Strona główna » Poród i połóg » Jakie są pierwsze oznaki porodu – jak rozpoznać skurcze porodowe?

Jakie są pierwsze oznaki porodu – jak rozpoznać skurcze porodowe?

Przed pierwszym porodem radosne oczekiwanie miesza się z uczuciem niepewności i lęku. Kobiety obawiają się, że nie będą potrafiły rozpoznać rozpoczynającego się porodu, za wcześnie przyjadą do szpitala, wywołując fałszywy alarm lub odwrotnie – że nie zdążą tam dojechać, szczególnie, gdy mieszkają daleko od niego.


Tylko niektóre porody rozpoczynają się odpłynięciem wód płodowych, zaś inne zaledwie lekkimi pobolewaniami w podbrzuszu lub w okolicy krzyżowej, przypominającymi bóle podczas miesiączki. Wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży obserwuje u siebie objawy, które mogą przepowiadać poród, jednak ich pojawienie się nie oznacza wcale, że poród nastąpi tego samego lub następnego dnia. Organizm kobiety ciężarnej zaczyna się przygotowywać do porodu już około miesiąca przed tym wydarzeniem.




Zobacz: Co zabrać ze sobą do szpitala? – wyprawka porodowa

Oznaki zbliżającego się porodu

Oznakami zbliżającego się porodu może być zmienione samopoczucie, zdenerwowanie, niepewność, skrajne wyczerpanie albo wprost przeciwnie – nadmierne pobudzenie czy euforia. Czasami występuje tzw. „instynkt gniazda” – jeżeli nagle odczuwa się nieprzepartą chęć sprzątania i odkurzania, urządzania na nowo pokoju – może to znaczyć coś więcej niż znużenie relaksem przed telewizorem. Napad wilczego głodu to oznaka, że ciało chce zmagazynować zapasy energii przed czekającym go trudnym zadaniem.

Często występuje także biegunka w ciąży, która jest naturalnym odruchem organizmu służącym opróżnieniu kiszki stolcowej, by nie stanowiła przeszkody w obniżaniu się główki w przebiegu porodu. Istotnym sygnałem jest odejście czopu śluzowego – w pewnym momencie można zaobserwować zwiększoną ilość gęstej śluzowej wydzieliny, niekiedy podbarwionej krwią. Stanowi ona uszczelnienie kanału szyjki podczas ciąży i zapobiega wtargnięciu drobnoustrojów chorobotwórczych do macicy, chroniąc rozwijający się tam płód.



Skąd mam wiedzieć, że to już początek porodu?

Jeżeli wystąpiły regularne skurcze, czyli napinania mięśnia macicy, które pojawiają się w regularnych, coraz krótszych odstępach czasu i stają się coraz dłuższe i mocniejsze, należy skontaktować się z lekarzem lub położną, żeby potwierdzić rozpoczęcie akcji porodowej. Mimo występowania regularnej czynności skurczowej, mogą to być tzw. fałszywe oznaki porodu, kiedy nie następuje rozwieranie szyjki macicy i obniżanie się główki płodu w kanale rodnym, a bolesne skurcze można łatwo uśmierzyć ciepłą kąpielą, krótkim spacerem czy masażem.

 

Należy pić dużo płynów, można zażyć tabletkę preparatu No-spa czy Apap, wtedy ich intensywność maleje albo całkiem ustają. W takim przypadku nie są to na pewno prawdziwe skurcze porodowe, lecz typowe skurcze Braxton- Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie macicy do czekającego ją wysiłku.

Zobacz:Dlaczego poród boli?


Jak rozpoznać pierwsze skurcze porodowe?

Czasami trudno rozpoznać tzw. pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa, które występują pod koniec ciąży i stanowią swego rodzaju „ trening” macicy, często są nazywane skurczami przepowiadającymi. W ostatnich tygodniach ciąży mięsień macicy kurczy się co 20-30 minut na okres około 30 sekund. Nie wszystkie ciężarne miewają te skurcze, ale niektóre z nich mogą je odczuwać nawet dość boleśnie.

Co ile skurcze żeby jechać do szpitala?

Jeżeli nie umiemy odróżnić ich od tych prawdziwych – skurczy porodowych, najlepiej odczekać godzinę. Jeśli w tym czasie skurcze staną się częstsze, dłuższe i silniejsze, prawdopodobnie rozpoczął się poród. Skurcze porodowe występują nie rzadziej niż co 5-10 minut i trwają od 30 na początku do 60-75 sekund podczas najbardziej aktywnej fazy porodu.




Zdarza się, że pierwszym objawem porodu jest sączenie i odejście wód płodowych, co jest spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego, który otacza płód w macicy. Czasem jest to niewielka ilość, np. około 100-200 ml, a niekiedy prawdziwy potop. W takim przypadku zawsze skontaktuj się z lekarzem lub położną albo od razu jedź do szpitala.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kolor wypływającego płynu – zazwyczaj jest on przezroczysty lub słomkowy. Zielony oznacza, że płód oddał smółkę, może to świadczyć o zagrożeniu niedotlenieniem. Taki poród wymaga większej uwagi ze strony personelu. Lekarz lub położna będą chcieli wiedzieć, kiedy odeszły wody płodowe, jaka była ich ilość i czy już rozpoczęły się skurcze.

Odpływanie płynu owodniowego jest oznaką postępującej akcji porodowej tylko w przypadku, gdy jednocześnie występują skurcze. Ciężarna powinna jednak znaleźć się w warunkach szpitalnych, ponieważ w przypadku zagrożenia infekcją powinno się indukować poród po 6-12 godzinach.



Jeżeli odczuwane dolegliwości są oznakami tzw. porodu fałszywego, to kobieta ciężarna po badaniu ginekologicznym i wykonanym zapisie KTG oceniającym pracę serca płodu oraz częstość występowania skurczów macicy, może wrócić do domu. Powinna jednak monitorować ruchy płodu 3 razy dziennie przez około godzinę i obserwować swoje ciało, w niedługim już czasie rozpocznie się ten prawdziwy poród i wreszcie będzie można zobaczyć swoje długo wyczekiwane maleństwo.


Proponowane artykuły: