Strona główna » Owulacja » Problemy i zaburzenia hormonalne podczas owulacji

Problemy i zaburzenia hormonalne podczas owulacji

bawiący się niemowlak

Czym mogą być spowodowane zaburzenia hormonalne, które wypływają na problemy z owulacją? Otóż, powodują je takie czynniki jak:

  • Dramatyczna zmiana wagi ciała
  • Stres
  • Nadmierny wysiłek fizyczny
  • Przebyte choroby
  • Problemy emocjonalne

Owulacja w trakcie stosowania tabletek i antykoncepcji

Część problemów dotyczących niepłodności związana jest z brakiem owulacji lub jej zaburzeniami. Zazwyczaj problemy owulacyjne po prostu związane są z tym, że u danej kobiety w ogóle nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Należy podkreślić, że owulacja, jej przebieg i czas wystąpienia w cyklu miesiączkowym, uzależnione są od działalności hormonów.

W skrócie można powiedzieć, że owulacja jest po prostu kontrolowana przez hormony płciowe kobiety. W związku z tym, jeśli poziom owych hormonów jest z jakiś powodów, zaburzony, wówczas zaburzenia mogą też objąć samą owulację. Pierwszym sygnałem, który powinien zaniepokoić kobietę, są nieregularne miesiączki. Wskazują one między innymi na zaburzenia owulacji. Lekarz ginekolog w takim przypadku powinien przeprowadzić drobiazgowe badania. Mogą one wykazać, że kobieta nie jajeczkuje w każdym cyklu, przez co może mieć spore problemy z zajściem w ciążę.

Zespół policystycznych jajników

Innym problemem dotyczącym owulacji jest zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS. Jego wystąpienie i zdiagnozowanie u kobiety może być przyczyną zaburzeń w jajeczkowaniu, bowiem wiąże się on z brakiem równowagi w zakresie poziomu hormonów. W jajnikach powstaje duża ilość małych torbieli, które mogą uniemożliwiać wystąpienie owulacji. Zespół policystycznych jajników jest diagnozowany na podstawie zleconych przez lekarza ginekologa badań krwi. Istnieją już metody, które pozwalają na leczenie PCOS. Są też dostępne terapie, pozwalające na aktywowanie owulacji. Dobór odpowiedniego sposobu leczenia danej pacjentki zależy od konkretnego przypadku i wybory dokonanego przez lekarza prowadzącego.