Jakie opryszczki i wypryski mogą wystąpić w czasie ciąży?
CZYM JEST i gdzie występuje OPRYSZCZKA?
Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje opryszczki. Pierwszy z nich to HHV-1 (dawniej HSV-1) charakteryzuje się tym, że najczęściej występuje wokół ust (rzadziej w okolicach oczu), stąd też nazwa – opryszczka wargowa. Drugi to HHV-2 (kiedyś HSV-2), który pojawia się na narządach rozrodczych.
Objawy opryszczki są bardzo charakterystyczne – to całe mnóstwo małych, bolesnych pęcherzyków pojawiających się na skórze lub błonach śluzowych. Zanim się pojawią, niezależnie od typu wirusa zarażone miejsce swędzi i piecze. W niedługim czasie pojawiają się pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, uwalniając płyn surowiczy i tworząc na skórze bolesne ranki.
Od tego momentu krótka już droga do powstania strupów i w końcu – do uwolnienia się od dolegliwości. Niestety, może być ono krótkotrwałe – wirus opryszczki jest w organizmie na stałe, u niektórych nosicieli aktywuje się nawet co trzy tygodnie, inni z kolei doświadczają tego niezwykle rzadko.
Masz oznaki opryszczki? – zachowaj spokój
Niepełna wiedza skutkuje powstaniem wielu złych przekonań. Podobnie jest w przypadku tematu opryszczki. Bardzo często kobiety ciężarne ulegają panice widząc w okolicy swoich ust wykwit opryszczkowych pęcherzyków. Tymczasem stres może zdziałać więcej złego, niż sama wargowa opryszczka – nie jest ona bowiem niebezpieczna dla kobiet w ciąży, o ile nie przeniesie się w okolice narządów płciowych.
Ciekawostką jest też fakt, że wielu ludzi nie ma pojęcia, że są nosicielami tych upartych wirusów – choroba przebiega u nich bowiem zupełnie bezobjawowo. Niektóre ze statystyk mówią nawet o 30% zakażonych wśród całej populacji!
Swędzące i piekące miejsca intymne w ciąży?
Zupełnie inaczej wygląda kwestia ciężarnych kobiet i wirusa atakującego narządy płciowe, czyli opryszczka HHV-2.
Jeżeli zatem będziesz wkrótce mamą i wiesz, że jesteś nosicielką tego wirusa, absolutną koniecznością jest poinformowanie o tym lekarza! Podziel się swoimi wątpliwościami także wtedy, gdy tylko podejrzewasz, że jesteś chora na opryszczkę narządów płciowych. Specjalny test pozwoli na wykrycie wirusa, a odpowiednie leczenie zminimalizuje ryzyko zarażenia dziecka.
Dlatego właśnie tak wiele dzieci zarażonych podczas porodu wirusem opryszczki dotyka zapalenie opon mózgowych, choroby płuc, oczu czy nawet zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Ryzyko jest spore, dlatego jeśli wirus opryszczki uaktywnia się w przybliżonym terminie porodu, ten najczęściej odbywa się przez cesarskie cięcie. Niweluje to wszelkie ryzyko zakażenia.
Pamiętaj, że nie tylko z opryszczką, ale też z wszystkimi innymi dolegliwościami zdrowotnymi powinnaś udać się przede wszystkim do swojego lekarza. Tylko odpowiednia pomoc lekarska gwarantuje bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.