet, jak i u mężczyzn jest wynikiem działania męskich hormonów płciowych – androgenów, a w szczególności dihydrotestosteronu. W wyniku działania tego związku skróceniu ulega faza wzrostu włosa, natomiast wydłuża się faza spoczynku, przez co włosy narażone są na nadmierne wypadanie.

Androgeny w szczególnym stopniu oddziałują na włosy porastające na obszarze skroniowo-czołowym. W związku z tym pierwszym objawem łysienia androgennego są tzw. zakola, a następnie przerzedzenie włosów na szczycie głowy. W przypadku kobiet za pierwsze objawy łysienia uznaje się podwyższenie linii czoła oraz poszerzenie przedziałku.

Utrata włosów na skutek działania hormonów – androgenów, najczęściej występuje po ukończeniu 30 roku życia. Łysienie androgenowe nazywane jest także łysieniem dziedzicznym, ponieważ ma podłoże genetyczne.

Estrogen a łysienie

Estrogeny – hormony regulujące działanie kobiecego organizmu mają znaczny wpływ na zdrowie włosów. Działają ochronnie oraz pomagają włosom jak najdłużej trwać w fazie wzrostu. Zwiększenie poziomu estrogenów, które często związane jest z ciążą czy przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że na skalpie zaczyna przybywać włosów. Natomiast po porodzie lub po zaprzestaniu antykoncepcji, dochodzi do spadku estrogenów w kobiecym organizmie, co często skutkuje zwiększonym wypadaniem włosów.

Wpływ hormonów tarczycy na łysienie

Tarczyca to jeden z najważniejszych organów, który ma wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zaburzenie produkcji oraz wydzielania hormonów przez ten gruczoł często skutkuje łysieniem u kobiet. Dotyczy to sytuacji związanej z nadmiarem hormonów (nadczynność tarczycy), jak i ich niedoborem (niedoczynność). Niewłaściwa produkcja hormonów przez gruczoł wpływa na zwiększenie ilości włosów będących w fazie spoczynku – telogenu, co skutkuje ich wypadaniem.

Osoby borykające się z chorobą tarczycy dostrzegają, że włosy są suche, cienkie, łamliwe oraz nadmiernie połyskujące. Znalezienie przyczyn łysienia u kobiet, jak również u mężczyzn powinno obejmować wykonanie szeregu badań, w tym także badanie poziomu hormonów tarczycy. Z pewnością pomaga to ustalić, czy gruczoł ten odpowiedzialny jest za problemy z wypadaniem włosów.

Niedobór witamin i minerałów a łysienie

Związek pomiędzy składnikami odżywczymi a stanem naszej czupryny jest naprawdę duży. Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre z nich w sposób szczególny przyczyniają się do wyglądu oraz stanu włosów, ale także skóry i paznokci.

Kuracja witaminowa przeciwko łysieniu powinna uwzględniać następujące składniki:

  • Witamina B5 – pomaga nawilżyć włosy oraz nadaje im sprężystość. Ponadto stymuluje produkcję keratynocytów, które budują łodygę włosa.
  • Witamina B7(nazywana także biotyną lub witaminą H) – jest jednym z najbardziej cenionych składników wspierających porost włosów oraz zapobiegających ich wypadaniu. Stąd też często znajdziemy ją w składzie suplementów diety, których zadaniem jest ochrona zdrowia włosów. Niedobór biotyny powoduje, że włosy stają się łamliwe, rozdwajają się oraz rosną znacznie wolniej. Ponadto witamina B7 ma pozytywny wpływ na wygląd skóry i paznokci. Aby zapewnić organizmowi stałą, optymalną podaż biotyny warto spożywać takie pokarmy, jak wątróbka, orzechy włoskie, sardynki, soja czy żółtka jaj. Jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie zadbać o dostarczenie odpowiedniej dawki biotyny poprzez dietę, wówczas możemy pokusić się o wdrożenie suplementacji.
  • Witamina A – jest silnym przeciwutleniaczem, którym hamuje działanie wolnych rodników. Reguluje pracę gruczołów łojowych, które z kolei odpowiadają za nawilżenie skóry głowy.
  • Witamina E – nazywana często witaminą „młodości”. Posiada wysoki potencjał antyoksydacyjny. Nawilża oraz uelastycznia włosy, zapobiegając ich łamaniu oraz przesuszeniu.
  • Witamina C – jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Pomaga uszczelnić naczynia krwionośne oraz poprawia wchłanianie składników odżywczych, które dostarczane są do skóry głowy oraz cebulek włosów. Ponadto witamina C stymuluje produkcję kolagenu, który jest głównym składnikiem budulcowym włosów, skóry, kości oraz narządów wewnętrznych. Dostarczenie organizmowi dziennej dawki witaminy C jest niezwykle proste.

Oprócz wyżej wymienionych witamin dieta na porost włosów powinna być bogata także w cynk. Niedobór tego ważnego pierwiastka powoduje, że tracimy znaczne ilości włosów. Aby dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę cynku, należy włączyć do diety produkty, które są bogate w owy pierwiastek. W znacznej ilości znajdziemy go w wątróbce, ostrygach, pestkach dyni, fasoli, słoneczniku, kakao czy w jajach kurzych. Ponadto cynk wykazuje szereg innych właściwości, które pomagają regulować prawidłowe działanie organizmu.

Życie w nieustannym biegu, stres, spora ilość obowiązków oraz permanentny brak czasu powoduje, że nie zawsze znajdujemy czas na przygotowywanie wartościowych potraw w domowym zaciszu. Często stołujemy się barach typu fast food i sięgamy po środki pobudzające. W efekcie nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki ważnych składników odżywczych. Dodatkowo, złe nawyki żywieniowe powodują, że zapasy witamin i minerałów zostają z organizmu wypłukane. Objawami takiego stanu są stany zapalne, egzemy, a także kiepska kondycja włosów i paznokci. Wielu osobom zaleca się w takich przypadkach suplementację.

