5 miesiąc życia niemowlaka – waga, miara, wzrost
Od momentu przyjścia na świat niemowlak urósł już o 10 cm i podwoił swoją wagę urodzeniową. Proporcje ciała też się trochę zmieniły – co prawda dziecko ma jeszcze krótką szyję, ale główka rośnie znacznie wolniej niż reszta ciała, dlatego dysproporcje nie rzucają się już tak bardzo w oczy. W porównaniu z okresem sprzed 4 miesięcy maluch jest bardzo sprawny fizycznie. Wzrok pięciomiesięcznego niemowlaka nie odbiega już praktycznie od wzroku starszego dziecka.
Dużo już wiem i dużo rozumiem
Niemowlak jest bardzo ciekawy świata, chce ogarnąć wzrokiem wszystko, co go otacza, dlatego też nie ma ochoty ciągle leżeć na pleckach. Protestuje i wyraźnie okazuje swoje niezadowolenie. Potrafi także złościć się i niecierpliwić, gdy nie może sobie z czymś poradzić (np. dosięgnąć zabawki).
Dziecko wychwytuje nastrój dorosłego, umie rozpoznać, czy jest on smutny czy zadowolony. Często utożsamia się z rodzicem i zaraża jego nastrojem, stając się wierną kopią mamy lub taty. Gdy rodzic jest smutny, to i on ma smutną minkę, natomiast gdy rodzic jest szczęśliwy, to również na jego buzi pojawia się uśmiech. Niemowlak w tym wieku reaguje także na intonację i ton głosu. Odróżnia ton pieszczotliwy od surowego. Na smutek odpowiada smutkiem, na radość – radością.
Niemowlak jest niesłychanie komunikatywny i zaczepia domowników, by wzbudzić ich zainteresowanie. Wydaje z siebie okrzyki radości, głośno gaworzy (słychać wyraźne sylaby „ga”, „ra”, „da”, „ba”), śmieje się i piszczy z radości, jednak już nie wszyscy mogą liczyć na takie przywileje. Dziecko odróżnia twarze znajome od obcych i zachowuje pewną rezerwę w stosunku do tych drugich. Jednak gdy nieznajomy wzbudzi w nim zaufanie, na uśmiech odpowie uśmiechem.
Nowym zjawiskiem, które na pewno zaciekawi naszego brzdąca, będzie lustrzane odbicie. Niektóre dzieci wręcz uwielbiają patrzeć i wdawać się w dyskusję z „tym kimś” w lustrze – to dla nich świetna zabawa.
Dziecko daje nam wyraźne znaki radości lub niezadowolenia. Jednak nie zawsze gdy płacze czy marudzi, musimy brać go na ręce i przytulać. Jest już na tyle duży, że możemy go uspokoić mówiąc do niego czule lub podając grzechotkę.
Zobacz: ile powinien spać niemowlak w 5 miesiącu życia?
Fiku miku
Pięciomiesięczny niemowlak zachowuje się, jakby był z gumy, jest bardzo gibki i elastyczny. W niczym nie przypomina tego kruchego zawiniątka, które widzieliśmy tuż po narodzinach. Próbuje wkładać stópki do buzi, co w naszym wykonaniu świadczyłoby o niezwykłym wygimnastykowaniu. Niemowlę robi to jakby bez wysiłku, a do tego sprawia mu to wiele radości. Nie tylko łapie zabawki, ale również umie przełożyć je z jednej ręki do drugiej. Uczy się samodzielnego siedzenia, robi to coraz pewniej i dłużej. Próbuje również pić z kubeczka.
Niemowlak ruszył z miejsca i… zaczyna badać teren! Przemieszcza się, leżąc na brzuszku i odpychając się nóżkami od podłoża, co przypomina pełzanie. To pierwszy krok do raczkowania. Niemowlak aktywnie bawi się nie tylko swoimi rączkami, ale również nóżkami (łapie się za kolana, łydki, stopy) oraz genitaliami – odkrył je w trakcie przewijania lub kąpieli.
Niezwykle ciekawa stała się również twarz mamy i taty, którą malec bada przy każdej nadarzającej się okazji. Ciągnie za włosy, próbuje złapać za nos, wkłada paluszki do oka, a największą atrakcją są dla niego okulary.
Umiejętności pięciomiesięcznego niemowlaka
Niemowlę w tym wieku zdobywa nowe umiejętności w ekspresowym tempie. Potrafi już przełożyć zabawkę z jednej rączki do drugiej. Trzyma przedmiot całą dłonią z udziałem kciuka, czego nie potrafiło jeszcze miesiąc wcześniej. Nieoceniona jest także jego pomoc podczas ubierania. W odpowiednich momentach przy naciąganiu rękawów i nogawek dziecko prostuje rączki i nóżki. Unosi także pupę podczas przewijana czy zakładania spodni.
Pięciomiesięczne dziecko potrafi już dość długo skupić uwagę na jednym przedmiocie, nawet gdy jest on bardzo mały (np. guzik, rodzynek). Sięga obiema rączkami, by uchwycić karuzelę zawieszoną nad jego łóżeczkiem i z radością trąca kolejne zabawki.
Gdy narzucimy dziecku pieluszkę tetrową na twarz, bawiąc się z nim w „a kuku”, potrafi ją sobie sam ściągnąć. To dowód na to, że chwyta już coś, czego nie widzi, a tylko to czuje. Dziecko sięga po zabawki w zasięgu swoich rączek, spontanicznie nimi manipuluje, potrząsa i ogląda, ale ostatecznie i tak wszystko trafia do jego buzi. Reaguje, gdy go wołamy po imieniu, bezbłędnie lokalizując dobiegający głos.
Rozszerzenie diety 5 miesięcznego dziecka
Mleko to nadal podstawa jadłospisu niemowlaka karmionego piersią. Do ukończenia 6 miesięcy jest to dla niego najlepszy pokarm.
Dzieci karmione butelką od piątego miesiąca życia mogą zacząć poznawać smak zupek warzywnych, przecierów owocowych i kaszek. Oprócz tego czas na zmianę mleka. Mleko początkowe należy zastąpić mlekiem następnym, które jest dostosowane do potrzeb starszego brzdąca.
Pamiętajmy, by pokarmy stałe wprowadzać powoli, obserwując możliwe objawy nietolerancji i alergii (wysypka, wzdęcia, rozdrażnienie, kłopoty ze snem).
Zobacz: Rodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt
Co potrafi 5-miesięczne niemowlę:
- współpracuje z nami, podkurczając nóżki, ręce i główkę, gdy podciągamy je do pozycji siedzącej
- robi „mostek”, podpierając się na główce i nóżkach
- leżąc na brzuszku, opiera się na dłoniach i unosi górną część tułowia, by w tej pozycji sięgnąć zabawkę – utrzymuje przez chwilę cały ciężar ciała na jednej rączce
- obraca się na boki oraz z pleców na brzuszek; czasem także z brzuszka na plecy, ale częściej jest to przypadek niż zamierzone działanie
- podniesione do pozycji pionowej pręży nóżki, szukając podłoża, a gdy na nie trafi, nie staje na całych stópkach, tylko na podwiniętych paluszkach
PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.
Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- co potrafi 5 miesięczne dziecko
- 5 miesięczne niemowlę
- 5 miesięczne dziecko
- 5 miesięczne dziecko co potrafi
- co potrafi 5 miesięczne niemowlę
- 5 miesięczny niemowlak
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.