Strona główna » Odżywianie » Odżywianie w ciąży » Napoje gazowane w ciąży – czy mogą je pić?

Napoje gazowane w ciąży – czy mogą je pić?

Napoje gazowane w ciąży

Wszystkie popularne napoje gazowane zawierające cukier, konserwanty, substancje aromatyczne, barwniki różne dodatki smakowe mogą mieć szkodliwy wpływ dla zdrowia kobiety w ciąży oraz płodu.


Nie ma dokładnie określających badań dotyczących substancji chemicznych zawartych w tzw. energetykach i napojach gazowanych i ich działaniu na ciążę.

Próbując zaspokoić swoje zachcianki smakowe wiele kobiet sięga właśnie po słodkie napoje gazowane. Pite przy każdej okazji, poprawiające samopoczucie oraz dające ukojenie pragnienia w ciepłe dni, nie do końca są tak dobre do spożywania w trakcie ciąży.

Kobiety w ciąży powinny spożywać zatem mleko, soki owocowe, koktajle mleczne itp. ponieważ dzięki nim przekazują wartości odżywcze swojemu dziecku w brzuszku.  Unikając w tym czasie  wszelkich napojów gazowanych, kofeinowych i energetycznych zapobiegają dostarczaniu dziecku niezdrowych dla jego rozwoju substancji chemicznych.

Napoje gazowane a ciąża

Mogą obniżać i wypłukiwać z organizmu cenne minerały dla rozwoju dziecka między innymi: wapń, potas, sód czy magnez. Większość przyszłych matek uważa, że ​​niewielka ilość picia kawy, herbaty i niektórych napojów gazowanych typu cola zawierających kofeinę im nie zaszkodzi. Tymczasem wypita własnie dawka kofeiny pozostaje w układzie krążenia przez około 11 godzin i  wędruje przenikając do łożyska, płynu owodniowego, a na końcu do organizmu dziecka. Malutkie nie do końca jeszcze rozwinięte i prawidłowo wykształcone organy i narządy dziecka nie są w stanie tak szybko zwalczyć, rozłożyć i przetrawić jej przez swoją wątrobę.

Głównym składnikiem napoi gazowanych oraz energetycznych jest cukier i kofeina. Jej wpływ na organizm kobiety w ciąży zależy w dużej mierze od ilości jej spożycia. Maksymalna ilość kofeiny to około 200-300 mg na dobę! 

Zobacz:  Obrzęki rąk i nóg - opuchlizna w czasie ciąży

Dla porównania filiżanka kawy zawiera (w zależności od pojemności szklanki) około 70-140 mg kofeiny.

Coca-cola względnie zawiera niewielkie ilości 9,6 mg na 100 ml – więc w puszce coli 250 ml mamy jej 24 mg. (informacja z oficjalnej strony producenta).

Oprócz wpływu na odpoczynek i sen, spożycie przekraczające 300 mg kofeiny może prowadzić do wywołania przedwczesnego porodu lub poronienia. Ponad 500 mg kofeiny dziennie prowadzi do chronicznego bicia serca i oddechu oraz zgagi u dziecka. Dlatego wskazane jest unikanie lub w dużym stopniu ograniczenie, kaw, napojów typu cola, czekoladek, ciastek i wszystkiego, co zawiera kofeinę.

Cola na mdłości i zasłabnięcia ciążowe

W internecie w wielu artykułach oraz na forach społecznościowych można przeczytać, że Cola jest polecana w stanach możliwości zasłabnięcia lub nudności ze względu na jednoczesną zawartość kofeiny i cukru które są mieszanką podkręcającą i pobudzającą organizm.

Niewykluczone, ze tak jest. Zawarty w niej cukier oraz kofeina w połączeniu może skutkować pobudzeniem.  Proponujemy jednak skonsultować to z lekarzem.
Należy monitorować poziom glukozy – picie słodkich napoi znacznie podnosi jej poziom co w najgorszym wypadku może wpłynąć na pojawienie się cukrzycy ciążowej.

Barwniki mogą powodować wystąpienie alergii u dziecka. Badania pokazują, że gdy przyszła mama miała więcej cukru, zwłaszcza z napojów słodzonych cukrem, ich dzieci mają gorszą zdolność rozwiązywania problemów i pamięć werbalną. Picie go podczas ciąży wiązało się z gorszymi zdolnościami motorycznymi, wzrokowymi, przestrzennymi i wzrokowo-ruchowymi we wczesnym dzieciństwie.

Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny pić napoi gazowanych i energetycznych z kofeiną:

  • duża liczba elementów barwiących – to znaczący minus, pijąc transportujemy je do ciała oraz dziecka. Szczególnym niebezpieczeństwem jest napój kofeinowy w pierwszym trymestrze ciąży, wtedy zarodek aktywnie się rozwija;
  • duża ilość cukru
  • Kwas fosforowy, który prowadzi do wypłukiwania wapnia z kości. Brak wapnia powoduje łamliwość kości, co jest niepożądane, szczególnie w okresie ciąży.
  • dwutlenek węgla – może pojawić się zgaga, ból brzucha, odbijanie i wzdęcia.
  • rośnie ryzyko kamicy nerkowej
Zobacz:  Jabłka w ciąży - czy można je jeść? Sprawdzamy!

Kofeina w napojach energetycznych (nie tylko spożywana w ciąży) powoduje nerwowość, drażliwość, szybkie bicie serca oraz podnosi ciśnienie krwi przez co zwęża naczynia krwionośne – mogąc mieć wpływ na niedotlenienie płodu dziecka . Z pewnością lekarz podczas pierwszych wizyt na badaniach kontrolnych w ciąży zalecał odstawienie przyjmowania produktów zawierających kofeinę w tym właśnie picia kawy i napoi energetycznych. Bądź  prosił o ograniczenie ich spożycia do minimum.

W napojach gazowanych znajdują się również różnego rodzaju słodziki i ekstrakty, które mogą wywoływać wzrost insuliny we krwi oraz powodować migrenę u ciężarnej.

Zawarty w nich kwas stosowany jest jako regulator kwasowość. Jego oznaczenie na etykiecie produktu to – E338. Tak jak i w innych produktach spożywczych, duże stężenie tego kwasu może być niebezpieczne dla organizmu kobiety w ciąży. Usuwa wypłukując wapń z organizmu – co może wpływać negatywnie na tworzenie się przyszłych kości dziecka w brzuszku.

Pamiętaj, że woda jest zawsze najlepszą bazą i pomaga przy niektórych objawach ciążowych, takich jak zaparcia, swędzenie brzucha, uczucie zmęczenia, bóle głowy itp. Musisz wypijać co najmniej osiem szklanek wody dziennie, co stanowi trudne zadanie.