Test PAPP-A – ocena wystąpienia u dziecka chorób genetycznych
Jednym z nieinwazyjnych badań prenatalnych w ciąży jest test PAPP-A. Jest to badanie prenatalne polegające na przeprowadzeniu wywiadu z ciężarną kobietą, wykonaniu badania USG przezierności karkowej płodu oraz pobraniu krwi do badania biochemicznego.
Zebrane informacje z przeprowadzonego wywiadu razem z pobrana próbką krwi wysyłane są do laboratorium analitycznego, gdzie przeprowadzana jest szczegółowa analiza biochemiczna surowicy określająca poziomy PAPP-A.
Gdzie trafiają wyniki badań testu papp-a?
Po przeprowadzonej analizie biochemicznej krwi dane analizy, dane z wywiadu oraz dane z pomiarów USG wykonane przez lekarza zostają wprowadzone do programu komputerowego, który opierając się na bazie statystycznej populacji oblicza ewentualne ryzyko wystąpienia komplikacji rozwoju płodu dziecka.
Co daje nam test PAPP-A
Na podstawie testu PAPP-A możemy określić ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) i inne. Wynik badania prenatalnego testem PAPP-A wysyłany jest do lekarza wykonującego badanie prenatalne po około 10 dniach.
Co jeżeli wyniki testu PAPP-A są złe
Jeżeli wyniku przeprowadzonego badania prenatalnego testem PAPP-A wykażą wysokie ryzyko wystąpienia jednego ze wspomnianych schorzeń wspólnie z lekarzem pacjentka będzie musiała podjąć decyzje o przeprowadzeniu dalszych badań prenatalnych w tym amniopunkcji w celu dokładnego określenia ewentualnych komplikacji w rozwoju płodu dziecka.
W jakim okresie ciąży wykonuje się test PAPP-A
Badanie prenatalne testem PAPP-A wykonywane jest po raz pierwszy pomiędzy 10 tygodniem a 14 tygodniem ciąży.
Zobacz: Badania przesiewowe w pierwszym trymestrze ciąży
Co oznacza wynik dodatni
Dodatni wynik testu PAPP-A oznacza, że pacjentka znajduje się w grupie o podwyższonym ryzyku wystąpienia zespołu Downa i zespołu Edwardsa u płodu i wskazane będzie wykonanie dalszych dodatkowych badań prenatalnych dla potwierdzenia ryzyka. Dodatni wyniki testu PAPP-A jest wynikiem nieprawidłowym.
BADANIA PRENATALNE – SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
- Nieinwazyjne badania prenatalne
- test PAPP-a – pomiędzy 10 a 14 tygodniem
- USG genetyczne – pomiędzy 15 a 21 tygodniem
- test potrójny – po skończonym 14 tygodniu
- badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego – pomiędzy 12 a 13 tygodniem
- badanie przepływu przez zastawkę trójdzielną – pomiędzy 12 a 13 tygodniem
- Inwazyjne badania prenatalne
- amniopunkcja – pomiędzy 13 a 19 tygodniem
- kordocenteza – po skończonym 18 tygodniu
- fetoskopia – pomiędzy 18 a 20 tygodniem
- biopsja kosmówki (trofoblastu) – pomiędzy 11 a 14 tygodniem
Co oznacza wynik ujemny w teście PAPP-A
Ujemny wynik testu PAPP-A oznacza, że ryzyko wystąpienia zespołu Downa lub zespołu Edwardsa u dziecka obliczone na podstawie danych z analizy biochemicznej i wywiadu jest niskie i dalsze badania prenatalne nie są zazwyczaj zalecane.
Test podwójny
Test potrójny
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.