Strona główna » Odżywianie » Odżywianie w ciąży » Sernik w ciąży – czy są jakieś przeciwwskazania do jedzenia?

Sernik w ciąży – czy są jakieś przeciwwskazania do jedzenia?

sernik

Zastanawiasz się, czy w czasie ciąży można bezpiecznie jeść sernik? Istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty spożywania sernika w czasie ciąży. Sprawdź!


Będąc w ciąży, musisz zwracać uwagę na pewne składniki, takie jak surowe jajka i niepasteryzowane sery. W tych produktach mogą znajdować się bakterie, które mogą wywołać choroby zarówno u Ciebie, jak i u dziecka. Większość serników jest bezpieczna. Ale dla pewności sprawdź szczegóły poniżej. Omówimy, jak bezpiecznie cieszyć się sernikiem w czasie ciąży, jakie są niebezpieczeństwa i jak rozpoznać chorobę po zjedzeniu skażonej żywności.

Czym są serniki?

Serniki to desery przyrządzane z gęstego serka śmietankowego. Jest wytwarzany z kwaśnej śmietany lub twarogu i ma cudowną konsystencję i smak, który rozpływa się w ustach. Może smakować słodko lub nieco pikantnie, w zależności od użytych składników i metody przygotowania. Obecnie istnieje wiele smakowych serników, które można zrobić lub kupić, a obejmują one malinowe, truskawkowe, cytrynowe, czekoladowe, waniliowe i jagodowe, żeby wymienić tylko kilka z nich.

Jakie właściwości odżywcze ma sernik?

Serniki są zwykle bogate w kalorie i cukier. 100-gramowy kawałek zwykłego sernika kupionego w sklepie ma 350 kalorii, 27,64 grama tłuszczu i 15,45 grama cukru.

Lekarze zalecają kobietom w ciąży spożywanie około 300 dodatkowych kalorii dziennie. Staraj się więc nie jeść za dużo tego wysokokalorycznego deseru.

Czy jedzenie sernika w ciąży jest bezpieczne?

Niektóre rodzaje serników można jeść w ciąży, inne najlepiej pozostawić w spokoju.

Jeśli wybierzesz ten pyszny przysmak, zawsze sprawdź, czy składniki zawierają pasteryzowany serek śmietankowy i dokładnie ugotowane lub pasteryzowane jajka.

Unikaj serników zrobionych z niepasteryzowanego serka śmietankowego lub surowych jaj, ponieważ mogą nieść ryzyko spowodowania choroby przenoszone przez żywność.

Ogólnie rzecz biorąc, większość serników można bezpiecznie jeść w czasie ciąży. Istnieją jednak różne sposoby robienia serników.

Oto kilka popularnych rodzajów serników:

  • Sernik w stylu nowojorskim. Ten rodzaj sernika składa się z serka śmietankowego, śmietanki (ciężkiej i kwaśnej), skrobi kukurydzianej lub mąki, jajek i cukru. Podstawą jest zwykle skorupa krakersów graham z cukrem i roztopionym masłem. Serniki nowojorskie piecze się w piekarniku.
  • „Zwykły” sernik. Przypomina sernik nowojorski, ale jest lżejszy i ma inny smak.
  • Sernik bez pieczenia. Robi się go z serka śmietankowego zaprawionego żelatyną. W niektórych wersjach stosuje się mleko skondensowane, bitą śmietanę lub kwaśną śmietanę. Serniki bez pieczenia nie zawierają jajek. Ten rodzaj sernika chłodzi się w lodówce, aby stwardniał przed jedzeniem.
  • Sernik bez śmietany. W tego typu sernikach zamiast serka śmietankowego stosuje się ricottę lub mascarpone. W niektórych odmianach używa się twarogu lub niemieckiego sera zwanego twarogiem, który jest podobny do twarogu, ale nie zawiera podpuszczki.
  • Sernik japoński. Ten rodzaj sernika nie ma skórki i jest bardzo lekki dzięki ubitym białkom. Zawiera serek śmietankowy.
  • Sernik wegański. Te bezmleczne serniki zazwyczaj zawierają namoczone orzechy nerkowca i mleko kokosowe. Niektóre z nich przyrządzane są z miękkiego tofu lub z wegańskimi zamiennikami serka śmietankowego.
Większość serników kupowanych w sklepach lub restauracjach wytwarzana jest z pasteryzowanego nabiału. Przed zakupem sprawdź listę składników. Ważne jest, aby przed spożyciem postępować zgodnie z instrukcjami rozmrażania lub gotowania. Resztki należy również przechowywać w lodówce w ciągu 2 godzin.Jeśli temperatura otoczenia przekracza 32° C, przechowuj resztki w lodówce w ciągu 1 godziny. Jeśli jesz poza domem w restauracji, poproś kelnera, aby sprawdził, czy jajka i ser są pasteryzowane. Jeśli nie są pewni, wybierz inny deser.

Robienie sernika w domu

Jeśli masz ochotę zrobić własny sernik (który też możesz zjeść!), powinieneś albo zrobić go z pasteryzowanych składników, albo wybrać przepis na pieczony, abyś miał pewność, że wszelkie szkodliwe bakterie zostaną zabite w piekarniku.

Jeśli pieczesz sernik, pamiętaj, że naczynia zawierające jajka należy gotować do momentu, aż temperatura wewnętrzna osiągnie 71°C, aby jajka były całkowicie ugotowane. Aby to ułatwić, możesz zainwestować w termometr do pieczenia.

Jakie są objawy, że sernik w ciąży Ci zaszkodził?

Błędy się zdarzają i jeśli zorientujesz się – lub masz powody sądzić – że zjadłeś niedogotowany lub niedopieczony sernik, możesz martwić się, jak może to zaszkodzić Tobie lub Twojemu dziecku. Powinnaś skontaktować się z lekarzem lub położną w celu omówienia dalszych kroków. Objawy, które możesz wystąpić, to gorączka, biegunka i zmęczenie. Możesz nie zauważyć żadnych objawów lub czasami ich pojawienie się może zająć tygodnie, ale tak czy inaczej, powinieneś porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia.