Strona główna » Położna opowiada » Wizyta patronażowa pielęgniarki w domu – co musisz wiedzieć?

Wizyta patronażowa pielęgniarki w domu – co musisz wiedzieć?

pielęgniarka

Z pewnością słyszałaś o wizytach patronażowych, ale nie wiesz do końca czym one są? Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego, co jest z nimi związane.


Co to jest patronaż?

Patronaż, to inaczej wizyta położnej środowiskowej w domu młodej mamy i noworodka. Jest on finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ma do niego prawo każda ubezpieczona kobieta, która zarejestruje swoje dziecko w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Kiedy mogę spodziewać się wizyty położnej?

Pierwsza wizyta patronażowa odbywa się najczęściej w ciągu tygodnia od powrotu mamy do domu (nie powinno to być jednak później niż do 3 tygodnia życia dziecka). Umawiamy się na nią podczas rejestracji dziecka w przychodni. W niektórych miejscowościach rejestracji takiej trzeba dokonać osobiście, w innych zawiadomienie o urodzeniu dziecka do przychodni przesyła szpital, w którym urodziło się dziecko. W tym drugim wypadku termin wizyty najczęściej umawiany jest telefonicznie.

Czego mam się spodziewać podczas patronażu?

W czasie patronażu położna sprawdza stan dziecka oraz warunki w jakich przebywa. Bada noworodka, sprawdza jak goi się jego pępek i mówi o pielęgnacji kikuta pępowinowego, jak wygląda skóra, czy ciemiączko zrasta się prawidłowo oraz czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Chętnie udziela też odpowiedzi na pytania dotyczące pielęgnacji, karmienia i zdrowia malucha. Zajmuje się również zdrowiem matki dziecka. Ocenia stan obkurczenia macicy, stan piersi, gojenie krocza oraz bliznę (jeśli kobieta rodziła przez cesarskie cięcie). Może również ściągnąć szwy.

Ile jest wizyt patronażowych i jak długo trwają?

Położna przychodzi do mamy i noworodka do ukończenia przez niego 6-stego tygodnia życia. Jeśli widzi, że z jakiegoś powodu rodzice mają problemy w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, po tym okresie wizyty może przejąć pielęgniarka środowiskowa. Długość wizyty nie jest w żaden sposób ograniczana. Trwa zazwyczaj tyle ile potrzebują położna do wykonania swoich zadań, a mama do zadania wszystkich nasuwających się pytań. Również ich częstotliwość uzależniona jest od potrzeb. Niekiedy położna przychodzi raz w tygodniu, ale bywa, że zjawia się codziennie.

Jak przygotować się na wizytę patronażową?

Wizyta położnej ma na celu rozwianie wszystkich wątpliwości młodych rodziców związanych z ich dzieckiem. Dlatego warto spisać sobie na kartce pytania, które się nasuwają. Nie należy się obawiać, że jakieś pytanie jest zbyt oczywiste, aby je zadać, w końcu nowoupieczony rodzic nie musi wszystkiego umieć i wiedzieć.