Strona główna » Dzieci » Odpieluchowanie dziecka krok po kroku – kiedy i jak zacząć?

Odpieluchowanie dziecka krok po kroku – kiedy i jak zacząć?

dziecko w majtkach na łóżeczku

dziecko w pieluszce

To temat, który frapuje większość rodziców. Kiedy zacząć? Jak postępować? Czy są gadżety ułatwiające ten proces?


Przede wszystkim musimy wiedzieć, że procesu odpieluchowania dziecka nie da się sztucznie przyśpieszyć. Nie pomogą tu ani nagrody, ani kary. Krzyki, naciski, czy zawstydzanie i upokarzanie (tak, to rodzaj przemocy!) tylko wydłużą i utrudnią ten proces oraz istotnie wpływają na ilość wpadek.




Dlatego też warto poczekać na oznaki gotowości dziecka do porzucenia pieluszki. Jak one wyglądają?

Siadanie i wstawanie dziecka z nocnika

Bez wątpienia podstawową umiejętnością dotyczącą siadania na nocnik jest… siadanie i wstawanie z niego. Dziecko musi umieć stabilnie siedzieć, chodzić bez pomocy, dobrze, żeby było w stanie samodzielnie zdjąć i założyć majtki, chociaż ta umiejętność przychodzi nieco później, dlatego na początku procesu konieczna jest pomoc opiekuna.

Przeczytaj także: Jak przekonać dziecko do nocnika?

Większa pojemność pęcherza

Co o niej świadczy? Dłuższe – powyżej dwóch godzin – przerwy między wypróżnianiem. Łatwo to zaobserwować, gdy po drzemce maluch wstanie z suchą pieluszką. Dzieje się to zazwyczaj między 18 a 24 miesiącem życia dziecka. Sama umiejętność kontrolowania pęcherza wraz ze zdolnością do jego całkowitego (i świadomego!) opróżniania pojawia się nie wcześniej niż w okolicach 1,5 roku, a znacząco rośnie między 2 a 3 rokiem życia.


Odpieluchowanie – zauważanie potrzeb fizjologicznych

Bardzo ważną oznaką gotowości na odpieluchowanie jest dyskomfort dziecka tuż po tym, jak zrobi siusiu lub kupę. To moment, gdy maluch pokazuje na mokrą brudną pieluszkę, prosi, żeby mu ją zmienić, lub wręcz sam próbuje ją zdjąć.

Dzięki temu dziecko zaczyna zauważać swoje potrzeby fizjologiczne, a to pierwszy krok do zrozumienia związku przyczynowo-skutkowego:

  • pełny pęcherz-wypróżnianie.

Kolejnym krokiem jest wcześniejsze sygnalizowanie potrzeby wypróżnienia się, czy to słowami, miną, dotykaniem pieluszki, czy np. chowaniem się za meblami w celu zrobienia kupki.

Jeśli stosujesz pieluchy wielorazowe, warto jakiś czas przed odpieluchowaniem zmienić wkłady z tych obszytych polarem bądź coolmaxem na wkłady naturalne – z bawełny, bambusa, konopi, czy lnu. Naturalne materiały nie dają, tak jak sztuczne, uczucia suchości, co pozwala dziecku łatwiej zauważyć, że pieluszka jest pełna.

Jeśli zaś pieluchujesz malucha jednorazowo, możesz po prostu zastąpić pieluchę majtkami, aby dziecko poczuło wilgoć po oddaniu moczu.




Jak przygotować dziecko do odpieluchowania? – Podstawowa wiedza

Bez wątpienia dzieci uczą się przez naśladownictwo. Warto więc wprowadzić nieco malucha w temat, zanim sam usiądzie po raz pierwszy na nocniku. Dobrze nauczyć dziecko nowych słów, takich jak nocnik, siusiu, kupka, ale także pokazać w praktyce jak wygląda korzystanie z toalety.

Dzieci chętnie zaczynają przygodę z odpieluchowaniem od sadzania na nim lalki, czy misia i od wypróbowywania go na sucho – czyli od siadania na nim w ubraniu. Tak „oswojony” nocnik z pewnością ułatwi rozpoczęcie procesu pozbywania się pieluch.

Zauważyłaś powyższe oznaki gotowości u swojego szkraba? Kupiłaś nocnik i zaznajomiłaś z nim dziecko? Teraz pewnie zastanawiasz się, co dalej.

 



Kiedy jest najlepszy czas na odpieluchowanie dziecka?

Przede wszystkim pamiętaj, że odpieluchowanie to proces. Weź pod uwagę, że dziecko nie nauczy się kontrolować swoich potrzeb z dnia na dzień, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i rozważyć rozpoczęcie procesu np. podczas urlopu, kiedy możesz poświęcić maluchowi więcej czasu i częściej przypominać mu o tym, że nie ma na sobie pieluszki.

Przy czym, nie polecam tu sadzania dziecka siłą na nocnik i przetrzymywania go na nim przez długie godziny. Warto jednak co godzinę, półtorej zapytać malca, czy nie chce zrobić siusiu lub kupki.




Przygotuj przestrzeń wokół dziecka przed odpieluchowaniem

Przede wszystkim ustaw nocnik na widoku, jeśli masz taką możliwość, to zwiń dywan, naszykuj mopa. Warto przemyśleć też dobór garderoby dziecka – ubranie, które ma na sobie powinno być łatwe do zdjęcia i założenia, postaw więc na:

  • spodnie dresowe,
  • sukienki/spódniczki,
  • a nie na rajstopy,
  • kombinezony czy ogrodniczki.

Kup majtki treningowe. To majteczki przypominające wyglądem „dorosłą” bielizną, co zwykle bardzo podoba się dzieciom i mocno je motywuje. Majtki te mają jednak wszytą w kroku warstwę PUL-u, czyli poliestru powleczonego poliuretanem – warstwa ta nie przemaka, a oddycha, dzięki czemu w przypadku wpadki chroni podłogę i buty przed zmoczeniem, jednocześnie dając uczucie wilgoci.

Bielizna ta przydaje się zwłaszcza na spacery i podróż oraz wtedy, gdy zdecydujesz się odpieluchować dziecko poza letnimi miesiącami.

Weź pod uwagę, że odpieluchowanie dzienne i nocne nie są tożsame i rzadko mają miejsce w tym samym czasie, bo zależą od różnych czynników. Przygotuj się więc na zakładanie pieluszki na noc jeszcze przez jakiś czas po tym, jak maluch zdecyduje się z niej zrezygnować w dzień. Gdy jednak postanowisz zdjąć pieluchę nocną, warto zaopatrzyć się w oddychający, ale wodoodporny ochraniacz na materac.

Powodzenia!