Suplementy diety na łysienie u kobiet

Suplementacja to dobre rozwiązanie na łysienie u kobiet. Niestety stosowanie kilku preparatów naraz, takich jak witamina, A, E, C, biotyna, czy cynk jest dość problematyczne. Nie każdy będzie w stanie pamiętać o przyjmowaniu wszystkich tych substancji. Dlatego dobrym rozwiązaniem są suplementy wielowitaminowe, które zawierają cenne dla zdrowia włosów składniki. W związku z tym, że łysienie u kobiet przebiega nieco inaczej niż mężczyzn, stworzono specjalny środek na wypadanie oraz porost włosów dla kobiet – Locerin. Zawiera aż 16 składników:

  • selen,
  • mangan,
  • miedź,
  • cynk,
  • magnez,
  • biotyna,
  • niacyna,
  • witamina C,
  • ekstrakt z pieprzu czarnego,
  • ekstrakt z papryki rocznej,
  • organiczny związek siarki (MSM),
  • ekstrakt z lucerny siewnej,
  • ekstrakt z bambusa zwyczajnego,
  • ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej,
  • ekstrakt ze skrzypu polnego,
  • ekstrakt z groszku zielonego.

Łatwo zauważyć, że suplement diety Locerin to produkt o bogatej formule, jakiego do tej pory brakowało na polskim rynku.

Jak przebiega leczenie łysienia u kobiet?

Sposoby leczenia łysienia u kobiet uzależnione są od przyczyny choroby. Niezależnie od tego, powinniśmy zasięgnąć porady dermatologa, który ustali podłoże problemu, przepisze odpowiednią kurację oraz zleci wykonanie badań, które będą pomocne w odnalezieniu przyczyny wypadania włosów.

Łysienie często spowodowane jest niedoborem istotnych składników odżywczych, dlatego suplementacja przynosi dobre rezultaty. Nieco inaczej i znacznie trudniej leczy się łysienie androgenowe czy plackowate.

Leczenie łysienia androgenowego

Ten typ łysienia występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Panowie jednak rzadko decydują się na leczenie, bowiem nie przeszkadzają im zakola czy brak włosów na szczycie głowy. Kobiety niestety nie są w stanie zaakceptować tego faktu, ponieważ zakola, przerzedzone włosy czy szeroki przedziałek wpływa na ich atrakcyjność.

Leczenie łysienia androgenowego często obejmuje stosowanie farmakoterapii, np. leku o nazwie minoksydyl. Środek ten stosowany miejscowo zwiększa przekrwienie skóry, poprawia krążenie krwi, hamuje wypadanie włosów oraz pobudza je do wzrostu.

Efekty widoczne są już po kilku miesiącach stosowania. Niestety minusem kuracji minoksydylem jest fakt, że po odstawieniu leku, włosy na nowo zaczynają wypadać.

Kobiety mające podwyższony poziom androgenów, co z kolei wpływa na łysienie, mogą stosować preparaty z estrogenem oraz octanem cyproteronu. Są to składniki, które znajdują się w lekach antykoncepcyjnych.

Ponadto, leczenie łysienie androgenowego obejmuje wspomagające stosowanie preparatów z witaminą B6 czy biotyną.

Leczenie łysienia telegenowego

Łysienie telogenowe to typ wypadania włosów, gdzie ilość włosów będących w różnych fazach ulega zaburzeniu. Kiedy ich największa ilość znajduje się w fazie spoczynku (telegonowej), dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Ten typ łysienia może być spowodowany przez wiele czynników. Wśród nich najczęściej wymienia się długotrwały i silny stres, przemęczenie, brak snu, problemy hormonalne np. nadczynność tarczycy, stosowane leki, choroby, czy zakażenie wirusem HIV.

Leczenie łysienia telogenowego uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny choroby. Jeżeli wynikiem jej rozwoju są problemy z tarczycą, wówczas konieczne jest uzupełnienie hormonów tarczycy. Jeśli natomiast wypadanie włosów jest skutkiem stresu, konieczne będzie unikanie sytuacji stresogennych. Dodatkowo ważna jest także dieta, która pozwoli uzupełnić niedobory pokarmowe. A jeśli to za mało, konieczna będzie suplementacja.

Osoby borykające się z łysieniem telogenowym mogą stosować również szampony czy odżywki, których zadaniem jest odżywienie skóry głowy oraz wzmocnienie włosów. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które doskonale sprawdzą się w tej roli.

W łysieniu telogenowym pomocne mogą okazać się także zabiegi trychologiczne takie, jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia czy kriomasaż.

Leczenie łysienia plackowatego

Rzadziej spotykanym rodzajem wypadania włosów jest łysienie plackowate. Ta dolegliwość może być leczona – podobnie jak w przypadku łysienia androgennego – za pomocą minoksydylu stosowanego miejscowo. Lek ten pobudza wzrost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. Włosy zaczynają odrastać nawet w miejscach, z których już wypadały.

W leczeniu plackowatym stosuje się także preparaty o działaniu immunosupresyjnym, fotochemoterapię, krioterapię czy immunoterapię miejscową.

Podsumowanie

Łysienie to choroba, która nie jednej kobiecie spędza sen z powiek. Wypadające pukle włosów oraz ciągle napotykane pojedyncze włosy są jak koszmar. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy wypadanie włosów można skutecznie niwelować. W wielu przypadkach za łysienie odpowiedzialny jest niedobór składników odżywczych.

W tej kwestii sprawdzą się suplementy diety, które zaopatrują ustrój w najpotrzebniejsze witaminy i minerały.