Strona główna » Antykoncepcja » Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji

Amniopunkcja

wykres-antykoncepcji

Obliczanie dni płodnych i niezbędne przy tym ciągłe obserwacje cyklu menstruacyjnego, są potrzebne do zastosowania naturalnych metod antykoncepcji. Wyróżnić można trzy podstawowe metody tego typu:


Kalendarzyk małżeński

Od wieków kobiety sięgały po tą metodę zapobiegania ciąży. Ma ona więc bardzo długą historię. Już w latach 30-tych ubiegłego stulecia dowiedziono, że na ogół owulacja u kobiety ma miejsce 14 dni plus minus 2 dni przed kolejną miesiączką. Nie należy więc twierdzić, że jajeczkowanie następuje w połowie cyklu, jako że niewiele kobiet ma regularne, 28 dniowe cykle menstruacyjne. Na ogół, cykle te mają długość od 21 do 35 dni i są uznawane za całkowicie normalne. Owulacja w takim przypadku następuje od 5 do 23 dnia cyklu. Można na tej podstawie wnosić, że u każdej kobiety dni płodne mogą wypadać w nieco innym terminie, jednakże zawsze mniej więcej 12-16 dni przed kolejnym krwawieniem.

Pary stosujące metodę kalendarzykową antykoncepcji wstrzymują się od stosunków płciowych przez 9 dni w cyklu menstruacyjnym kobiety, mniej więcej na około 9-18 dni przed miesiączką.

 

 

Metoda rytmu płciowego (czyli okresowej powściągliwości płciowej)

Metoda ta zakłada regularny 28 dniowy cykl miesiączkowy i polega na ograniczeniu aktywności seksualnej w dni płodne kobiety, które przypadają na od 10 do 18 dnia cyklu, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Wskaźnik Pearla dla tej metody 14-35.
Dni płodne według tej metody możesz łatwo określić używając naszego kalkulatora dni płodnych.

Jak wyznaczyć moment następnego krwawienia?

Otóż, wylicza się go na podstawie prowadzonych obserwacji cykli miesięcznych. Im więcej przeprowadzonych obserwacji, tym lepsze i bardziej precyzyjne wyniki. Nie tylko moment wyliczonych dni płodnych jest okresem, w którym należy powstrzymywać się od współżycia. Należy do niego doliczyć jeszcze od 5 do 7 dni, przez które plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety.

Metoda kalendarzyka małżeńskiego jest skuteczna, o ile nie zachodzą warunki szczególne, zmieniające długość cyklu kobiety, np. przeziębienie, zmiana klimatu, czy stres.


Metoda termiczna

Polega ona na dokonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała kobiety, mierzonej w pochwie lub odbycie. Najlepiej mierzyć ją rano, przed wstaniem z łóżka. Wyniki zapisuje się w tabeli i nanosi na wykres. W pewnym momencie w cyklu menstruacyjnym zauważalny jest istotny wzrost temperatury ciała, o minimum 0,4 do 0,5 stopnia. Wskazuje on na pojawienie się owulacji. Podwyższona temperatura utrzymuje się przez 3 kolejne dni i uważane są one za okres płodny w cyklu miesięcznym. Jeśli temperatura obniży się, świadczy to o zakończonym jajeczkowaniu i wówczas kobieta jest niepłodna, co oznacza, że nie ma szansy na zajście w ciążę.

Dla wyznaczenia okresu niepłodności przed jajeczkowaniem, która określana jest jako prawdopodobna, należy od pierwszego dnia wzrostu temperatury odjąć od 6 do 8 dni.

Zastosowanie metody termicznej w praktyce wymaga na kobiecie spełnienia wielu warunków, aby okazała się ona w pełni skuteczna. Temperaturę należy mierzyć codziennie, tym samym termometrem, w tym samym miejscu, o w miarę stałej, porannej porze, przed wstaniem z łóżka, po minimum 3 godzinach wypoczynku. Na błędne odczyty wpływa wiele warunków, np. klimat, choroby, zażywanie leków, zmęczenie, czy picie alkoholu.


Metoda objawowa

Jest to trzecia z metod naturalnej antykoncepcji, stworzona przez małżeństwo australijskich ginekologów – Billingsów. Według ich teorii zmiany w śluzie szyjkowym wyznaczają kolejne fazy cyklu menstruacyjnego kobiety. Metoda objawowa polega więc na obserwacji owego śluzu.

W czasie dni płodnych śluz kobiety jest nazywany śluzem estrogennym. Jest on śliski, szklisty, elastyczny, ciągnący się i przejrzysty. Powoduje poczucie wilgotności w pochwie. Jego pojawienie się oznacza, że kobieta może zajść w ciążę.

Z kolei, w czasie niepłodnych dni, występuje tzw. śluz gestagenny, mający białawy lub żółtawy kolor, jest lepki, nie śliski, mętny i gęsty. Nie daje też poczucia wilgotności czy śliskości w pochwie. Taki śluz jest nieprzepuszczalny dla plemników, które obumierają w nim już po około 10 godzinach.

Metoda objawowa polega na powstrzymywaniu się od stosunków płciowych w czasie stwierdzenia śluzu płodnego oraz podczas pierwszych 3 dni pojawienia się śluzu niepłodnego.